Gospodarka

Nowe monety NBP dla kolekcjonerów

24.10.2013 16:11
NBP wprowadził do obiegu kolejne monety z serii „Zwierzęta świata”. Tym razem z wizerunkiem króla puszczy - żubra. Zapowiada jednocześnie, że kończy w kwietniu 2014 emisję 2-złotówek ze stopu Nordic Gold.
Nowa 2-złotowa monet NBP dla kolekcjonerów
Nowa 2-złotowa monet NBP dla kolekcjonerówFoto: mat. prasowe NBP
Posłuchaj
06'02 Rozmowa red. Sylwii Zadrożnej z Karoliną Zioło-Pużuk i Przemysławem Kukiem z NBP o monetach kolekcjonerskich i kampanii "NBP nie wyklucza" .
więcej

Na emisję składają się dwie monety: srebrna o nominale 20 złotych oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold. Dla kolekcjonerów przygotowano 35 tysięcy monet srebrnych oraz milion monet dwuzłotowych. Co ciekawe, na aukcji w serwisie „Kolekcjoner” srebrna moneta osiągnęła już cenę 140 złotych.
W serii „Zwierzęta świata” prezentowane są gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pierwsze monety, „Jaskółki”, ukazały się w 1993 roku i od tamtej pory seria cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Dotychczas ukazały się w niej m.in. „Borsuk”, „Podkowiec mały”, „Sokół wędrowny”, „Foka szara”, „Świstak” i „Puchacz”. Żubr to już dziewiętnasty gatunek, który znalazł się na monetach „Zwierzęta świata”.
Również dzisiaj, tj. 24 października do obiegu trafiły monety upamiętniające „50-lecie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym”. Srebrna o nominale 10 złotych oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold.
Co jeszcze przygotowuje NBP dla kolekcjonerów  w tym roku
Jeszcze w tym roku do obiegu trafią monety upamiętniające 200. rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego. Nastąpi to 20 listopada.
A 5 grudnia gratka dla melomanów, moneta z Agnieszką Osiecką w serii "Polska muzyka rozrywkowa".
2-złotówki z Nordic Gold tylko do kwietnia 2014
Warto przypomnieć, że monety ze stopu Nordic Gold można kupować w oddziałach NBP w całym kraju po 2 złote.
Mogą to być jedne z ostatnich takich monet w naszych kolekcjach, bo od kwietnia przyszłego roku NBP nie będzie już emitować monet 2-złotowych ze stopu Nordic Gold, tylko 5-złotowe.
Monety dla akcji „NBP NIE WYKLUCZA”
Wprowadzenie do obiegu monet upamiętniających 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym związane jest z kampanią społeczną „NBP nie wyklucza”.
Ma ona uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z funkcjonowaniem na rynku finansowym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku.
Większość z nich ze względu na swoją niepełnosprawność jest zagrożona wykluczeniem finansowym. Tymczasem osoby te mogłyby samodzielnie i swobodnie korzystać z usług finansowych, gdyby instytucje wprowadziły odpowiednie ułatwienia.
NBP opracował „Leksykon terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym”. Znani aktorzy, ale także Prezes NBP prof. Marek Belka tłumaczy tam podstawowe pojęcia z zakresu ekonomii, takie jak bankomat, bank centralny, popyt, podaż, inflacja, deflacja itp. Słownik można znaleźć na stronie internetowej www.nbpniewyklucza.pl
Udogodnienia zostały wprowadzone także w Centralnej Bibliotece NBP. Osoby niewidome mogą korzystać z jej bogatych zasobów dzięki stanowisku komputerowemu ze specjalnym oprogramowaniem i drukarce umożliwiającej drukowanie w alfabecie Braille’a.
NBP przygotował także - we współpracy z fundacją Vis Maior - specjalny zestaw materiałów multimedialnych. Jest on przeznaczony zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i dla pracowników instytucji finansowych oraz innych, gdzie klientami są niepełnosprawni.
Dzięki niemu będzie można poznać prawa osób niepełnosprawnych oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dostosować przestrzeń i informację do ich potrzeb, tak aby zwiększyć ich samodzielność. Moduł ten będzie dostępny na stronie www.nbpniewyklucza.pl od połowy listopada.

