Gospodarka

Polska 39. w Indeksie Wolności Gospodarczej

01.02.2016 20:39
Polska awansowała na 18 miejsce w regionie i 39 na świecie w Indeksie Wolności Gospodarczej.
Polska awansowała na 18 miejsce w regionie i 39 na świecie w Indeksie Wolności Gospodarczej.
Polska awansowała na 18 miejsce w regionie i 39 na świecie w Indeksie Wolności Gospodarczej. Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'34 Polska awansowała na 18 miejsce w regionie i 39 na świecie w Indeksie Wolności Gospodarczej. W czym jesteśmy c0raz lepsi, a w czym czeka nas jeszcze długa praca, mówi w radiowej Jedynce Marcin Nowacki z Warsaw Enterprise Institute. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
więcej

̶  To wynik małych ale pozytywnych zmian, które się nawarstwiają – mówi Marcin Nowacki z Warsaw Enterprise Institute.

I wymienia pozytywne tendencje dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, poziomu korupcji i otwartości w obszarze handlu międzynarodowego, czy też rynków finansowych.

Polska ma też olbrzymie zaniedbania

Indeks pokazuje jednak przede wszystkim w jakich dziedzinach mamy największe zaniedbania. W trzech kategoriach branych pod uwagę w zestawieniu, zajmujemy miejsce poniżej setnego.

̶  Dotyczy to przede wszystkim poziomu fiskalizmu, czyli obciążeń podatkowych Polaków i polskich przedsiębiorców – mówi ekspert.

̶  Inną złą cechą polskiej gospodarki jest poziom wydatków publicznych w stosunku do PKB, a trzecią jest słaba elastyczność i otwartość rynku pracy – wymienia Marcin Nowacki.

Najlepsze pod względem Wolności Gospodarczej okazały się Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia i Szwajcaria.​

Kamil Piechowski, jk

Zobacz więcej na temat: gospodarka ranking
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doing Business 2015: Polska najwyżej w historii. Kopacz: wynik nie zaspokaja ambicji

30.10.2014 08:08
Polska zajęła 32. miejsce w raporcie Banku Światowego "Doing Business 2015". W prezentacji dokumentu wzięła udział premier Ewa Kopacz, która uznała, że to dobry wynik, jednak nie zaspokaja on w pełni ambicji Polski.
Premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego Doing Business Poland 2015
Premier Ewa Kopacz podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015"Foto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
00'18 Premier Ewa Kopacz o wynikach rankingu Doing Business 2015 (IAR)
00'15 Premier Ewa Kopacz zapowiada na przyszły rok nowy kodeks budowlany (IAR)
00'51 Polska zajęła 32. miejsce w raporcie Banku Światowego "Doing Business 2015" - relacja Tomasza Majki (IAR)
więcej

Premier zadeklarowała, że nasz kraj jest zdeterminowany, by poprawiać warunki działania firm. - Wiemy, że w przyszłorocznym rankingu będziemy mogli pochwalić się kolejnymi usprawnieniami - mówiła szefowa rządu.

Doing Business: Polska awansowała, ale tylko dzięki zmianie metodologii >>>

- Mamy w Polsce coraz lepszy klimat dla biznesu. Najlepszy, jeśli chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej z Europy Środkowej. Warto przypomnieć, że ranking "Doing Business" to obiektywna miara warunków prowadzenia działalności gospodarczej i konkurencyjności Polski. Obiektywna, bo nie tworzy jej rząd, nie tworzy opozycja, nie tworzą media, ale renomowana instytucja międzynarodowa, jaką jest Bank Światowy - powiedziała premier.

Jak dodała, regulacje dotyczące biznesu oceniają nie urzędnicy, ale przedsiębiorcy. - Szósty rok z rzędu Polska awansuje w światowym rankingu "Doing Business" Banku Światowego. Dziś możemy się pochwalić tą 32. pozycją na blisko 200 państw - powiedziała.

Premier zapowiada kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców
- Kluczowe z rozwiązań, które jeszcze nie były brane pod uwagę w tegorocznym rankingu, a mamy nadzieję, że niedługo wejdą w życie, to (...) zmiany w prawie budowlanym, umożliwiające szybkie uzyskiwanie zgody na budowę domów jednorodzinnych i innych małych obiektów - podkreśliła szefowa rządu podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Doing Business Poland 2015".
Zaznaczyła, że projekt noweli prawa budowlanego jest już w lasce marszałkowskiej.
Tegoroczny ranking BŚ - jak podkreśliła Kopacz - nie uwzględniał też nowego prawa restrukturyzacyjnego, ułatwiającego funkcjonowanie firmom z przejściowymi problemami, a także zapowiadanych procedur dotyczących importu i eksportu towarów przez polskie porty morskie.
Dobrą informację jest to - jak mówiła premier - że już za miesiąc możliwe będzie przyspieszenie o 20 dni rejestracji firmy. - Będziemy mogli szybciej uzyskiwać zarówno NIP, jak i REGON - dodała.

