Gospodarka

Lasy Państwowe: nie będzie zmian w konstytucji. Burza w Sejmie

18.12.2014 08:23
Sejm nie przyjął projektu zmian w konstytucji dotyczących Lasów Państwowych. Zakładał on, że lasy należące do Skarbu Państwa, nie będą podlegały przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
00'18 Poseł Arkadiusz Bąk z Prawa i Sprawiedliwości: próba zmiany konstytucji to zamach na Lasy Państwowe (IAR)
00'10 Wicepremier Janusz Piechociński oskarżał opozycje o polityczną grę (IAR)
więcej

Za takim rozwiązaniem głosowało 291 posłów, przeciwko było 150, 2 wstrzymało się od głosu. Bezwzględna większość wynosiła 296 głosów.

Zgodnie z odrzuconą przez Sejm propozycją Lasy Państwowe nie podlegałyby przekształceniom własnościowym, lecz istniałyby od tego wyjątki określane przez ustawę. Na przykład mogłoby do tego dojść w celach obronnych.

Poprawka PiS odrzucona
Posłowie odrzucili także poprawkę PiS, która zakazywała jakichkolwiek, bez wyjątków, przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa.

W czasie prac parlamentarnych resort środowiska zwracał uwagę, że najdalej idące pomysły PiS uniemożliwiłyby np. wyznaczenie autostrad czy linii wysokiego napięcia przez tereny leśne.
Przed ostatecznym głosowaniem poseł PiS Jan Szyszko stwierdził, że bez dodatkowych modyfikacji proponowana zmiana to "rozmiękczanie" konstytucji, bo cel publiczny można określić jednym głosem większości ustawowej.

Jak dodał Szyszko, w związku z tym PiS zagłosuje przeciwko. Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński zarzucał z kolei, że dobro publiczne zostało poświęcone dla partyjnej gry, a PiS wcale nie chodziło o konstytucyjne zabezpieczenie lasów.- "Kto zabezpieczał lasy pod wnioski reprywatyzacyjne? - pytał Piechociński. Szyszko zarzucał z kolei Piechocińskiemu, że nie zgodził się na referendum ws. lasów i ograniczenie możliwości obrotu ziemią, w tym leśną. To nie "zmiękczanie" konstytucji, ale upoważnienie ustawodawcy - mówił z kolei Józef Zych z PSL.

Źródło: TVP/x-news

IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: gospodarka Lasy Państwowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS: ustawa o Lasach Państwowych jest sprzeczna z konstytucją

28.03.2014 12:25
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w tej sprawie.
PiS: ustawa o Lasach Państwowych jest sprzeczna z konstytucją
Foto: East News/Glow Images
Posłuchaj
00'12 Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak o Lasach Państwowych (IAR)
więcej

Zdaniem szefa klubu parlamentarnego PiS zmieniona w styczniu ustawa narusza konstytucyjne zasady legalizmu, zrównoważonego rozwoju oraz swobody działalności gospodarczej. W ocenie Mariusza Błaszczaka zmiany doprowadzą do bankructwa przedsiębiorstwa, jego prywatyzacji i ograniczenia możliwości korzystania z lasów przez obywateli.
Według znowelizowanej ustawy Lasy Państwowe, w tym i przyszłym roku, mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 roku lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone będzie na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.
"Lasy funkcjonowały w przesadnie komfortowym kontekście finansowym"
Donald Tusk wytłumaczył na początku stycznia, że decyzja rządu "w perspektywie wielu lat stabilizuje sytuację Lasów Państwowych" i pozwoli im "funkcjonować co najmniej tak samo dobrze, jak do tej pory". Zdaniem premiera Lasy Państwowe funkcjonowały w "przesadnie komfortowym kontekście finansowym", co groziło nieracjonalnym wydawaniem tych środków.
Tusk oświadczył też, że lasy nie zostaną sprywatyzowane i zaproponował zmianę w konstytucji tak, by zagwarantować "trwałość rozwiązania, jakim są Lasy Państwowe, z wolnym wstępem i korzystaniem z lasów przez wszystkich obywateli".
Będzie referendum w sprawie Lasów Państwowych?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, pracownicy lasów i członkowie kół Radia Maryja zebrali już prawie 1,3 mln podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie Lasów Państwowych. W plebiscycie obywatele mieliby odpowiedzieć na dwa pytania.
Pierwsze brzmi: "Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?".
Polacy mieliby także odpowiedzieć na pytanie: "Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej?".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Czy zakaz prywatyzacji lasów wpisać do konstytucji?

