Gospodarka

"Rodzina 500+": pracownicy proszą o… obniżkę. Niespodziewany efekt programu

05.03.2016 09:29
Pracownicy zaczynają prosić szefów o... zmniejszenie pensji, zamiast o podwyżki. Wszystko po to aby dostać 500 zł również na pierwsze dziecko - informuje "Gazeta Wyborcza".
Obniżka pensji może pozwolić na otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.
Obniżka pensji może pozwolić na otrzymanie świadczenia na pierwsze dziecko.Foto: Pixabay

Chodzi o to, że rządowa ustawa przewiduje, iż 500 zł dostaniemy na każde drugie i kolejne dziecko.

Obniżka pozwala na otrzymanie pieniędzy na pierwsze dziecko

Ale możemy też na pierwsze pod warunkiem, że dochody na członka rodziny nie przekroczą 800 zł netto na osobę (w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł).

Wnioski na program Rodzina 500+ można będzie składać przez banki- Pracownicy potrafią liczyć. Jeżeli przekraczają wymagany limit, to proszą o niewielką obniżę pensji aby dostawać 500 zł również na pierwsze dziecko. Dzięki temu, nawet po obniżce, będą mieli co miesiąc w kieszeni więcej pieniędzy - tłumaczy Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: dziecko finanse Rodzina 500+
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzina 500 plus: będzie waloryzacja świadczeń? Program od 1 kwietnia

22.01.2016 17:26
Na świadczenie wychowawcze w programie "Rodzina 500 plus" w 2016 roku rząd przeznacza około 17 miliardów złotych. Dziś kończą się konsultacje nad programem.
Program Rodzina 500+ ma wejść w życie w 2016 roku
Program "Rodzina 500+" ma wejść w życie w 2016 rokuFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'25 Analityk Expandera, Jarosław Sadowski wyjaśnia co może zrobić gospodarstwo domowe z dodatkowymi środkami (IAR).
00'25 Rozmówca IAR wylicza, że w ciągu 18 lat dzięki programowi można odłożyć ponad 100 tysięcy złotych. (IAR)
00'59 Projekt przewiduje, że gminy będą wypłacać rodzicom świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
więcej

1 kwietnia br. jest "absolutnie realnym" terminem wejścia w życie programu "Rodzina 500 plus”, zapowiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że w piątek kończą się konsultacje społeczne w sprawie projektu.

Rafalska pytana w piątek w TVN24, kiedy program "Rodzina 500 plus" wejdzie w życie, podkreśliła: "Mówimy wyraźnie o jednym terminie, o drugim kwartale. Cały czas aktualny jest 1 kwietnia. Nasza mapa drogowa, którą przedstawiała pani premier Beata Szydło jest realizowana zgodnie (z planem). Dzisiaj mamy ostatni dzień konsultacji społecznych i jeżeli wszystko będzie również w parlamencie realizowane zgodnie z naszą propozycją, to 1 kwietnia będzie start programu".

Będzie swoboda wydatkowania pieniędzy z programu?

Rodzina sama powinna zdecydować co zrobi z pieniędzmi z programu "Rodzina 500 plus" - uważa analityk Expander, Jarosław Sadowski.

Dziś ostatni dzień konsultacji rządowego projektu. Przewiduje on, że gminy będą wypłacać rodzicom 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodzicom zaś o dochodach nie przekraczających 800 złotych lub 1200 złotych także na pierwsze dziecko.

Analityk Expandera, Jarosław Sadowski wyjaśnia co może zrobić gospodarstwo domowe z dodatkowymi środkami. Można je wydać na przykład na rozwój dziecka czyli na zajęcia, na które nie stać nas obecnie. Odłożone pieniądze można przeznaczyć także na edukację czy pomoc w kupnie pierwszego mieszkania.

Rozmówca IAR wylicza, że w ciągu 18 lat dzięki programowi można odłożyć ponad 100 tysięcy złotych. Ekspert dodaje, że umieszczając pieniądze na lokacie (2,5 procent rocznie) możemy powiększyć oszczędności o dodatkowe 30 tysięcy złotych.

Nie wiadomo jednak czy korzystający z pomocy będą mieli pełną swobodę w dysponowaniu pieniędzmi. Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poświęconej programowi, można przeczytać, że "w przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia, u rodziny będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy". Przy czym projekt jest jeszcze w trakcie prac rządowych i ostateczny jego kształt nie jest jeszcze znany. Rząd chce, by program wszedł w życie w kwietniu tego roku.

Miesięczne vacatio legis?

- Jedyną niewiadomą może być miesięczne vacatio legis. Czekam z uwagą na to, co powie nam komisja wspólna rządu i samorządu, czy ten miesięczny okres przygotowania się samorządów do wypłat świadczenia wychowawczego będzie okresem wystarczającym, bo docierają do mnie uwagi o na przykład dwumiesięcznym vacatio legis. Ale na razie formalnie tego stanowiska komisji wspólnej rządu i samorządu nie mamy - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że płatności będą odbywać się za pomocą przelewu, bądź przekazu pocztowego, a w niektórych sytuacjach będzie to wypłata świadczenia bezpośrednio rodzinie.

