Gospodarka

Polskie miasta chcą być smart

30.03.2015 21:29
Polskie miasta chcą być smart, czyli bardziej przyjazne, ekologiczne i efektywne. Temu mają służyć m.in. nowoczesne technologie i inteligentne rozwiązania. Jak to się robi w praktyce?
W miastach gdzie łączy się kwestie ekologiczne ze społecznymi i gospodarczymi, powstają dziesiątki miejsc pracy
W miastach gdzie łączy się kwestie ekologiczne ze społecznymi i gospodarczymi, powstają dziesiątki miejsc pracyFoto: Pixabay
Posłuchaj
02'58 Co to oznacza, że polskie miasta chcą być smart, wyjaśniają w radiowej Jedynce: Dariusz Szwed, doradca prezydenta Słupska ds. zagranicznych i dr Katarzyna Jasińska, dyrektor generalny ds. rozwoju rynku i usług w firmie Data Techno Park./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
więcej

O tym mogli się przekonać uczestnicy dzisiejszego kongresu, który odbył się w Warszawie pod hasłem: SMART - Inteligentne Miasta.  Jak mówi: Dariusz Szwed, doradca prezydenta Słupska ds. zagranicznych, Polska może w tej materii uczyć się np. od Szwecji.

Tak jak w Malmö, gdzie łączy się kwestie społeczne i gospodarcze.

Podkreśla, że w miastach gdzie łączy się kwestie ekologiczne ze społecznymi i gospodarczymi, powstają dziesiątki miejsc pracy.

– Być smart, to po prostu być mądrym. To współdziałanie obywatelskie – mówi. – Musimy zrozumieć, że jesteśmy współwłaścicielami miasta.

Równocześnie - jak dodaje dr Katarzyna Jasińska, dyrektor generalny ds. rozwoju rynku i usług w firmie Data Techno Park, nie jest tak, że Polska nie ma nic ciekawego do zaoferowania jeśli chodzi o koncepcję inteligentnych miast.

– Mamy wiele rozwiązań teleinformatycznych wdrażanych w polskich miastach – mówi ekspertka.

Według badań, inteligentne technologie miejskie chce wprowadzić 3/4 samorządów w Polsce.

Błażej Prośniewski, jk

/

 

Zobacz więcej na temat: miasto przyszłości
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy polskie miasta dają równe szanse?

19.03.2015 20:00
W rankingu miast przyszłości Polish Cities of the Future 2015/2016 Warszawa zdecydowanie wyprzedza pozostałe aglomeracje kraju.
Warszawa wyprzedza inne miasta przede wszystkim pod względem potencjału gospodarczego
Warszawa wyprzedza inne miasta przede wszystkim pod względem potencjału gospodarczegoFoto: Pixabay

Stolica zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej, a także w kilku kluczowych kategoriach, takich jak: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i poziom życia.

W audycji porozmawiamy o tym, czy to naturalne, że stolica kraju aż tak bardzo wyprzedza pozostałe regiony. Zastanowimy się też, czy mieszkańcy różnych polskich miast mają równe szanse na szczęśliwe życie.

***

Na "Się mówi" zapraszamy w piątek (20.03) w godz. 14.00-16.00. Audycję poprowadzi Piotr Firan.

mg/mc

Czytaj także

Miasta przyszłości: Warszawa, Kraków i Poznań

20.03.2015 20:00
W rankingu Polish Cities of the Future 2015/2016 zwyciężyły największe aglomeracje. Ściana wschodnia nadal pozostaje mocno w tyle.
Jednym z polskich miast o największym potencjale jest Kraków
Jednym z polskich miast o największym potencjale jest KrakówFoto: Pixabay
Posłuchaj
18'12 W których miastach żyje się najlepiej? (Czwórka/Się mówi)
więcej

Regionem, w którym jest największa koncentracja "miast przyszłości" okazał się Śląsk. Gliwice są jedynym miastem poniżej 200 tys. mieszkańców, które znalazło się w pierwszej dziesiątce.

- Małe miasta wyludniają się, a ich mieszkańcy narzekają na brak pracy. Być może czasem brakuje nam pomysłu np. na założenie własnej działalności - mówi Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Goście wymieniają też kilka pomysłów na rozruszanie mniejszych miast i tłumaczą jak podnieść ich potencjał.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzenie: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek (działaczka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze) oraz gimnazjaliści Maciej Mojkowski, Natalia Semczuk i Krzysztof Urbaniak.

Data emisji: 20.03.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kul