Nowe monety NBP dla kolekcjonerów

Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 24.10.2013
Nowa 2-złotowa monet NBP dla kolekcjonerów
Nowa 2-złotowa monet NBP dla kolekcjonerów, foto: mat. prasowe NBP

NBP wprowadził do obiegu kolejne monety z serii „Zwierzęta świata”. Tym razem z wizerunkiem króla puszczy - żubra. Zapowiada jednocześnie, że kończy w kwietniu 2014 emisję 2-złotówek ze stopu Nordic Gold.

Na emisję składają się dwie monety: srebrna o nominale 20 złotych oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold. Dla kolekcjonerów przygotowano 35 tysięcy monet srebrnych oraz milion monet dwuzłotowych. Co ciekawe, na aukcji w serwisie „Kolekcjoner” srebrna moneta osiągnęła już cenę 140 złotych.
W serii „Zwierzęta świata” prezentowane są gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pierwsze monety, „Jaskółki”, ukazały się w 1993 roku i od tamtej pory seria cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Dotychczas ukazały się w niej m.in. „Borsuk”, „Podkowiec mały”, „Sokół wędrowny”, „Foka szara”, „Świstak” i „Puchacz”. Żubr to już dziewiętnasty gatunek, który znalazł się na monetach „Zwierzęta świata”.
Również dzisiaj, tj. 24 października do obiegu trafiły monety upamiętniające „50-lecie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym”. Srebrna o nominale 10 złotych oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold.
Co jeszcze przygotowuje NBP dla kolekcjonerów  w tym roku
Jeszcze w tym roku do obiegu trafią monety upamiętniające 200. rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego. Nastąpi to 20 listopada.
A 5 grudnia gratka dla melomanów, moneta z Agnieszką Osiecką w serii "Polska muzyka rozrywkowa".
2-złotówki z Nordic Gold tylko do kwietnia 2014
Warto przypomnieć, że monety ze stopu Nordic Gold można kupować w oddziałach NBP w całym kraju po 2 złote.
Mogą to być jedne z ostatnich takich monet w naszych kolekcjach, bo od kwietnia przyszłego roku NBP nie będzie już emitować monet 2-złotowych ze stopu Nordic Gold, tylko 5-złotowe.
Monety dla akcji „NBP NIE WYKLUCZA”
Wprowadzenie do obiegu monet upamiętniających 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym związane jest z kampanią społeczną „NBP nie wyklucza”.
Ma ona uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z funkcjonowaniem na rynku finansowym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku.
Większość z nich ze względu na swoją niepełnosprawność jest zagrożona wykluczeniem finansowym. Tymczasem osoby te mogłyby samodzielnie i swobodnie korzystać z usług finansowych, gdyby instytucje wprowadziły odpowiednie ułatwienia.
NBP opracował „Leksykon terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym”. Znani aktorzy, ale także Prezes NBP prof. Marek Belka tłumaczy tam podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii, takie jak bankomat, bank centralny, popyt, podaż, inflacja, deflacja itp. Słownik można znaleźć na stronie internetowej www.nbpniewyklucza.pl
Udogodnienia zostały wprowadzone także w Centralnej Bibliotece NBP. Osoby niewidome mogą korzystać z jej bogatych zasobów dzięki stanowisku komputerowemu ze specjalnym oprogramowaniem i drukarce umożliwiającej drukowanie w alfabecie Braille’a.
NBP przygotował także - we współpracy z fundacją Vis Maior - specjalny zestaw materiałów multimedialnych. Jest on przeznaczony zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i dla pracowników instytucji finansowych oraz innych, gdzie klientami są niepełnosprawni.
Dzięki niemu będzie można poznać prawa osób niepełnosprawnych oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dostosować przestrzeń i informację do ich potrzeb, tak aby zwiększyć ich samodzielność. Moduł ten będzie dostępny na stronie www.nbpniewyklucza.pl od połowy listopada.

Sylwia Zadrożna

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Rynek podrabianych towarów w Chinach ma się bardzo dobrze

Rynek podrabianych towarów w Chinach ma się bardzo dobrze

Chińczycy, ku rozpaczy świata, sztukę kopiowania już dawno opanowali do perfekcji. Jej źródeł upatruje się w silnej tu ciągle tradycji konfucjańskiej, gdzie jako cnotę traktowano perfekcyjne powielanie tego, co wcześniej stworzyli mistrzowie – czy to w dziedzinie sztuki, czy szeroko rozumianej kultury materialnej.

Wielkie sprzątanie Bałtyku z sieci widm

Wielkie sprzątanie Bałtyku z sieci widm

Wkrótce na Bałtyku rozpocznie się praktyczna realizacja największego i jedynego na świecie projektu oczyszczania morza z sieci widm. Jest on przygotowany przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb we współpracy z organizacją ekologiczną WWF Polska.