Zmiany w systemie emerytalnym: do ZUS-u trafią składki z OFE

IAR / PAP
Anna Borys 03.02.2014
Zmiany w systemie emerytalnym: do ZUS-u trafią składki z OFE
foto: flickr/Alex E. Proimos

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałek trafi ponad połowa emerytalnych składek Polaków zgromadzonych w OFE. Ustawa zmieniająca system emerytalny, która weszła w życie w ostatnią sobotę przewiduje, że z OFE do ZUS-u zostaną przeniesione obligacje Skarbu Państwa.

Zgodnie z nowymi przepisami w te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą już mogły inwestować. W sumie OFE mają umorzyć 51,5 procent jednostek rozrachunkowych, zapisanych na rachunku każdego członka Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Wchodzi w życie ustawa zmieniająca system emerytalny

ZUS dostanie 150 mld zł

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk powiedział, że mimo, iż operacja jest dość skomplikowana, nie powinno być problemów z przekazaniem tych środków. W sumie do ZUS-u przekazanych zostanie około 150 miliardów złotych.

Wiceprezes Polski Razem: ZUS zbankrutuje w 2022 roku

ZUS czy OFE?

Ustawa przewiduje też, że Polacy sami zdecydują czy chcą, by ich składki na przyszłą emeryturę trafiały i do OFE i do ZUS-u czy tylko do ZUS-u. Prezes Derdziuk przypomina, że decyzję będzie można podjąć w określonym czasie. Pierwszy okres transferowy rozpocznie się 1 kwietnia a zakończy 31 lipca. Jeśli w tym okresie nie zostanie podpisana umowa z OFE, składka przyszłego emeryta będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS-ie. Możliwość zmiany decyzji pojawi się również w okresie od kwietnia do lipca 2016 roku a później co cztery lata.

Czy ZUS zbankrutuje? Derdziuk: to niemożliwe
Poza tym na 10 lat przed emeryturą składki ubezpieczonego będą stopniowo przekazywane do ZUS-u.

Zdemolowanie systemu OFE nie wystarczy, aby skłonić Polaków do oszczędzania

Co na to TK?
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę 27 grudnia ubiegłego roku, decydując jednocześnie o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z Konstytucją trafił do Trybunału w ostatni piątek.

Prezydent w radiowej Jedynce mówił, że ustawę podpisał z troski o budżet państwa. Mimo to nie był do końca jej entuzjastą. Wątpliwość prezydenta budzi kilka zapisów, na przykład zakaz inwestowania OFE w obligacje, czy zakaz reklamy funduszy w mediach. Jego zdaniem, ten ostatni zapis ogranicza informację dla tych, którzy mają zdecydować czy oszczędzać w OFE czy w ZUS.
Bronisław Komorowski liczy się z tym, że TK część przepisów nowej ustawy może zakwestionować. Prezydent mówił, że jeśli tak się stanie, to - zgodnie z procedurą - zleci poprawienie tych przepisów przez poszczególne instytucje.

Bronisław Komorowski skierował wniosek do TK ws. zmian w OFE

Kosiniak-Kamysz: wyrok TK będzie pozytywny dla ustawy o OFE

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o zmianach dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie "pozytywny dla tej inicjatywy legislacyjnej". - Dbanie o finanse publiczne nie jest grzechem, a tak by wielu chciało to przedstawić - powiedział minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Analityk PZU: Transfer środków do ZUS napędzi giełdę

TVN24 Biznes i Świat/x-news

ZUS: Spodziewamy się 150 mld złotych od OFE

TVN24 Biznes i Świat/x-news
abo, IAR, PAP

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Przyznano nagrody Liderów Biznesu BCC

Przyznano nagrody Liderów Biznesu BCC

Business Centre Club uhonorował liderów polskiego biznesu. Nagrody trafiły do firm, które kierują się nie tylko zyskiem, ale też etyką w prowadzeniu działalności gospodarczej i troską o sprawy państwowe.