Założenia Kodeksu budowlanego w pierwszym kwartale 2015 roku

- W październiku, w moim expose zapowiadałam, że oczekuję od moich ministrów szybkiego przedstawienia: po pierwsze - założeń do projektu nowej Ordynacji podatkowej, po drugie - założeń nowego prawa działalności gospodarczego, i po trzecie - przyspieszenia prac (na nad Kodeksem budowlanym - przyp. red.) - podkreśliła szefowa rządu.
- Postawiłam na przyspieszenie i pokazanie, że już w przyszłym roku, w pierwszym kwartale 2015 roku, założenia do tego kodeksu będą prezentowane na Radzie Ministrów - zaznaczyła.

Donald Tusk zapowiadał już w 2007 roku radykalną deregulację budownictwa. Dopiero pod koniec 2012 r. powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego. Nowe prawo regulować kwestie, które obecnie są rozproszone w kilku ustawach.

Na miejscu pierwszym Singapur
Raport "Doing Business 2015" analizuje i porównuje warunki prowadzenia biznesu oraz przyjazność jego otoczenia. Rok temu Polska zajęła 45. miejsce. Przed nami w rankingu z krajów regionu są państwa bałtyckie, za nami: Czechy, Węgry i Słowacja.

W rankingu BŚ dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to - poza Singapurem - Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia. Najwięcej korzystnych reform dotyczących przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie firm wprowadzono w krajach Afryki subsaharyjskiej.
Kraje, które najbardziej awansowały w rankingu Banku Światowego, to Tadżykistan, Benin, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Trynidad i Tobago, Demokratyczna Republika Konga, Azerbejdżan, Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bank Światowy zmienił sposób wyliczania statystyk

Tegoroczny awans zawdzięczamy głównie... zmianie metodologii. Organizator rankingu, Bank Światowy, zmienił sposób wyliczania statystyk. Gdyby obecne zasady uwzględniono rok temu, bylibyśmy na 30. pozycji. Oznacza to, że faktycznie nasz kraj spadł o dwie pozycje.

Ryszard Holzer o działalności gospodarczej w Polsce: jest coraz lepiej.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi

Czytaj także

Cztery z najdroższych państw świata leżą w Europie. Polska atrakcyjna dla emigrantów

17.01.2015 18:51
Poradnik dla emigrantów: państwem, w którym życie kosztuje najwięcej jest Szwajcaria, a tym, gdzie najmniej - są Indie. Polska jest jednym z polecanych miejsc.
Polska jest jednym z krajów polecanych emigrantom ze skromnym budżetem
Polska jest jednym z krajów polecanych emigrantom ze skromnym budżetemFoto: youtube/MoveHub

Na drugim miejscu w zestawieniu najdroższych krajów jest Norwegia, na trzecim - Wenezuela. Kolejne, to Islandia i Dania - wynika z badań, w których uwzględniono Indeks Cen Konsumenckich (Consumer Price Index).

Zaskakująca jest pozycja Wenezueli, ale wynika to z kłopotów tamtejszej gospodarki i z tego, że płace są niskie, a ceny dóbr rosną. Ponadto stale spadają ceny ropy naftowej, obecnie są najniższe od sześciu lat. To główny towar eksportowy tego kraju.
Jeśli chodzi o kraje, w których żyje się najtaniej, raczej nie ma zaskoczeń. Po Indiach, są to kolejno: Nepal, Pakistan, Tunezja i Algieria.

Ranking opublikował portal MoveHub, przeznaczony dla tych, którzy chcą emigrować.Posłużył się on Indeksem Cen Konsumenckich, wg zestawienia Numbeo – jednej z największych baz danych - uwzględniającym ceny artykułów spożywczych, transportu, ceny w restauracjach oraz w obiektach użyteczności publicznej, a także rachunki – za energię, ogrzewanie, internet.

Kandydatom na emigrantów, którzy mają skromny budżet, MoveHub zaleca wyjazd do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w  tym do Polski, Bułgarii i Czech.

JU/IAR

Zobacz więcej na temat: gospodarka Polska ranking