Rafalska zwróciła uwagę, że jest część rodzin dysfunkcyjnych, które są objęte chociażby pomocą społeczną. - Mamy taki artykuł (...), który mówi, że w sytuacji, kiedy na przykład nastąpi marnotrawienie środków, to istnieje możliwość, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, zamiany tego świadczenia pieniężnego na pomoc na przykład rzeczową bądź usługi. To jest rozwiązanie, które do tej pory jest stosowane przy świadczeniach rodzinnych i ono będzie miało zastosowanie przy świadczeniu wychowawczym 500 plus - podkreśliła.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej: 1 kwietnia to aktualny termin.

Źródło: TVN24/x-news

Stanowisko NSZZ "Solidarność"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się również do czwartkowego stanowiska NSZZ "Solidarność", w którym związek nie zgadza się na "ograniczenie wsparcia na pierwsze dziecko wśród rodzin najmniej zamożnych, przy jednoczesnym wsparciu dzieci w rodzinach najzamożniejszych".

- Bardzo chcielibyśmy, aby to wsparcie można było skierować i zaadresować do każdego polskiego dziecka. Są tu ograniczenia finansowe. I koszt takiego programu wzrósłby dwukrotnie, czyli to nie byłoby 22-23 mld (złotych) w skali roku, tylko jeszcze raz tyle. Ponieważ oczekiwanym efektem naszego programu ma być wzrost narodzin i zmiana tego modelu rodziny z dwa plus jeden na dwa plus dwa, wybraliśmy ten wariant, który zachęca rodziny do posiadania drugiego dziecka. Państwo polskie będzie brało udział w obniżeniu kosztów wychowania tego drugiego dziecka, ale mówimy też wyraźnie: pomagamy też rodzinom z jednym dzieckiem, rodzinom, które są w trudnej sytuacji materialnej, jeżeli spełnią kryterium dochodowe - mówiła.

- Roczna pomoc na jedno dziecko to jest 6 tys. zł. W skali 18 lat państwo polskie chce pomóc w wymiarze 108 tysięcy złotych. To jest naprawdę potężna pomoc, która będzie istotnym wsparciem dla rodzin wielodzietnych, dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, dla rodzin z dwójką dzieci - dodała.

"Fakultatywna waloryzacja kwoty pomocy"

Rafalska poinformowała też, już podczas piątkowej konferencji prasowej w stołecznym urzędzie wojewódzkim, że w projekcie nie ma zapisu o obowiązkowej waloryzacji kwoty pomocy, tylko o fakultatywnej. Przypomniała, że w pierwszym roku funkcjonowania program będzie kosztował 17 mld zł, a w kolejnym - 22 mld zł. Rząd - jak podkreśliła - musi mierzyć siły na zamiary. - Z całą pewnością rząd, który proponuje polskim rodzinom taką inwestycję w ich zasoby, jeżeli będzie miał możliwości, to będzie urealniał wartość wypłacanego świadczenia - oświadczyła minister.

Zapowiedziała, że w projekcie znajdzie się zapis mówiący o tym, że świadczenia pieniężne w określonych sytuacjach będą mogły być zamieniane nie tylko na świadczenia rzeczowe, ale także usługi. - Jest możliwość, że pracownik socjalny po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego może zamienić formę pieniężną na formę rzeczową, czyli na przykład zakup podręczników, zakup żywności - mówiła.

- W wyniku tych naszych spotkań i konsultacji już wiemy, że oprócz zamiany środków finansowych na pomoc rzeczową dopiszemy również "na usługi", na przykład na opłatę za żłobek czy usługi edukacyjne - wyjaśniła szefowa resortu.

500 zł co miesiąc na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia

Świadczenie w wysokości 500 złotych będzie wypłacane co miesiąc rodzicom lub opiekunom na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. W założeniu ma zmniejszyć obciążenia finansowe rodzin związane z wychowywaniem dzieci, a tym samym zachęcać do posiadania ich większej liczby.

Z programu "Rodzina 500 plus" będą mogły skorzystać osoby posiadające dwoje lub więcej dzieci bez żadnych ograniczeń progu dochodowego, zaś rodziny z jednym dzieckiem będą musiały spełniać kryterium dochodowości poniżej 800 złotych.

Według szacunków rządu, świadczenie wychowawcze może otrzymać ponad 2 miliony 700 tysięcy rodzin na około 3 miliony 800 tysięcy dzieci.

Elżbieta Rafalska o programie "Rodzina 500 plus": skorzysta z niego ponad 3,7 mln polskich dzieci:

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi

Czytaj także

"Rodzina 500+": wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby otrzymać świadczenie

06.02.2016 09:15
Świadczenia z programu "Rodzina 500+" mają być wypłacane od kwietnia; wniosek o nie trzeba będzie składać raz w roku, do gminy - osobiście lub online.
Program Rodzina 500+ ma poprawić dzietność w Polsce
Program "Rodzina 500+" ma poprawić dzietność w PolsceFoto: Glow Images/East News

Świadczenie wychowawcze wynosić będzie 500 zł. Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które przygotowało projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzającej program "Rodzina 500+", jest to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki. Rada Ministrów będzie mogła podnieść kwotę świadczenia w oparciu o wskaźniki wzrostu inflacji.