Sylwia Zadrożna

Zobacz więcej na temat: NBP pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja w portfelach. NBP modernizuje banknoty

18.04.2013 09:11
Za rok do obiegu trafią banknoty z nowymi zabezpieczeniami. Ale wciąż towarzyszyć nam będą ci sami królowie
Rewolucja w portfelach. NBP modernizuje banknoty
Foto: dtuna/sxc.hu/cc
Posłuchaj
01'50 Aktualności ekonomiczne/Jedynka: banknoty zyskają nowe zabezpieczenia
więcej

Już za rok w naszych portfelach pojawią się nowe pieniądze. W kwietniu 2014 r. trafią bowiem do obiegu banknoty z nowymi zabezpieczeniami. - Banknoty nie będą miały zmienianych wizerunków, tylko będą miały dodatkowe ulepszone zabezpieczenia. Ma to na celu podniesienie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego - mówi Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP.

Oznacza to, że na polskich pieniądzach wciąż będą widniały wizerunki tych samych królów. Trudniej będzie tylko je podrobić.

Nowe banknoty będą funkcjonowały równolegle z dotychczasowymi i nie będzie konieczności wymiany.

Jak podkreśla Barbara Jaroszek, modernizacja papierowych pieniędzy nie wynika ze zwiększonej liczby fałszerstw. - W zeszłym roku stwierdziliśmy 10 tys. sztuk fałszywych banknotów w obiegu, co odpowiada wartości ok. 700 tys. zł, gdyby były prawdziwe. Tymczasem w obiegu gotówkowym mamy teraz 116 mld zł. Absolutnie nie ma teraz wzrostu poziomu fałszerstw w Polsce, ale bank działa wyprzedzająco i musi uwzględniać postęp technologiczny - wyjaśnia ekspert.

Zobacz więcej na temat: banknoty NBP pieniądze

Czytaj także

Nowe zabezpieczenia banknotów

18.04.2013 16:30
Narodowy Bank Polski w kwietniu przyszłego roku planuje wprowadzić nowe zabezpieczenia polskich banknotów. Będzie to pierwsza zmiana od 18-tu lat.
Nowe zabezpieczenia banknotów
Foto: dtuna/sxc.hu/cc
Posłuchaj
13'26 Nowe zabezpieczenia banknotów
więcej

 

 

Obecnie w obiegu mamy miliard 300 mln sztuk banknotów o wartości ponad 116 mld zł. Zmiana nie będzie się wiązała z wycofaniem ich z rynku. Jak wyjaśnia Barbara Jaroszek - zastępca dyrektora w Departamencie Emisyjno-Skarbcowym NBP, będą one funkcjonowały równolegle z banknotami dotychczasowych serii.
-Ta operacja jest operacją techniczną i będzie polegała na tym, że od kwietnia 2014 roku zostaną wprowadzone do obiegu banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Zmiana nie wynika ze skali fałszerstw, bo tych w Polsce zdarza się mało. To standardowe działanie, taka operacja jest przeprowadzana cyklicznie przez wszystkie banki centralne na świecie średnio co 8 lat. W przypadku naszego kraju, modernizacja banknotów nie była przeprowadzana od momentu denominacji w 1995 roku.
Można więc powiedzieć, że polskie banknoty są jednymi z najstarszych w Europie, ale co ważne dobrze też zabezpieczone podkeśla Marzena Sadecka - kierownik Działu Rozwoju w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego

-Banknoty obecnej emisji są zabezpieczone na poziomie wystarczającym o czym świadczy niski poziom fałszerstw. Każdy obywatel ma do dyspozycji zabezpieczenia możliwe do weryfikacji bez użycia jakichkolwiek urządzeń, takie jak znak wodny czy farba zmienna optycznie, elementy stalorytnicze wyczuwalne dotykiem. Także myślę, że każdy obywatel może czuć się bezpiecznie w kontakcie z naszymi obecnymi banknotami.

Zmiana jest również podyktowana postępem technologicznym. NBP chce w ten sposób obniżać koszty emisji, bo nowe technologie będą kosztowały mniej a co za tym idzie, wyprodukowanie banknotów będzie teraz tańsze.
Wszystkie szczegóły dotyczące zabezpieczeń zostaną podane dopiero we wrześniu 2013 roku, ale już wiadomo, że nie ulegną zmianie wizerunki banknotów, inny będzie znak wodny, pojawi się też podpis prezesa NBP Marka Belki.

