Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę

IAR
Anna Borys 19.08.2013
Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę
foto: Glow Images

Hiszpanie będą w tym roku zbierać winigrona we Francji. W akcji zorganizowanej przez rolnicze związki zawodowe biorą udział przede wszystkim bezrobotni.

W Hiszpanii, bez pracy jest ponad 6 mln osób.

Pierwsi uczestnicy winobrania pakują walizki i jutro rozpoczną podróż. Będą pracować w południowych rejonach Francji, gdzie winogrona najwcześniej dojrzewają. Dostaną prawie 10 euro na godzinę i najwytrwalsi, chcący pracować również w soboty, zarobią po miesiącu 2,5 tys. euro.
- Miałem 6 lat, kiedy z moim ojcem, po raz pierwszy zbierałem winogrona. Doświadczenie przyda mi się w tym roku. Od zimy jestem bez pracy - opowiada mieszkaniec Kastylii, który wyjeżdża do Francji.
O pracę jest tam w tym roku trudniej niż zwykle, a do tego właściciele winnic wymagają podstawowej znajomości ich języka. Jednak do końca września przy winobraniu pracować będzie około 15 tys. Hiszpanów.

abo

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Kiepscy urzędnicy chcą opłat za dostęp do informacji publicznej

Kiepscy urzędnicy chcą opłat za dostęp do informacji publicznej

Samorządy chcą wprowadzenia opłat za udostępnianie informacji publicznej. Eksperci ostrzegają – to pomysł kiepskich urzędników wyznających starą rosyjską zasadę – ciszej jedziesz, dalej zajedziesz.Nie rozumiejących, że takie ograniczenie najbardziej dotknęłyby przedsiębiorców, którzy wykorzystują uzyskane treści w swojej działalności.