27.05.2014 16:51
Chce tego PSL popierany przez PO. PiS ma wątpliwości co do intencji wnioskodawców i zarzuca koalicji hipokryzję, przypominając, że Lasy Państwowe zostały przez rząd obciążone kosztami na rzecz budowy dróg.
Stanisław Żelichowski
Stanisław ŻelichowskiFoto: PAP/Archiwum/Radek Pietruszka
Posłuchaj
10'08 Jak chronić lasy. Rozmowa ze Stanisławem Żelichowskim z PSL (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
05'00 Konstytucyjny zakaz prywatyzacji lasów. Relacja Kamili Terpiał-Szubartowicz (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Gościem "Popołudnia z Jedynką" jest poseł Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, które przedstawiło projekt wpisania do Konstytucji zakazu prywatyzacji lasów, z wyjątkiem szczególnych przypadków wymienionych w ustawie.

Jak twierdzi, proponowane przez ludowców zmiany są właśnie konsekwencją wcześniejszej nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych. Zgodnie z nią, Lasy będą musiały wpłacić do budżetu ponad półtora miliarda złotych w ciągu dwóch lat. Z tych pieniędzy będzie finansowania budowa dróg lokalnych.

- Chodzi o rozwianie wszelkich wątpliwości i po to, dążymy do wpisania do ustawy zasadniczej ochrony Lasów Państwowych, by nie można ich było sprywatyzować - podkreśla gość Jedynki. Zapewnia, że wspomniane w projekcie zmian wyjątki, dotyczą szczególnych sytuacji jak na przykład poszerzenie drogi. - Nie ma tu żadnych furtek ani luk. (...) Chodzi o takie rozwiązanie, które będzie chroniło lasy a jednocześnie nie wstrzymywało rozwoju gospodarczego - dodaje Żelichowski.

W jego opinii, pomysł PiS, aby przeprowadzić referendum dotyczące ochrony lasów, jest niecelowy. Będzie namawiał partię Jarosława Kaczyńskiego by poparła proponowany przez PSL projekt zmian w konstytucji.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Czytaj także

Lasy Państwowe mogą niemal podwoić swój zysk na koniec roku

11.12.2014 09:04
Pod koniec roku Lasy Państwowe wypracowały blisko 400 mln zł zysku przy zakładanych 250 mln zł na koniec roku - poinformował wiceminister środowiska Piotr Otawski. Wskazał, że jest to możliwe m.in dzięki dobrej koniunkturze na drewno.
Lasy Państwowe mogą niemal podwoić swój zysk na koniec roku
Foto: sxc.hu

Otawski ocenił, że obowiązkowa wpłata, jaką Lasy Państwowe wnoszą do budżetu państwa (w sumie 1,6 mld zł w 2014 i 2015 r.), nie zagraża kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Wiceminister i Główny Konserwator Przyrody poinformował, że w listopadzie LP wypracowały ok. 400 mln zł zysku. Według założeń przedsiębiorstwo miało zamknąć ten rok 250 mln zł zysku. Dodał też, że wpłaty do budżetu są realizowane zgodnie z planem.
- Ten rok jest lepszy i jest związany z dobrą koniunkturą na drewno oraz wysokimi cenami na rynkach światowych - zwrócił uwagę wiceminister.
Zgodnie z informacjami ministerstwa w 2015 roku wyręb ma zostać zwiększony, a Lasy Państwowe mają pozyskać 38 mln m sześc. drewna, czyli o ok. 1 mln m sześc. więcej niż w roku bieżącym. W 2013 r. pozyskano ponad 35,5 mln m sześc. drewna. Zgodnie z planem na koniec tego roku przychody ze sprzedaży drewna mają wynieść 6,6 mld zł. Jest to też główna pozycja przychodowa Lasów Państwowych.
W przedsiębiorstwie wzrasta zatrudnienie
Główny Konserwator Przyrody podkreślił ponadto, że wyznacznikiem dobrej kondycji przedsiębiorstwa jest to, iż w wzrasta w nim zatrudnienie. W tym roku LP zatrudniły ok. 300 nowych pracowników., to - jak zaznacza Otawski - najwięcej od lat 90.
Otawski pytany, czy przy tak korzystniej sytuacji finansowej LP budżet państwa nie będzie chciał dodatkowo sięgnąć po te pieniądze, powiedział, że na razie nie ma takich pomysłów. Koalicja jak i rząd wskazywały, że nowelizacja ustawy o lasach i wynikająca z niej wpłata 1,6 mld zł do budżetu państwa jest uzasadniona m.in. potrzebą wsparcia samorządów w budowie i remoncie dróg lokalnych.
PAP, awi

Zobacz więcej na temat: Lasy Państwowe