Rusza waloryzacja rent i emerytur 2014: najpierw pieniądze, potem decyzja

Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 01.03.2014
Średnio podwyżka wyniesie ok. 30 zł.
Średnio podwyżka wyniesie ok. 30 zł., foto: Glowimages.com

Waloryzacja rent i emerytur za 2013 rok, która właśnie rusza w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dotyczy wszystkich świadczeń, czyli emerytur, rent, rent rodzinnych oraz dodatków do emerytur i rent. Podwyżki obejmą około siedmiu milionów osób w Polsce.

Należy pamiętać, że te 7 milionów Polaków to nie wszyscy, którzy korzystają z ze świadczeń emerytalnych.

- Przypomnijmy, że do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych nie należą osoby które pobierają emerytury z systemu wypłacającego emerytury mundurowe, systemu sądowego oraz rolnicy – wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl  Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Świadczenia wzrosną o 1,6 procent

Tegoroczna waloryzacja będzie wynosiła 101,6  proc. To znaczy, że przez ten wskaźnik przemnożone zostaną wszystkie świadczenia które podlegają waloryzacji.

Przeciętny wzrost świadczenia to ok. 30 zł

Podwyżka świadczeń będzie bardzo skromna. Od soboty najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

- Wszystkie osoby, które nabyły prawo do świadczenia przed 28 lutego 2014 roku będą objęte tegoroczną waloryzacją. Oznacza to, że wszystkie świadczenia, które zostaną wypłacone po 1 marca, zostaną zwaloryzowane i podniesione o ten wskaźnik, który został opublikowany – mówi Radosław Milczarski.

Najpierw pieniądze, potem decyzja

Nasz rozmówca zapewnia, że najpierw na konto świadczeniobiorcy popłyną pieniądze, a dopiero potem w ciągu 10 dni otrzyma on decyzję pisemną od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Arkadiusz Ekiert

sortuj
liczba komentarzy: 5
 1. Robson
  2014-03-17 08:02
  Ten NieRząd szykuje Ludzią Smierć głodową. Ręcista czy Emeryt już nie ma środków na leki i żywność. Jedyny cel tego nierządu to: UNICESTWIENIE wszystkich chorych, ręcistów, emerytów i ubogich rodzin. Oficjalnie potępia holokaust a własny Naród prowadzi do masowej śmierci głodowej. To jest największe osiągnięcie Tusko-nierzadów: 1,5 mln.niedożywionych dzieci, kilka mln. głodójących Ręcistów i emerytów. Kilka mln. ubogich, którym nawet poszukiwanie pracy jest uniemożliwiane. Fikcja Pomocy społecznej. Brawo p. ponoć premierze Polski i wszystkich Polaków.
 2. zima
  2014-03-02 22:25
  Hańba. W kraju, w którym miliony idą na kler katolicki. Emeryt dostaje 13 złotych podwyżki. HANIEBNE, PODŁE.
 3. kaziuk
  2014-03-01 07:42
  ŚMIECHU WARTE:-)))))
 4. mastertomster
  2014-02-28 23:34
  życzę każdemu politykowi, aby skończył jako emeryt z najniższą emeryturą a przedtem pracował na najniższej pensji na umowie śmieciowej!
 5. bodziodb3
  2014-02-28 21:35
  dajcie ta rewaloryzację tym biedakom posłom bo mnie ona nic nie pomoże i tak na leki będzie brakować.Co mam za to kupić 10 bułek czy leki na 1 dzień

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Po pierwsze: rozwaga. Nie zawsze super atrakcyjna cena gwarantuje, że kupiec będzie zadowolony z zakupionego auta. Często handlarze szukają za granicą tanich ofert mocno wyeksploatowanych i powypadkowych samochodów używanych. Sprowadzają egzemplarze, które byłyby często kwalifikowane jako złom.