Balcerowicz-Rostowski, co ich dzieli, a co łączy?

IAR
Anna Borys 22.03.2011
Balcerowicz-Rostowski, co ich dzieli, a co łączy?
foto: fot. PAP/Jacek Turczyk

Leszek Balcerowicz i Jacek Rostowski pozostali przy swoich zdaniach na temat rządowych propozycji obniżenia składki odprowadzanej do OFE. Zgodzili się jednak, że wysokość przyszłych emerytur Polaków będzie zależała od rozwoju gospodarczego kraju.

Jacek Rostowski mówił dziennikarzom, że mimo chwilowego zastoju podczas debaty, jest usatysfakcjonowany z jej przebiegu.

-Ja wiem, że w środku tej debaty był taki klincz, który polegał na tym, że naprawdę Leszek Balcerowicz nie chciał przyjąć, że inwestowanie w dług publiczny nie jest żadnym inwestowaniem - powiedział.

Zdaniem Jacka Rostowskiego różnica zdań pomiędzy nim a Leszkiem Balcerowiczem wynika z odmiennych pomysłów, jak przyspieszyć rozwój Polski.

-On uważa, że to można robić przez przekazywanie do OFE, my uważamy, że wprost przeciwnie, bo to tworzy dług. On na to, że to można finansować z oszczędności, a my mówimy, że jeżeli będą oszczędności to przekażmy je na dalsze obniżenie długu na inwestycje w naukę i szkolnictwo wyższe, na inwestycje w drogi, koleje - tłumaczył minister finansów.

Leszek Balcerowicz mówił z kolei, że rząd skupia się na funduszach przekazywanych do OFE zamiast zreformować administrację publiczną.

-Pierwszym błędem jest to, że bierze się z całości wydatków publicznych jeden wycinek, który próbuje się zdemonizować - to są składki do OFE. To dlaczego wybiera sie akurat te wydatki, które budują ludzkie oszczędności, a nie popatrzy się na wydatki administracyjne? One są o wiele, wiele, wiele większe - mówił profesor Balcerowicz.

Leszek Balcerowicz powiedział, że miał problemy z przekazaniem wszystkich merytorycznych uwag w formacie debaty telewizyjnej, ale i tak warto było w niej uczestniczyć.

-Ja mogę powiedzieć, że mam pewien niedosyt, ale to chyba naturalne w telewizji - powiedział.

Rządowy projekt zakłada, że składka odprowadzana z naszych wynagrodzeń do OFE zostanie obniżona z obecnych 7,3 procent do 2,3 procent. Pozostałe 5 procent ma być zaksięgowane na kontach osobistych w ZUS-ie. Od 2017 roku do OFE ma być odprowadzane 3,5 procent składki a 5 procent na subkonto do ZUS-u. Leszek Balcerowicz tłumaczył, że w ZUS-ie są jedynie zapisy ewidencyjne, a nie realne pieniądze i w momencie złej kondycji finansowej państwa Polacy nie otrzymają tyle środków na emeryturę ile powinni. W OFE są natomiast konkretne pieniądze . Według ministra Rostowskiego środki, które zamiast do OFE powędrują do ZUS-u będą tak samo odkładane na indywidualnych kontach jak w OFE i nie ma tutaj żadnego zagrożenia.

Więcej czytaj w specjalnym raporcie o zmianach w OFE

IAR/ab

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

serwis specjalny wrzesień39

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Raport NBP: MdM do poprawki. Pomaga nie tym, którym powinien

Raport NBP: MdM do poprawki. Pomaga nie tym, którym powinien

Mieszkanie dla Młodych do poprawki. W raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości Narodowy Bank Polski wskazuje, że rządowy program, który miał ułatwić zakup mieszkania osobom niezamożnym, de facto wspiera tych, którzy i tak mogliby sobie na to pozwolić.

35 dni urlopu wypoczynkowego w UE? Eksperci: w Polsce musimy dużo pracować

35 dni urlopu wypoczynkowego w UE? Eksperci: w Polsce musimy dużo pracować

Na pracodawców mogą spaść nowe koszty. Unia Europejska chce zrekompensować pracownikom wydłużony wiek emerytalny, wydłużając urlop wypoczynkowy do 35 dni w tych krajach, gdzie wiek przejścia na emeryturę wynosi 67. lat, informował „Głos Wielkopolski”. Tam zaś, gdzie pracuje się o rok dłużej urlopy wypoczynkowe miałyby trwać 37 dni. Goście Pulsu gospodarki w Polskim Radiu 24 krytycznie ocenili takie rozwiązanie.

Motoryzacja: Polska częściami samochodowymi stoi

Motoryzacja: Polska częściami samochodowymi stoi

Produkcja części i akcesoriów samochodowych napędza polską gospodarkę. Obecnie ta część rynku motoryzacyjnego to 900 firm, w których zatrudnionych jest ponad 116 tysięcy osób. Ich przychody ze sprzedaży to sześćdziesiąt miliardów złotych, z czego połowa generowana jest przez eksport.