Mlekovita: sprawa eksportu do Rosji jest wyjaśniana

PAP
Michał Przerwa 08.04.2014
Mlekovita: sprawa eksportu do Rosji jest wyjaśniana
foto: sxc.hu/CC

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem poinformowała, że wyjaśnia sprawę zakwestionowania przez Rosjan produktów mleczarskich. Sprecyzowano, że nie chodzi o gotowe produkty, a jedynie o surowiec do dalszego przetwórstwa.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji zapowiedziała w poniedziałek, że od 17 kwietnia wstrzymuje import z Mlekovity, a jako powód podała wykrycie podczas badań laboratoryjnych bakterii z grupy pałeczek jelitowych.
Mlekovita w wydanym we wtorek oświadczeniu zaznaczyła, że nadal eksportuje swoje produkty do Federacji Rosyjskiej, a zaistniała sytuacja dotyczy tylko jednego z wielu zakładów tej spółdzielni.
- Obecnie cała sytuacja jest w trakcie wyjaśniania i nie dotyczy produktów gotowych, ale wysyłki surowca przeznaczonego do dalszego przetwórstwa - informuje Mlekovita. Zapewnia też, że w zakładzie produkcyjnym utrzymany jest prawidłowy reżim sanitarno-higieniczny, co potwierdziły wielokrotne urzędowe kontrole, m.in. przeprowadzone przez inspektorów rosyjskiego nadzoru. Ostatnia kontrola była przeprowadzona w listopadzie 2013r.
Wszystkie produkty są prawidłowej jakości i badane są w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zgodnie z zatwierdzonym przez Urzędowego Lekarza Weterynarii harmonogramem badań. Badania laboratoryjne wykonywane są zgodnie z wymaganiami prawa żywnościowego Unii Europejskiej i Unii Celnej, w pełnym zakresie mikrobiologicznym - poinformowała spółdzielnia.
SM Mlekovita podkreśla, że każda partia produkcyjna jest badana w laboratorium wewnętrznym spółdzielni oraz w Laboratorium Badania Mleka, które posiada akredytację wg ISO 17025. Mleko i produkty mleczne produkowane są zgodnie z procedurami Certyfikowanego Systemu Zarządzania: bezpieczeństwem żywności FSSC 22000, zarządzania jakością ISO 9001 oraz zarządzania środowiskiem ISO 14001.
Mlekovita jest największym polskim eksporterem produktów mleczarskich. W 2013 r. osiągnęła ona rekordowe w swojej historii przychody przekraczające 3,5 mld zł.
2 kwietnia Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zabroniła eksportu do Federacji Rosyjskiej produktów Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie. Natomiast od 5 lutego sprzedawać swoich wyrobów do Rosji nie może spółka Hochland Polska Zakład Mleczarski w Baranowie.
Uprawnienia do eksportu do Rosji ma około 55 zakładów mleczarskich z Polski.

PPA/mp

sortuj
liczba komentarzy: 1
  1. wiechosta
    2014-04-08 18:20
    Zredukujcie chemię w swoich wyrobach o co najmniej połowę to może Rosjanie się nie gapną że kupują artykuły mlekopodobne.

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Agroturystyka uczy i bawi

Agroturystyka uczy i bawi

Majówka coraz bliżej - a my coraz częściej na miejsce odpoczynku wybieramy polską wieś i gospodarstwa agroturystyczne.