Historia

W Toruniu nie chcą komunistycznego działacza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 20:04
Tablica upamiętniająca działacza Komunistycznej Partii Polski Juliana Nowickiego (1912-1936) została usunięta z centrum Torunia. Co roku przed tablicą odbywały się manifestacje pierwszomajowe.
Pomnik Juliana Nowickiego w Toruniu.
Pomnik Juliana Nowickiego w Toruniu.Foto: Krzysztof Maria Różański/Wikipedia

Decyzję o zdemontowaniu tablicy - z napisem: "członek Komunistycznej Partii Polski Julian Nowicki padł w walce o sprawę klasy robotniczej w Toruniu 8.VI.1936" - podjęła przed czterema miesiącami rada miasta.

Za usunięciem tablicy, umieszczonej w 20. rocznicę tragicznej śmierci Nowickiego, głosowali wszyscy obecni na sesji radni PiS i PO oraz większość radnych Czasu Gospodarzy. Przeciwny był najmniejszy klub SLD.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Zgodnie z decyzją radnych tablica - po renowacji - trafi na cmentarz komunalny w Toruniu, gdzie znajduje się grób Nowickiego.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że Nowicki "był radykalnym działaczem politycznym powiązanym z Komunistyczną Partią Polski".

Podkreślono, że dążyła ona do wywołania rewolucji socjalnej, która "wiązała się z likwidacją państwa polskiego i wcieleniem jego terenów do Związku Radzieckiego jako republiki sowieckiej”.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

Zaznaczono, że działalność KPP została w II Rzeczypospolitej uznana za antypaństwową i nielegalną. „Obecnie, w demokratycznym państwie prawa, nazwy totalitarnej i antynarodowej KPP nie powinny być eksponowane" - podkreślono.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

(pp)

Czytaj także

22 lipca: komuniści odprawiają nabożeństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 13:00
Święta to nie tylko domena religii - rytuały lubi odprawiać również władza. Jednym z najważniejszych świąt PRL-u wiązało się z kultywowaniem "wspaniałych" początków systemu…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skazywali na śmierć bohaterów w imieniu prawa PRL

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 12:05
Publikacja IPN o Wojskowym Sądzie Rejonowym w Gdańsku to pierwsze tak obszerne opracowanie poświęcone działalności instytucji, której funkcjonariusze skazali na śmierć wielu działaczy ówczesnej opozycji, w tym m.in. "Inkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romney: naród Białorusi cierpi pod uciskiem dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 14:00
Mitt Romney podczas wizyty w Polsce wspomniał o Białorusi, wskazując na represje, których doświadczają Białorusini pod rządami dyktatora. Skrytykował także brak demokracji w Rosji. W swoim przemówieniu chwalił Polskę za zwycięską walkę o wolność i powiedział, że Warszawa nie ma większego sojusznika niż naród amerykański.
rozwiń zwiń