Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie

Jedynka
Urszula Tokarska 28.03.2014
Rolnicy mogą już składać wnioski o dopłaty bezpośrednie
foto: Glow Images/East News

Dopłaty bezpośrednie to liczący się zastrzyk finansowy dla budżetów gospodarstw rolnych. Przeważnie rolnicy wydają je na zakup środków do produkcji m.in. nawozów i środków ochrony roślin, ale nie tylko.


Od 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności ONW i płatności rolno-środowiskowych - informuje Renata Mantur, dyrektor Departamentu Dopłat Bezpośrednich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Dotychczas niewielka liczba rolników złożyła wnioski, bo około 7% rolników, którzy ubiegali się  o tę pomoc w roku ubiegłym. Zachęcamy wszystkich rolników, aby składali wnioski jak najszybciej do biur powiatowych ARiMR.

Zmiany w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym.
W roku 2014 płatności bezpośrednie przysługują do powierzchni gruntów rolnych, na których prowadzona jest działalność rolnicza. Również do tych gruntów, które nie były utrzymywane zgodnie z normami na dzień 30 czerwca 2003 roku. Zatem, rolnicy, którzy mieli dotychczas oznaczone działki tzw. kodem DR10, mogą do tych powierzchni ubiegać się o jednolitą płatność obszarową, jeżeli w bieżącym roku jest prowadzona na tych gruntach działalność rolnicza. Kolejną zmianą, jaka została wprowadzona w bieżącym roku, jest to, że rolnicy nie ubiegają się już w tym roku o płatności uzupełniające, tzn. o uzupełniającą płatność podstawową i płatność zwierzęcą. Dlatego, jeżeli rolnik otrzymał wniosek spersonalizowany, nie powinien zaznaczać pól, które dotyczą płatności uzupełniających i płatności zwierzęcej.
W tym roku nie będą stosowane zmniejszenia płatności bezpośrednich, czyli tzw. modulacja płatności finansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz zmniejszenia płatności uzupełniających, które otrzymują rolnicy w danym roku.

Czy w ramach dopłat bezpośrednich za 2014 rok będzie więcej pieniędzy niż w poprzednim roku?
W bieżącym roku na płatności bezpośrednie zostanie przeznaczone 3,4 mld euro. W 2014 roku stawka jednolitej płatności obszarowej będzie wynosiła 219,87 euro, natomiast w roku 2013 jednolita płatność obszarowa do powierzchni gruntów rolnych wynosiła 196,34 euro, a więc w roku 2014 stawka jednolitej płatności bezpośredniej wzrośnie o około 23,5 euro.

Gdzie i do kiedy można składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2014 rok?

Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich można składać do 15 maja 2014 roku. Zmiany do wniosków natomiast będzie można złożyć do 2 czerwca tego roku. Jeżeli rolnik nie złoży wniosku do 15 maja, może go złożyć do 9 czerwca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia będzie potrącana należna kwota o 1%.
Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich można składać osobiście lub przesyłać do biur powiatowych ARiMR, można też składać je przez Internet.

Co jest potrzebne rolnikowi do przesłania wniosku przez Internet?

Rolnik powinien posiadać kod i login dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Taki kod i login może zostać nadany przez biuro powiatowe, po złożeniu przez rolnika wniosku. Składanie wniosków za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej jest wygodną formą ubiegania się o pomoc obszarową. Kod i login dostępu można wykorzystywać w kolejnych latach ubiegania się o dopłaty.

Dariusz Kwiatkowski

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Cudzoziemiec w polskim banku: klient czy intruz?

Cudzoziemiec w polskim banku: klient czy intruz?

Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badania, sprawdzające, czy wszyscy cudzoziemcy mieszkający legalnie w Polsce mają jednakowy dostęp do różnych usług. Ostatnio przetestowano banki. Polacy, Azjaci, Białorusini i Arabowie próbowali założyć konto w pięciu oddziałach różnych banków. Jak byli obsługiwani w materiale Aleksandry Tycner.

Kiedy zachowanie szefa uznać można za mobbing?

Kiedy zachowanie szefa uznać można za mobbing?

Samo przekonanie pracownika, że stał się ofiarą nękania i zastraszania to za mało, aby miał on szansę na finansową rekompensatę doznanych w firmie przykrości. Rozpatrując jego roszczenia sąd sprawdzi, czy negatywne zachowania, na które skarży się pracownik, wyczerpują wszystkie znamiona mobbingu.

Kredyt hipoteczny w odwrocie. I ma być jeszcze gorzej

Kredyt hipoteczny w odwrocie. I ma być jeszcze gorzej

Eksperci nie mają złudzeń – boom na rynku kredytów hipotecznych to już przeszłość. Dlaczego jest tak źle, a ma być jeszcze gorzej, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Łukasz Świerzewski, szef doradców kredytowych Metrohause.