Gospodarka

Fundusz Mieszkań na Wynajem zaoferuje 134 mieszkania w Gdańsku

04.05.2015 13:59
Finansowany ze środków państwowego banku BGK Fundusz Mieszkań na Wynajem kupi budynek w Gdańsku Wrzeszczu. To kolejna, po Poznaniu, inwestycja Funduszu. W 2016 r. na terenie kompleksu "Browar Gdański" Fundusz udostępni na wynajem 134 mieszkania.
Gdańsk
GdańskFoto: Pixabay.com

Nowa inwestycja Funduszu Mieszkań na Wynajem zlokalizowana jest w Gdańsku Wrzeszczu, przy ulicy Kilińskiego 1, i stanowi II etap projektu obejmującego zespół mieszkalno-usługowy "Browar Gdański". Na jego terenie znajdują się budynki po nieczynnym browarze, z których część wpisana jest do rejestru zabytków i przeznaczona do rewitalizacji. Nieruchomość, będąca obecnie w trakcie budowy, swoją architekturą będzie nawiązywała do zabytkowego otoczenia. Zakończenie prac budowlanych i wykończeniowych zaplanowane jest na koniec 2015 roku.
Fundusz Mieszkań na Wynajem już podpisał umowę kupna nieruchomości od polskiego dewelopera - Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. - Zainwestowaliśmy w nieruchomość będącą obecnie w trakcie budowy. Po zakończeniu budowy, uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie oraz wykończeniu lokali nastąpi finalizacja umowy nabycia nieruchomości - przyznaje prezes BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński. Fundusz chce, by mieszkania na wynajem zostały udostępnienie najemcom w pierwszym kwartale 2016 r.

Do wzięcia 134 mieszkania
W budynku znajdą się 134 mieszkania, w tym: 16 jednopokojowych, 70 dwupokojowych, 34 trzypokojowe i 14 czteropokojowych, o powierzchni od 26 do 96 metrów kwadratowych. Wszystkie będą wykończone pod klucz, z kuchniami i łazienkami wyposażonymi w meble oraz sprzęt AGD. Zainteresowani będą mieli także możliwość wynajęcia miejsca parkingowego w garażu podziemnym i komórki lokatorskiej.
- Duża różnorodność mieszkań, od kawalerek po czteropokojowe apartamenty, sprawia, że oferta mieszkań do wynajęcia w Gdańsku będzie atrakcyjna dla wielu grup: młodych ludzi, chcących zamieszkać w pierwszym, samodzielnym mieszkaniu, rodzin z dziećmi, czy na przykład menadżerów, szukających mieszkania na czas trwania kontraktu - mówi prezes BGK Nieruchomości.

Blisko PKP Gdańsk Wrzeszcz
Jak dodaje w bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości znajduje się stacja PKP Gdańsk Wrzeszcz. Położenie to zapewnia doskonałe połączenie komunikacyjne z resztą Trójmiasta oraz stanowi ważny węzeł komunikacyjny, w obrębie którego zlokalizowane są liczne miejsca pracy, placówki zdrowia, punkty handlowo-usługowe czy rozrywkowe. W okolicy "Browaru Gdańskiego" powstaje także centrum handlowe, którego otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2016 roku.
- Nasza inwestycja w Gdańsku Wrzeszczu ma unikatowy charakter, łączy w sobie historię z nowoczesnością. Jest ciekawa pod względem architektonicznym oraz atrakcyjna, jeśli chodzi o lokalizację, która gwarantuje łatwe i szybkie dotarcie do najważniejszych obiektów całego Trójmiasta. Jestem przekonany, że spotka się z dużym zainteresowaniem najemców - ocenia Słowiński.
Aby zostać najemcą jednego z lokali oferowanych przez Fundusz wystarczy przejść pomyślnie procedurę weryfikacji finansowej i spełnić wymogi związane z najmem okazjonalnym. Jeśli kilka osób deklaruje chęć wspólnego mieszkania, weryfikacja finansowa ich zdolności do płacenia czynszu sprawdzana jest razem (dochody są sumowane). Mieszkania rezerwowane są według kolejności zgłoszeń.
Budynek w Gdańsku to druga inwestycja BGK Nieruchomości. Pierwszy budynek Fundusz kupił w Poznaniu. Znajdują się w nim 124 mieszkania, które już zostały udostępnione najemcom.
Fundusz Mieszkań na Wynajem (Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem FIZ AN - PAP) powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem w Polsce. Za inwestycje w ramach programu oraz za proces związany z wynajmem mieszkań odpowiada spółka BGK Nieruchomości S.A. Jedynym inwestorem w Funduszu Mieszkań na Wynajem jest BGK. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.
Pod koniec kwietnia prezes banku BGK Dariusz Kacprzyk zapowiedział, że w tym roku państwowy bank przeznaczy na inwestycje realizowane w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem 1 mld. zł. Informował wtedy, że tegoroczne inwestycje będą ulokowane w Trójmieście i Krakowie. - Wniosek dotyczący kolejnej emisji certyfikatów, jest w tej chwili już w obiegu. Ta kwota będzie przeznaczona na inwestycje na różnym etapie zaawansowania. Do końca roku powinniśmy dojść do 1000 mieszkań - zapowiedział Kacprzyk.

