Gospodarka

Proponowana obniżka CIT niekonstytucyjna?

10.03.2016 13:24
Pojawiły się rządowe propozycje obniżenia podatku CIT dla małych podatników i nowozakładanych firm - z 19 do 15 proc. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego wprowadzi to niekonstytucyjny brak równości podatkowej.
Zdaniem ZRP proponowane zmiany w podatku CIT są niekonstytucyjne
Zdaniem ZRP proponowane zmiany w podatku CIT są niekonstytucyjneFoto: Pixabay
Posłuchaj
03'21 Elżbieta Lutow ze Związku Rzemiosła Polskiego komentuje w Jedynce proponowane zmiany w podatku CIT (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
więcej

- Dla firm, które posiadają osobowość prawną, ta 4-punktowa obniżka będzie korzystna. Zajęliśmy jednak stanowisko, że nie możemy poprzeć proponowanych zmian, ograniczonych wyłącznie do firm z osobowością prawną, bowiem reprezentujemy przedsiębiorstwa działające jako osoby fizyczne - mówi Elżbieta Lutow z ZRP.

W obronie równej konkurencji

- Jeśli obniży się o 4 punkty podatek dochodowy tylko dla osób prawnych, będzie to złamanie jednej z podstawowych zasad konstytucji - równości podatkowej podmiotów - i stworzenie warunków nierównej konkurencji - mówi przedstawicielka Związku Rzemiosła Polskiego i dodaje, że należy pamiętać, iż projekt dotyczy wyłącznie obniżki CIT dla tzw. małych podatników, czyli mających przychody roczne nie wyższe niż 1,2 mln euro.

Z danych konfederacji Lewiatan wynika, że z proponowanego rozwiązania skorzystałoby tylko ok. 8 proc. małych i średnich firm działających na polskim rynku.

Elżbieta Mamos, mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obniżka CIT to działanie w dobrym kierunku, ale...

26.02.2016 20:28
Wczoraj Ministerstwo Finansów poinformowano, że od przyszłego roku CIT dla małych przedsiębiorców zostanie obniżony z 19 do 15 procent.
Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania budzą jednak i wątpliwości natury konstytucyjnej.
Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania budzą jednak i wątpliwości natury konstytucyjnej.Foto: Pixabay
Posłuchaj
11'02 Dlaczego proponowana przez resort finansów obniżka CIT to krok w dobrym kierunku, mówi w radiowej Jedynce Dariusz Michał Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
więcej

̶  Obniżanie podatków do słuszne działanie, choć trzeba pamiętać, że w Polsce są one i tak stosunkowo niskie - mówił na antenie radiowej Jedynki Dariusz Michał Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Obniżka idzie w dobrym kierunku

Jak zaznacza, oczywiście trudno nie aprobować wszelkich działań zmierzających do obniżenia podatków, do ułatwienia niełatwej przecież sytuacji przedsiębiorców na naszym rynku.

̶  Działanie idzie w pożądanym kierunku, mówił Malinowski.

Zmiana budzi jednak wątpliwości konstytucyjne

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania budzą jednak i wątpliwości natury konstytucyjnej.

Jak wyjaśnia, do tej pory różne stawki podatkowe były stosowane ze względu na różną podstawę, czyli różne dochody.

̶ Była stawka progresywna, czyli podatek wzrastający wraz z rosnącymi dochodami, czy degresywna, przewidująca niższe stawki dla malejących dochodów – mówi.

Tymczasem w tym przypadku mamy do czynienia z opodatkowaniem różnymi stawkami ze względu na wysokość osiąganego przychodu, czyli ze względu na status organizacyjny danego podatnika i budzi to wątpliwości – mówi Malinowski.

Nowe rozwiązania obejmą ok. 290 tys. firm, na 3 mln działających w Polsce

Jak podaje Ministerstwo Finansów, nowe rozwiązalna obejmą ok 90-ciu procent płatników CIT. To ok 290 tys. z blisko 3 mln działających przedsiębiorstw w Polsce. Zdecydowana większość małych firm to nie spółki, które płacą CIT, ale osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, które płacą PIT.

Błażej Prośniewski, jk

Zobacz więcej na temat: cit firma podatki

Czytaj także

Eksperci: z nowej 15-proc. stawki CIT skorzysta niewielu przedsiębiorców

29.02.2016 08:04
Z nowej 15-proc. stawki CIT skorzysta niewielu przedsiębiorców - uważają eksperci podatkowi, z którymi rozmawiała PAP. Zwrócili uwagę na zapowiadane przez "doprecyzowanie" ustawy, które w rzeczywistości jest walką z unikaniem opodatkowania.
MF zapowiada wprowadzenie od przyszłego roku 15-proc. CIT dla małych firm
MF zapowiada wprowadzenie od przyszłego roku 15-proc. CIT dla małych firmFoto: Pixabay.com

Projekt przewidujący wprowadzenie od przyszłego roku 15 proc. CIT-u dla małych firm (których przychody nie przekraczają 1,2 mln euro) został przesłany w czwartek do konsultacji. Zdaniem resortu z nowej stawki będzie mogło skorzystać 90 proc. podatników CIT.

