"Przywiązani Do Polisy" chcą odzyskać pieniądze

IAR
Anna Borys 03.02.2014
"Przywiązani Do Polisy" chcą odzyskać pieniądze
Płacz i płać, inaczej wylądujesz na liście Krajowego Rejestru Długów, foto: Glow Images/East News

Skargi, pozwy zbiorowe i procesy sądowe. Stowarzyszenie "Przywiązani Do Polisy" zapowiada walkę o zwrot pieniędzy. Chodzi wykupione polisy funduszy inwestycyjnych.

Poszkodowani twierdzą, że sprzedawano je pod nazwą ubezpieczeń na życie albo lokat. Szef stowarzyszenia Jacek Łęski twierdzi, że były to tymczasem bardzo ryzykowne lokaty.

Umowy były niezgodne z prawem

Twierdzi, że umowy były tak skonstruowane, że wycofanie się z nich oznaczało utratę wszystkich pieniędzy, co jest niezgodne z prawem. Co więcej, przynajmniej część tych lokat przynosi straty, które po kilku latach sięgają 80 - 90 procent ich początkowej wartości.

Sprawa dotyczy 5 mln Polaków

Takie lokaty są sprzedawane przez kilkanaście działających w naszym kraju instytucji finansowych. Prawnicy współpracujący ze stowarzyszeniem złożyli już dwa pozwy zbiorowe w tej sprawie. Jedna z prawniczek Anna Lengiewicz apeluje, by osoby, które posiadają lokatę inwestycyjną bez prawa odzyskania swoich pieniędzy, nie poddawały się. Można zwrócić się zarówno do Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Rzecznika Konsumenta. Można też złożyć zarówno pozew indywidualny, jak i zbiorowy.
Według danych stowarzyszenia, w tej chwili takie lokaty posiada 5 milionów Polaków, a suma wpłat wynosi ponad 40 miliardów złotych.
abo

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Z laptopem na pola, czyli e-kontrole rolników

Inspektorzy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyruszyli w teren na letnie kontrole. Sprawdzają, czy rolnicy wywiązują się z obowiązków, czy deklarowane dane są zgodne z rzeczywistością, i czy otrzymane dofinansowanie zostało odpowiednio wykorzystane.

Trudniej o kredyt, ale i tak korzystamy coraz częściej

Czy polityka kredytowa banków w Polsce jest racjonalna i jak wypada na tle innych państw Unii Europejskiej? Można dokonać takich porównań, bo powstał pierwszy raport oparty o dane europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego i Europejski Bank Centralny.