X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Gospodarka

Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę

19.08.2013
0 0 0
Winobranie we Francji. Płacą 10 euro za godzinę
Foto: Glow Images
Hiszpanie będą w tym roku zbierać winigrona we Francji. W akcji zorganizowanej przez rolnicze związki zawodowe biorą udział przede wszystkim bezrobotni.
Posłuchaj
00'48 (IAR) Ewa Wysocka, Barcelona: Hiszpanie jadą do Francji na winobranie

W Hiszpanii, bez pracy jest ponad 6 mln osób.

Pierwsi uczestnicy winobrania pakują walizki i jutro rozpoczną podróż. Będą pracować w południowych rejonach Francji, gdzie winogrona najwcześniej dojrzewają. Dostaną prawie 10 euro na godzinę i najwytrwalsi, chcący pracować również w soboty, zarobią po miesiącu 2,5 tys. euro.
- Miałem 6 lat, kiedy z moim ojcem, po raz pierwszy zbierałem winogrona. Doświadczenie przyda mi się w tym roku. Od zimy jestem bez pracy - opowiada mieszkaniec Kastylii, który wyjeżdża do Francji.
O pracę jest tam w tym roku trudniej niż zwykle, a do tego właściciele winnic wymagają podstawowej znajomości ich języka. Jednak do końca września przy winobraniu pracować będzie około 15 tys. Hiszpanów.

abo

0 0 0
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hiszpania: Polacy zamieszani w przemyt papierosów

12.08.2013
0 0 0
Hiszpania: Polacy zamieszani w przemyt papierosów
Foto: sxc.hu
Hiszpańska policja zatrzymała ośmiu Polaków zamieszanych w przemyt papierosów. Wartość skonfiskowanego towaru szacowana jest na 2,2 miliona euro.

Papierosy miały trafić do Hiszpanii z Chin, a stamtąd najprawdopodobniej do Francji. Wskazują na to napisy umieszczone na opakowaniach. Odkrycia dokonano w porcie w Walencji. Na jednym ze statków znajdowało się 465 tysięcy paczek. W związku ze sprawą zatrzymano 10 osób: dwóch obywateli Hiszpanii i ośmiu Polaków.

''Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to

0 0 0

Czytaj także

Hiszpańscy bezrobotni oszukiwani w Internecie

15.08.2013
0 0 0
Hiszpańscy bezrobotni oszukiwani w Internecie
Foto: Glow Images/East News
Tamtejsza policja ostrzega, że wiele ogłoszeń o pracę zamieszczanych jest tylko po to, aby zdobyć CV, które potem sprzedaje się firmom reklamowym.
Posłuchaj
00'56 Ewa Wysocka z Barcelony o firmach oszukujących hiszpańskich bezrobotnych/IAR

W Hiszpanii bez pracy jest ponad 6 mln osób. Niedawno hiszpańskie gazety zamieściły ogłoszenie publicznych kolei RENFE, które miały poszukiwać 500 pracowników. Proszono o przysyłanie CV i czekanie na odpowiedź. Nikt jednak nie został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a RENFE zaprzeczyła, że ma braki kadrowe.
Badająca sprawę hiszpańska policja zwraca uwagę, kłamliwe ogłoszenia mają cechy wspólne. - Podawana jest tylko skrzynka pocztowa albo numer telefonu komórkowego, bez dokładnego adresu, a informacja o proponowanej pracy jest niepełna - informuje Alfonso Guitierrez z madryckiej komendy.
Ogłoszenia zwykle zamieszczane są tylko po to, aby zebrać jak najwięcej CV i sprzedać je firmom reklamowym, które płacą 15 centów za każde. W Hiszpanii codziennie publikowanych jest 20 tys. ogłoszeń o pracę. Policja uważa, że średnio co 10. jest fałszywe.
pp/IAR

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

''

0 0 0