Gospodarka

Kasy fiskalne pójdą do wymiany, ale nie wszystkie

29.03.2013 08:29
Ministerstwo Finansów objaśnia przedsiębiorcom zawiłości wchodzącego w życie rozporządzenia ws. kas fiskalnych. Bardzo zawile - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".
Kasa fiskalna
Kasa fiskalnaFoto: SXC

Do końca września będzie można stosować dotychczasowe dotyczące kas fiskalnych. Natomiast już 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie -czytamy w gazecie.

Przedsiębiorcy skarżyli się na to, że nowe przepisy nie są jednoznaczne. Na ich wątpliwości odpowiedział resort finansów. Urzędnicy tłumaczą, że do 30 września będzie obowiązywał okres przejściowy. Jest to czas na przestawienie kas przez serwisantów i dostosowanie ich do nowych wymagań. Jednak nawet po tej dacie stare kasy, które nie mają możliwości ujawnienia na paragonie NIP nabywcy, nie będą musiały spełniać tego warunku, aż do ich zużycia.

Zobacz więcej na temat: firma fiskus pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Urząd Skarbowy straci przywileje

05.02.2013 08:37
Urząd Skarbowy może stracić pierwszeństwo w ściąganiu długów. Tego chce ministerstwo sprawiedliwości, które planuje zmianę prawa upadłościowego - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Urząd Skarbowy straci przywileje
Foto: SXC

Obecnie w przypadku bankructwa firmy z jej majątku w pierwszej kolejności spłaca się dług bankom, które udzieliły kredytu pod zastaw nieruchomości, potem fiskusowi i ZUS. Ministerstwo chce zrównania ich w prawach z innymi wierzycielami. Po zaspokojeniu roszczeń Skarbu Państwa z majątku bankruta pozostaje zwykle niewiele. To zwiększa zatory płatnicze. Dziś wynoszą 1,6 miliarda złotych.

Takie przepisy mogą jednak oznaczać spadek dochodów budżetu. Dlatego w przygotowaniu dokumentu nie brał udziału przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Czytaj także

Zjesz pączka, narazisz firmę na koszty

07.02.2013 16:10
Niejednoznaczne przepisy nakazują opodatkowanie pączków zafundowanych przez firmę pracownikom - uważają eksperci podatkowi.
Tłusty czwartek
Tłusty czwartekFoto: Fot.: PAP/Stanisław Rozpędzik

Dla fiskusa są one przychodem pracownika, co oznacza, że trzeba od nich zapłacić zaliczkę na PIT oraz składkę na ZUS.

W związku z koniecznością opodatkowania pączków kupowanych pracownikom, niektóre przedsiębiorstwa w ogóle rezygnują z fundowania pracownikom poczęstunku w tłusty czwartek. Dział księgowy jednej z warszawskich firm uznał, że aby prawidłowo rozliczyć się z fiskusem potrzebna jest lista, na której pracownicy mieli zadeklarować ile pączków zjedzą. Pracownicy potraktowali tę inicjatywę jako żart - lista nie powstała, więc firma pączków nie kupiła.
Doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy Konrad Piłat wyjaśnił, że biorąc pod uwagę stanowisko organów podatkowych i niektóre wyroki sądów administracyjnych, pomysł tworzenia listy chętnych na pączki nie był nieuzasadniony. - Nie należy się jednak dziwić, że pracownicy - kierując się zdrowym rozsądkiem - potraktowali to jako żart - powiedział doradca podatkowy.
Wyjaśnił, że spory o opodatkowanie świadczeń udostępnianych pracownikom zaczęły się od problemu, czy obciążone PIT-em powinny być pakiety medyczne opłacane przez firmy zatrudnianym osobom. Wskazał, że w uchwale z 24 października Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podatek powinien być odprowadzany. Według Piłata uchwała ta zapoczątkowała spory o kolejne świadczenia, m.in. zorganizowanie pracownikom na koszt firmy dojazdu do pracy (np. gdy zakład znajduje się w trudno dostępnym miejscu) oraz udział w imprezie integracyjnej.

Zobacz więcej na temat: firma fiskus pit ZUS

Czytaj także

Podatki w Polsce nie tylko wysokie, ale także drogie

05.03.2013 08:21
Polska liderem, niestety w koszcie poboru podatków - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Podatki w Polsce nie tylko wysokie, ale także drogie
Foto: sxc.hu/public domain

Z danych Wewnątrzeuropejskiej Organizacji Administracji Podatkowych wynika, że wydatki na administrację skarbową w Polsce w 2010 roku wyniosły 1,4 procent wpływów. W Norwegii koszty te stanowią zaledwie 0,55 procent wpływów z podatków, w Finlandii - 0,68 procent, a w Austrii - 0,82 procent.

Spośród badanych dziewięciu państw gorzej od Polski wypadły tylko: Bułgaria - 1,41 procent - oraz Portugalia - 1,91 procent.
Koszty ściągalności podatków w Polsce, bardzo wysokie w porównaniu z innymi państwami, wynikają nie tylko z drogiej administracji skarbowej. Także z tego, że nasze firmy ponoszą realne wydatki związane z wypełnianiem obowiązków wobec fiskusa.

Zobacz więcej na temat: firma fiskus pit