Sejm uchwalił ustawę o ogródkach działkowych

IAR
Anna Borys 22.11.2013
Sejm uchwalił ustawę o ogródkach działkowych
foto: wikpedia/Jerney

Działki pozostaną przy działkowcach. Sejm prawie jednogłośnie - przy zaledwie dwóch głosach sprzeciwu - uchwalił nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych.

Podstawą sejmowych prac był projekt obywatelski pod którym podpisy złożyło prawie milion osób. Tomasz Terlecki przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej, że ustawa zawiera rozwiązania zbliżone do tego projektu. Zdaniem Terleckiego wszystkie najważniejsze prawa działkowców zostały w niej zabezpieczone. - Wydaje się, że działkowcy będą zadowoleni i że te przepisy zapewnią istnienie i dalszy rozwój ogrodów działkowych w Polsce - podkreślił .

Działkowcy mogą spać spokojnie

Podobnego zdania są posłowie. Zdaniem Andrzeja Orzechowskiego z PO uchwalona w piątek ustawa jest korzystna dla działkowców. W jego ocenie działkowcy mogą spać spokojnie, bo ustawa realizuje jedynie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
Bartosz Kownacki z PiS zwrócił uwagę na to, że zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami na likwidację ogrodu działkowego będą musieli wyrazić zgodę sami działkowcy. - Wcześniej czegoś takiego nie było - powiedział. Druga kwestia, która jest zagwarantowana, to możliwość wyłączenia się z Polskiego Związku Działkowców i utworzenia własnego stowarzyszenia. Trzecia rzecz to kwestia odszkodowań, ponieważ w tej ustawie nie ma przepisów dotyczących uwłaszczenia, ale działkowcy dostaną odszkodowanie nie tylko za nasadzenia ale też za samą wartość prawa do działki - podkreślił poseł.

Premier rozwiązał problem

Nowa ustawa o ogrodach działkowych jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował 24 przepisy dotychczasowej ustawy, w tym uprzywilejowaną pozycje Polskiego Związku Działkowców. Jednocześnie Trybunał dał ustawodawcy czas na zmianę przepisów do 21 stycznia 2014 roku.
Sejmowe prace nad projektem wstrzymywały przez prawie 2 miesiące dwie kwestie sporne. Zostały one rozstrzygnięte w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania premiera z działkowcami. Na spotkaniu tym zdecydowano, że sprawa uwłaszczenia działkowców zostanie zapisana w odrębnej ustawie. Szefowie Polskiego Związku Działkowców zgodzili się również, by zebrania, na których działkowcy będą decydowali, czy należą do PZD, czy nie, były obowiązkowe.
Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.

abo

  • Zobacz więcej na temat:
  • Sejm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Program Go Africa po dwóch latach

Program Go Africa po dwóch latach

Państwa afrykańskie są najbardziej rozwijającymi się krajami świata, dlatego warto zabiegać o te rynki. Polska ma tu dużo zaległości - w 2013 r. handel z Afryką stanowił zaledwie 1,3 proc. naszego eksportu. Stąd rządowy program Go Africa, działający od dwóch lat. O jego efektach mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman.

Polska wódka w odwrocie. Jej legalna produkcja i sprzedaż spadła o jedną czwartą

Polska wódka w odwrocie. Jej legalna produkcja i sprzedaż spadła o jedną czwartą

Tak źle z przemysłem spirytusowym w Polsce jeszcze nie było. Jak wynika z danych GUS, produkcja wódki spadła w 2014 r. aż o jedną czwartą. Jak oceniają specjaliści, to efekt podniesienia o 10 procent akcyzy na wyroby spirytusowe, powodujący gwałtowny rozrost szarej strefy. Konkurencja płynie strumieniami z bazarów, z Ukrainy i Rosji.

Warto znać swoje prawa, gdy jedziemy na narty

Warto znać swoje prawa, gdy jedziemy na narty

Ferie zimowe w pełni. W Polsce pogoda miłośników białego szaleństwa nie rozpieszcza dlaczego popularne stają się wyjazdy zagraniczne. A planując zimowy wypoczynek warto wiedzieć jakie prawa przysługują nam w razie nieoczekiwanych trudności.