PAP, abo

Zobacz więcej na temat: mieszkania na wynajem mieszkanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiąc mieszkań z Funduszu Mieszkań na Wynajem

29.04.2015 19:31
To program, którego celem jest przede wszystkim poszerzenie oferty atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia w największych polskich miastach. Tylko do końca tego roku w Funduszu Mieszkań na Wynajem ma być tysiąc mieszkań.
Wynajem mieszkania
Wynajem mieszkaniaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
14'26 O Funduszu Mieszkań na Wynajem w radiowej Jedynce mówił Dariusz Kacprzyk, prezes BGK /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
więcej

Bank Gospodarstwa Krajowego chce zaangażować w ten program miliard złotych.

- Kwota wrośnie, bo o ile na początku nie było wystarczająco dużo gotowych lokali, które pasowałyby do programu, to teraz sytuacja się zmienia - mówił w radiowej Jedynce Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Fundusz Mieszkań na Wynajem: gdzie, dla kogo i na jakich warunkach? >>>

Wsparcie dla eksporterów

BGK będzie w tym roku też zwiększać swoje zaangażowanie przy wspieraniu polskich eksporterów. W pierwszym półroczu 2015 roku pojawi się Fundusz Ekspansji Zagranicznej. Dzięki niemu polskie firmy będą zakładać swoje spółki - córki za granicą, albo przejmować już istniejące podmioty.

200 umów w ramach programu „Inwestycje Polskie”

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje także w tym roku podpisać co najmniej 200 umów w ramach programu „Inwestycje Polskie”, na sumę 6 miliardów złotych.

- Mówimy o finansowaniu długoterminowym, które wiąże się z inwestycjami, niekoniecznie jest to twarda infrastruktura. Bo wszędzie tam, gdzie mówimy o przedsiębiorstwach i tych projektach, które realizujemy w zakresie firm przemysłowych, to tam mówimy o zwiększaniu mocy wytwórczej. Nie jest to wprost infrastruktura, ale jest to z całą pewnością przedmiot finansowania związany z rozwojem mocy produkcyjnych, czyli inwestycji firm  - tłumaczył w radiowej Jedynce Dariusz Kacprzyk.

Powstanie 20 tys. mieszkań w ramach programu

Popyt na mieszkania na wynajem jest bardzo duży. W sumie w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem planuje się wybudować w całej Polsce około 20 tysięcy mieszkań. Nieruchomości będą zlokalizowane w sześciu miastach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu i wprowadzone na rynek w stanie „pod klucz”. To oznacza, że najemcy otrzymają mieszkania wyposażone w podłogi, sufity, ściany, drzwi wewnętrzne oraz oświetlenie, a także wyposażoną kuchnię i łazienkę. Wynajmując lokal od Funduszu, najemcy mogą liczyć na stabilizację, bezpieczeństwo i wysoki standard oferowanych umów. Nieruchomości te mają też cechować się wysokim poziomem usług wsparcia dla najemców oraz atrakcyjnymi cenami.

Sylwia Zadrożna, asop

Czytaj także

Irena Wóycicka: państwo musi wspierać młodych

01.05.2015 14:15
Tanie mieszkania na wynajem, ułatwienia dla rodziców małych dzieci, więcej miejsc w żłóbkach i przedszkolach - tak zdaniem Ireny Wóycickiej z Kancelarii Prezydenta powinna wyglądać prorodzinna polityka państwa.
Irena Wóycicka w studiu radiowej Jedynki
Irena Wóycicka w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
16'47 Minister w kancelarii prezydenta Irena Wóycicka o polityce prorodzinnej (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

Jak mówiła Irena Wóycicka, dziś jest tak, że ponad 60 proc. młodych ludzi nie stać na kupno własnego mieszkania. Ma to opłakane skutki dla całego społeczeństwa, bo mieszkając z rodzicami pod jednym dachem młodzi opóźniają start w dorosłe życie. Później decydują się na założenie rodziny, później decydują się na posiadanie dzieci.

Rząd pracuje nad programem tanich mieszkań na wynajem. Gość radiowej Jedynki chwaliła za to Radę Ministrów. - Dzięki prezydentowi, jego zabiegom, sprawa polityki prorodzinnej stała się priorytetowa - przekonywała minister z Kancelarii Prezydenta.

Fundusz Mieszkań na Wynajem: gdzie, dla kogo i na jakich warunkach? >>>

Jej zdaniem, należy także przyjąć inne rozwiązania, które ułatwią młodym rodzinom życie. Na czym konkretnie miałyby one polegać? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

****

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Irena Wóycicka (minister w Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 1.05.2015

Godzina emisji: 7.14

asop/pg

>>>Zapis całej rozmowy