Gospodarka

Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę

19.08.2013 11:52
Hiszpanie będą w tym roku zbierać winigrona we Francji. W akcji zorganizowanej przez rolnicze związki zawodowe biorą udział przede wszystkim bezrobotni.
Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę
Foto: Glow Images
Posłuchaj
00'48 (IAR) Ewa Wysocka, Barcelona: Hiszpanie jadą do Francji na winobranie
więcej

W Hiszpanii, bez pracy jest ponad 6 mln osób.

Pierwsi uczestnicy winobrania pakują walizki i jutro rozpoczną podróż. Będą pracować w południowych rejonach Francji, gdzie winogrona najwcześniej dojrzewają. Dostaną prawie 10 euro na godzinę i najwytrwalsi, chcący pracować również w soboty, zarobią po miesiącu 2,5 tys. euro.
- Miałem 6 lat, kiedy z moim ojcem, po raz pierwszy zbierałem winogrona. Doświadczenie przyda mi się w tym roku. Od zimy jestem bez pracy - opowiada mieszkaniec Kastylii, który wyjeżdża do Francji.
O pracę jest tam w tym roku trudniej niż zwykle, a do tego właściciele winnic wymagają podstawowej znajomości ich języka. Jednak do końca września przy winobraniu pracować będzie około 15 tys. Hiszpanów.

abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpania: Polacy zamieszani w przemyt papierosów

12.08.2013 18:30
Hiszpańska policja zatrzymała ośmiu Polaków zamieszanych w przemyt papierosów. Wartość skonfiskowanego towaru szacowana jest na 2,2 miliona euro.
Hiszpania: Polacy zamieszani w przemyt papierosów
Foto: sxc.hu

Papierosy miały trafić do Hiszpanii z Chin, a stamtąd najprawdopodobniej do Francji. Wskazują na to napisy umieszczone na opakowaniach. Odkrycia dokonano w porcie w Walencji. Na jednym ze statków znajdowało się 465 tysięcy paczek. W związku ze sprawą zatrzymano 10 osób: dwóch obywateli Hiszpanii i ośmiu Polaków.

''Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to

Czytaj także

Hiszpańscy bezrobotni oszukiwani w Internecie

15.08.2013 15:38
Tamtejsza policja ostrzega, że wiele ogłoszeń o pracę zamieszczanych jest tylko po to, aby zdobyć CV, które potem sprzedaje się firmom reklamowym.
Hiszpańscy bezrobotni oszukiwani w Internecie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'56 Ewa Wysocka z Barcelony o firmach oszukujących hiszpańskich bezrobotnych/IAR
więcej

W Hiszpanii bez pracy jest ponad 6 mln osób. Niedawno hiszpańskie gazety zamieściły ogłoszenie publicznych kolei RENFE, które miały poszukiwać 500 pracowników. Proszono o przysyłanie CV i czekanie na odpowiedź. Nikt jednak nie został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a RENFE zaprzeczyła, że ma braki kadrowe.
Badająca sprawę hiszpańska policja zwraca uwagę, kłamliwe ogłoszenia mają cechy wspólne. - Podawana jest tylko skrzynka pocztowa albo numer telefonu komórkowego, bez dokładnego adresu, a informacja o proponowanej pracy jest niepełna - informuje Alfonso Guitierrez z madryckiej komendy.
Ogłoszenia zwykle zamieszczane są tylko po to, aby zebrać jak najwięcej CV i sprzedać je firmom reklamowym, które płacą 15 centów za każde. W Hiszpanii codziennie publikowanych jest 20 tys. ogłoszeń o pracę. Policja uważa, że średnio co 10. jest fałszywe.
pp/IAR

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

''