Gospodarka

Jest tanie paliwo, o którym mało kto wie

23.02.2012 15:57
Jeździ na nim flota miejska, niektóre taksówki i oszczędni kierowcy. Można go tankować na 30 stacjach w Polsce i kosztuje 3,06 zł.
stacja CNG
stacja CNGFoto: cng.auto.pl
Posłuchaj
07'59 Biznes w Jedynce
więcej

Robert Lidke w Biznesie z Jedynką rozmawia z ekspertami rynku gazu CNG Bartłomiejem Kamińskim i Karolem Wieczorkiem.  

- Sprężony gaz ziemny to bardzo tani i ekologiczny sposób zasilania pojazdów – mówią eksperci.

Na to paliwo obowiązuje zerowa stawka akcyzy, dlatego metr sześcienny może kosztować jedyne 3,06 zł.

To paliwo nie jest jednak w Polsce popularne głównie dlatego, że jest zaledwie 30 stacji, gdzie można tankować gaz CNG. Rząd nie wspiera w żaden sposób tego sposobu zasilania pojazdów.

W Niemczech jest inaczej.

- Na terenie całego kraju jest blisko 900 stacji, na których można tankować ten gaz. Ponad to rząd udziela bonifikaty o wartości 1000 euro przy zakupie samochodu z instalacją zasilaną gazem CNG. Te pieniądze można wydać przy tankowaniu – mówią eksperci.

Dopłata ma rekompensować fakt, że samochody na ten gaz są średnio  8 do 10 proc. droższe niż te na benzynę.

U nas takie samochody sprzedają takie firmy, jak Volvo czy Opel.

Ostatnio nawet Stany Zjednoczone chcą się przerzucić na tanie tankowanie. Barack Obama przekonywał w Teksasie, że gaz CNG jest tani i ekologiczny.

Więcej o zaletach i wadach sprężonego gazu ziemnego w Biznesie z Jedynką.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Benzyna jest skandalicznie droga? Będą podwyżki

23.01.2012 13:28
Rosną notowania ropy na giełdach paliw w Nowym Jorku i Londynie podczas tej sesji. To reakcja na informację o sankcjach UE wobec Iranu.
Benzyna jest skandalicznie droga? Będą podwyżki
Foto: SXC

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 64 centy, do 98,97 dol. Wcześniej surowiec taniał o 1,1 proc.

Brent w dostawach na marzec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 92 centy, do 110,78 dol. za baryłkę.

Państwa UE porozumiały się w poniedziałek w Brukseli ws. wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu - podały źródła dyplomatyczne. Ponadto UE zakaże ogromnej większości transakcji finansowych z irańskim bankiem centralnym i zamrozi aktywa kolejnych firm.

Porozumienie, zawarte przez ambasadorów państw UE w poniedziałek rano, przewiduje zakaz zawierania przez członków UE nowych kontraktów na ropę z Iranu. Natomiast wcześniej zawarte długoterminowe kontrakty mają przestać obowiązywać od 1 lipca br. - poinformowały źródła.


Restrykcje mają na celu odcięcie Iranu od źródeł przychodu i zmuszenie tego państwa do przystąpienia do rozmów w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego.
Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran systematycznie zaprzecza, twierdząc, iż zamierza wyłącznie produkować energię elektryczną.


ab

Czytaj także

Pawlak: ceny paliw będą spadać wraz z tańszym dolarem

30.01.2012 08:32
Obniżka akcyzy nie wchodzi w grę, ponieważ mamy już minimalną - jeśli chodzi o UE - stawkę tego podatku – twierdzi Waldemar Pawlak, wiceminister gospodarki.
Pawlak: ceny paliw będą spadać wraz z tańszym dolarem
Foto: Komitet Wyborczy Waldemara Pawlaka 2010 / Wikimedia Commons / CC-BY-3.0

"Jeśli chodzi o obecną sytuację na rynku paliw, to tutaj korzystnym zjawiskiem jest obniżający się kurs dolara. To będzie sprawiało, że ceny paliw będą mogły spadać" - powiedział Pawlak w niedzielę dziennikarzom. "Natomiast jeśli chodzi o podatki (...), to w przypadku akcyzy idziemy po minimalnych stawkach w UE" - dodał.


Jego zdaniem można się zastanawiać nad wprowadzeniem odrębnej stawki VAT na paliwa, ale - jak mówił - "jest to mało prawdopodobne w obecnym stanie rzeczy".


Wicepremier powiedział, że obecne ceny paliw w Polsce są wynikiem niekorzystnego zbiegu okoliczności. Baryłka ropy w przeliczeniu na złote kosztuje teraz znacznie więcej (ok. 360 zł) niż w 2008 r. (ok. 270 zł), kiedy baryłkę wyceniano na 140 dolarów (obecnie jest to ok. 100 dol.). "Cena ropy w złotych drastycznie wzrosła i to jest główny czynnik cenotwórczy" - wyjaśnił.


Pytany, czy to oznacza, że rząd nie może nic zrobić w celu obniżania cen paliw Pawlak powiedział, że "rząd może wprowadzać rozwiązania, które będą premiowały alternatywne możliwości wykorzystania różnych innych rodzajów paliw, w tym także biopaliw". Zaznaczył, że te też nie będą bardzo tanie, ze względu na konkurencję na rynku żywności.
"Więc trzeba zwrócić uwagę na potrzebę zmian, które nie będą szybkie, będą wymagały czasu, ale na długą metę mogą być bardzo korzystne, które zmienią uzależnienie od ropy naftowej. Wygląda na to, że ropa kończy swój żywot ze względu na wysokie ceny" - powiedział minister gospodarki.


ab

Czytaj także

Kierowcy słono zapłacą za sytuację w Iranie

20.02.2012 12:10
Decyzja Iranu o wstrzymaniu eksportu ropy do Francji i Wielkiej Brytanii może oznaczać poważne kłopoty dla europejskiej gospodarki.
Kierowcy słono zapłacą za sytuację w Iranie
Foto: SXC
Posłuchaj
00'26 Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw (IAR)
00'28 Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw (IAR)
00'17 Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw (IAR)
więcej

Wczoraj irański rzecznik ministerstwa do spraw ropy naftowej, Alireza Nikzad poinformował, że "sprzedaż ropy brytyjskim i francuskim spółkom naftowym została wstrzymana".

Ekspert rynku paliw, Andrzej Szczęśniak nie wyklucza, że w związku z kryzysem politycznym może dojść do podniesienia cen ropy podobnie, jak to miało miejsce podczas "wiosny arabskiej". I dodaje, że poważnie uderzy to w europejską gospodarkę. Ekspert wyjaśnia ponadto, że niewiele zmieni zawarcie kontraktów z Arabią Saudyjską, która, chcąc osłabić pozycję Iranu, będzie próbowała zapełnić lukę w dostawach ropy.

Od rana ceny ropy zdecydowanie rosły. Około 11.00 w Londynie za ropę brent płacono  blisko 121 dolarów, co oznacza wzrost o 1,12 procent. Ropa crude w Nowym Yorku kosztowała 105,27 dolarów, czyli jej cena wzrosła o 0,95 procent.

IAR/ab