Rząd planuje, że świadczenia z programu "Rodzina 500+" będą wypłacane od 1 kwietnia.

Co zrobić, żeby otrzymać świadczenie?

Żeby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek – przez internet lub w gminie. Do złożenia wniosku online potrzebny będzie tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica lub gotówką.

Świadczenia na drugie i kolejne dziecko będą przysługiwać niezależnie od dochodów rodziny. W przypadku pierwszego dziecka 500 zł otrzymają tylko te rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 800 zł netto (lub 1200 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością). Osoby starające się o świadczenie na pierwsze dziecko będą zatem musiały udokumentować swój dochód. Jednak większość potrzebnych dokumentów urzędnicy mają pozyskiwać samodzielnie z odpowiednich rejestrów.

We wniosku trzeba będzie podać dane osoby starającej się o świadczenie, dane drugiego rodzica oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami, jeśli takie będą w indywidualnej sprawie niezbędne.

Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia, którego projekt przygotowało MRPiPS i dołączyło do projektu ustawy. Zawiera ono również wzory innych wymaganych zaświadczeń.

Gdzie złożyć wniosek?

Sprawy dotyczące świadczenia wychowawczego załatwiane będą w gminach, a w sprawach, w których zastosowanie będą miały unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, świadczenie realizować będą marszałkowie województw.

Analogicznie do funkcjonujących od lat rozwiązań dotyczących świadczeń rodzinnych, świadczenie wychowawcze będzie mogło być wypłacane w urzędzie gminy lub miasta, w wyodrębnionej komórce organizacyjnej w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce, np. w działających w wielu miastach specjalnych centrach do realizacji świadczeń socjalnych.

Kiedy można składać wnioski?

Wnioski będzie można składać od momentu startu programu, jednak będą na to trzy miesiące, co pozwoli uniknąć kolejek. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych trzech miesięcy trwania programu, rodzice dostaną wyrównanie od 1 kwietnia.

Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie, jednak w kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Świadczenia z trzymiesięcznym wyrównaniem będą wypłacane tylko wtedy, jeśli wniosek wpłynie do 30 czerwca br.

Świadczenie będzie przyznawane na rok i co do zasady okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski na kolejne okresy będą przyjmowane już od 1 sierpnia danego roku. Dłuższy będzie jedynie pierwszy okres - rozpocznie się 1 kwietnia br. i trwać będzie do 30 września 2017 r. Dzięki temu rodzice nie będą musieli składać dwóch wniosków w tym roku, kiedy program wejdzie w życie.

Kto dostanie świadczenie?

Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Wsparcie dostanie każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców: zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Jeśli rodzice są po rozwodzie, świadczenie przysługiwać będzie temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Jeśli równo dzielą się opieką, oboje mają prawo złożyć wniosek, a wysokość świadczenia będzie dzielona proporcjonalnie do liczby dni, w których opiekują się dzieckiem.

W przypadku tzw. rodzin patchworkowych, jeżeli rodzina obok dzieci z poprzednich związków będzie mieć jeszcze co najmniej jedno wspólne dziecko, do rodziny wliczane będą wszystkie dzieci. Wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci - bez względu na dochód.

Dzieciom adoptowanym świadczenie będzie przysługiwać na takich samych zasadach jak w przypadku dzieci biologicznych.

Jak długo można pobierać świadczenie?

Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało do ukończenia przez dziecko 18 lat. Jeśli w rodzinie jest kilkoro dzieci, ale tylko jedno ma poniżej 18 lat, świadczenie zależne będzie od dochodu, czyli rodzina taka będzie traktowana jak rodzina z jednym dzieckiem.

Jednak dziecko do 25. roku życia, które pozostaje na utrzymaniu rodziców, będzie uwzględniane przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie. Dzięki temu jego młodszy brat lub siostra może nadal otrzymywać wsparcie, jeśli dochód rodziny nie przekroczy obowiązującego kryterium.

Przy obliczaniu dochodu rodziny brane pod uwagę będą te dzieci, które ukończyły 25. rok życia, ale legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności i przysługuje im w związku z tym świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.

Kontrola wydatkowania przyznanych środków

Co do zasady rząd nie planuje, by kontrolować, na co wydawane będą pieniądze z programu "Rodzina 500+", jednak przewidziano mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń.

Analogicznie jak w przypadku świadczeń rodzinnych, w razie sygnałów o wydawaniu środków niezgodnie z przeznaczeniem, u rodziny będzie mógł zostać przeprowadzony wywiad środowiskowy. Jeśli urzędnicy pomocy społecznej uznają, że jest taka konieczność, będzie można zamienić gotówkę na pomoc rzeczową (jedzenie, ubrania, lekarstwa itp.) lub w formie opłacania usług (np. opłaty za przedszkole czy kolonie).

Program "Rodzina 500+" a inne świadczenia dla rodzin

Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500+".

Źródło: TVN24/x-news

PAP, awi