Historia

Zajmowali się sabotażem i dywersją. Żoliborz pamięta

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 22:30
Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto tablicę upamiętniającą dokonania żołnierzy oddziału "Kolegium A" Kedywu.
Audio
  • Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert/IAR
Kpt. Józef Rybicki Andrzej (z przodu po prawej) podczas powstania warszawskiego bezpośrednio po akcji opanowania kościoła św. Krzyża i Komendy Policji dnia 23 sierpnia, na terenie posesji Komendy Policji.
Kpt. Józef Rybicki "Andrzej" (z przodu po prawej) podczas powstania warszawskiego bezpośrednio po akcji opanowania kościoła św. Krzyża i Komendy Policji dnia 23 sierpnia, na terenie posesji Komendy Policji.Foto: Irena Skotnicka/Wikipedia

Obelisk przypomina także o dowódcy jednostki Józefie Rybickim. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreśla, że wybór miejsca na upamiętnienie nie był przypadkowy, to tu doszło do ważnej akcji Kolegium A".

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Jak dodaje Kunert monument przypomina też o innych akcjach tego oddziału i tych żołnierzy. Uczestnik akcji Stanisław Lakiernik przypomina, że w działaniach Kolegium "A"  Kedywu na Żoliborzu zginęło trzech Niemców, w tym komendant z Pawiaka.

W uroczystości wzięli udział kombatanci oddziału Kedyw "Kolegium A": Stanisław Likiernik, Bolesław Górecki i Stanisław Aronson. - To nie była zwyczajna jednostka. Nie było wojska, stukania obcasami, wydawania komend i stopni. "Kolegium A" było po prostu grupą kumpli, w większości z tej samej szkoły, którzy wspólnie walczyli o swoje miasto" - powiedział Likiernik, który brał udział w akcji "Pol".

15 czerwca 1944 roku jednostka zlikwidowała SS-Obersturmfuehrera Herberta Junka (komendanta więzienia Pawiak w latach 1942-43). W miejscu tego wydarzenia, u zbiegu ulic Krasińskiego i Czarnieckiego stanął w piątek pamiątkowy obelisk.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: Powstanie Warszawskie >>>

Pomnik ma przywrócić pamięć o oddziale, który przed powstaniem zajmował się działalnością sabotażową i dywersyjną. Natomiast w czasie powstania wsławił się między innymi zdobyciem magazynów wojskowych - dzięki czemu udało się umundurować wielu powstańców w słynne panterki.

Zobacz naszą galerię - DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Czytaj także

W Toruniu nie chcą komunistycznego działacza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 20:04
Tablica upamiętniająca działacza Komunistycznej Partii Polski Juliana Nowickiego (1912-1936) została usunięta z centrum Torunia. Co roku przed tablicą odbywały się manifestacje pierwszomajowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Woodstocku mówią o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 16:19
W Kostrzynie Nad Odrą, na dzień przed rozpoczęciem Przystanku Woodstock wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego opowiadają uczestnikom festiwalu o tym wydarzeniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomnik 18-letniej "Inki" stanie w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 15:46
W połowie września w Krakowie w Parku Jordana zostanie odsłonięty Pomnik Danuty Siedzikówny, pseudonim "Inka".
rozwiń zwiń