"Stawka 15 proc. będzie miała wąskie zastosowanie"

Partner w kancelarii KNDP Marek Kolibski uważa, że stawka 15 proc. będzie miała bardzo wąskie zastosowanie. Podatnikami CIT są bowiem zwykle spółki kapitałowe (spółki z o.o. i spółki akcyjne), których obroty przekraczają 1,2 mln euro rocznie. Niższe przychody mogą mieć co prawda różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia, czy wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które też są podatnikami CIT, ale w znacznej części są z tego podatku zwolnione.

- Liczba nowych spółek kapitałowych, które powstaną po wejściu w życie nowelizacji i będą miały prawo do 15 proc. stawki też będzie bardzo mała. Rozpoczynający działalność rzadko zaczynają prowadzenie biznesu od spółki z o.o., czy spółki akcyjnej. W takim przypadku liczy się każdą złotówkę, a założenie i utrzymanie spółki kapitałowej jest kosztowne - powiedział Kolibski.

"Przepisy zniechęcające do zakładania spółek opodatkowanych niższym CIT-em"

Kolibski zwrócił uwagę, że projekt jednocześnie zawiera przepisy zniechęcające do zakładania spółek opodatkowanych niższym CIT-em. Chodzi np. o propozycje dotyczące aportów niepieniężnych. - Aby spółka z o.o. mogła rozpocząć działalność, trzeba do niej włożyć jakieś aktywa, np. nieruchomości, patenty, sprzęt. Po nowelizacji każde wniesienie aportem aktywów w zamian za udziały będzie generowało podatek. Powinien go zapłacić wspólnik, który taki aport wnosi - wyjaśnił Kolibski.

Wskazał, że zgodnie z obecnymi przepisami od takich aportów podatku się nie płaci (przychodem jest natomiast wartość nominalna obejmowanych udziałów), co jego zdaniem jest słuszne; tego typu transakcje odbywają się niejako "na papierze" i nie przynoszą żadnego realnego dochodu, gdyż stanowią jedynie wymianę aktywów za udziały. "Jeżeli ktoś będzie musiał zapłacić podatek od aktywów wniesionych do tworzonej spółki, to pewnie zrezygnuje z jej powołania" - uważa Kolibski.

Czytaj dalej
podatki free 1200.jpg
Obniżka CIT to działanie w dobrym kierunku, ale...

Według niego jasne jest, że resort finansów chce uniemożliwić generowanie sztucznych strat, na co obecne przepisy o aportach pozwalają w niektórych sytuacjach. - Rozumiem intencje, one są słuszne (...), ale można to było zrobić inaczej; tak jak w przypadku spółek osobowych. Tam aport jest neutralny z punktu widzenia podatkowego - nikt nie zyskuje, nikt nie traci - powiedział Kolibski. - Zmiana doprowadzi do tego, że transakcje korzystne dla biznesu nie będą zawierane, więc fiskus też nie zarobi - dodał.

Ekspert uważa, że podobny skutek będą miały proponowane przez MF przepisy o wymianie udziałów. - Tu z jaskrawym nadużywaniem prawa podatkowego także można było walczyć inaczej - powiedział Kolibski. Pozytywnie ocenił natomiast zmiany dotyczące przepisów definiujących dochód uzyskany w Polsce. - Doprecyzowanie tych regulacji pomoże nie tylko organom podatkowym, ale także sądom, a polski fiskus będzie miał większe wpływy od dochodów, które już w momencie ich powstania wypływają za granicę - dodał Kolibski.

"To pozorne złagodzenie opodatkowania podatników"

Także partner w KPMG Rafał Ciołek uważa, że obniżenie stawki CIT do 15 proc. to pozorne złagodzenie opodatkowania podatników. - W sumie bardzo niewielu podatników CIT osiąga obroty umożliwiające zastosowanie 15 proc. stawki. Przy tej skali działalności praktycznie nie ma spółek kapitałowych, raczej jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółki osobowe niepodlegające CIT - powiedział. Według niego korzystna dla małych przedsiębiorców byłaby analogiczna zmiana w przypadku PIT. Tego jednak projekt nie przewiduje.

- Pozostałe zaproponowane przez MF zmiany usuwają kilka luk w ustawie o CIT i zaostrzają przepisy. Resort finansów wprowadzając tego typu regulacje zawsze twierdzi, że to doprecyzowanie przepisów, zamiast przyznać, że dotychczas mieliśmy do czynienia z lukami, które można było wykorzystywać w celu unikania opodatkowania - powiedział parter w KPMG.

Wskazał na przepisy dotyczące aportów wnoszonych częściowo na kapitał zakładowy, a częściowo na zapasowy, czy regulacje dotyczące dochodów ze zbycia udziałów w spółkach, które pośrednio lub bezpośrednio posiadają nieruchomości w Polsce, a także przepisy o zwolnieniach z podatku w przypadku wymiany udziałów.

- To przepisy uszczelniające system. Propozycje resortu finansów wpisują się w kontekst prac OECD dotyczących walki z unikaniem opodatkowania. Musimy jednak pamiętać, że to nie inicjatywa obecnego rządu, bowiem prace w tym kierunku są prowadzone od dawna. To kontynuacja działań resortu finansów - dodał Ciołek.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: cit firma firmy podatki