Jak dodaje Barbara Jaroszek, w kwietniu 2014 roku zostaną wprowadzone do obiegu banknoty z nowymi zabezpieczeniami o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł.
-Bank podjął już prace nad modernizacją banknotu o nominale 200 zł, ale ten banknot w nowym wariancie zostanie wprowadzony dopiero w terminie późniejszym.

Producentem banknotów z nowymi zabezpieczeniami będzie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która jak się okazuje, produkuje banknoty nie tylko dla Polski. Z sukcesem zrealizowała też kontrakty m.in. dla Paragwaju, czy Gruzji. Ponad to, posiada akredytację europejskiego banku centralnego, co uprawnia ją do podjęcia się produkcji euro.

 

Rozmawiał Robert Lidke

 

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Czytaj także

Bezpieczne banknoty w naszych portfelach

W przyszłym roku, po 19 latach od wprowadzenia nowych banknotów Narodowy Bank Polski zaprezentuje ich poprawione wersje. Nie chodzi jednak o szatę graficzną, a o zabezpieczenia.
Posłuchaj
01'15 Nowe banknoty w naszych portfelach
więcej

– Potrzeba ulepszenia banknotów wynika z postępu technologicznego. Wszystkie banki na świecie, co kilka, kilkanaście lat modernizują zabezpieczenia. W Polsce unowocześnione zostaną zabezpieczenia na czterech nominałach: na 10, 20, 50 i na 100 złotych. Na banknocie o nominale 200 złotych na razie nie będą zmieniane – tłumaczy Przemysław Kuk z NBP.

Nowe, udoskonalone banknoty mają trafić do obiegu w kwietniu przyszłego roku. Ich wprowadzenie nie będzie oznaczać utrudnień ani dla konsumentów, ani dla handlowców uspokaja Przemysław Kuk. – Oczywiście każdy będzie musiał się nauczyć tych wszystkich zabezpieczeń. Część jednak zostanie stara, dotychczasowa, a tylko część będzie zmodernizowana, będą dodane nowe. Jednak jeśli chodzi o obrót detaliczny pieniędzmi, banknotami –  to tutaj żadnej rewolucji nie należy się obawiać.

Do tego tematu wrócimy na antenie Radiowej Jedynki w popołudniowym magazynie gospodarczym – o nowej porze,  czyli po 16.40.

Krzysztof Rzyman

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''

Zobacz więcej na temat: bezpieczeństwo NBP pieniądze

Czytaj także

Jak odróżnić banknot prawdziwy od fałszywego?

25.09.2013 11:29
Poznaliśmy szczegóły nowych wzorów banknotów, którymi płacić będziemy od przyszłego roku. Zapewnią one lepszą ochronę przed fałszerstwami. Sprawdź co się zmieni?
Jak odróżnić banknot prawdziwy od fałszywego?
Foto: dtuna/sxc.hu/cc
Posłuchaj
14'28 Bardzo Ważny Projekt: nowe zabezpieczenia banknotów
więcej

Jedno jest pewne królowie na banknotach zostają. Jednak wiele się zmieni. Zobacz prezentację Narodowego Banku Polskiego.

 

Nowymi banknotami zaczniemy płacić w kwietniu 2014 roku. - Wprowadzone zabezpieczenia powodują, że banknoty obecne łatwo będzie odróżnić od tych zmodernizowanych – mówi Barbara Jaroszek, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Zmiany pozwolą łatwiej weryfikować prawdziwość banknotów. Warto jednak pamiętać, że banknoty polskie są bardzo dobrze zabezpieczane. - Na każde milion sztuk banknotów znajdujących się w obiegu tylko osiem sztuk jest fałszywe – wylicza Barbara Jaroszek. – Można powiedzieć, że fałszerstwa to w Polsce zjawisko marginalne – dodaje.

Oczywiście Narodowy Bank Polski przedstawił zabezpieczenia jawne. Warto pamiętać, że zarówno dotychczasowe banknoty jak i nowe pieniądze mają szereg zabezpieczeń niejawnych – mówi przedstawicielka NBP.

Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę od stycznia 2014 roku NBP – we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych – przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem „Bezpieczne Pieniądze”, dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona zostanie, między innymi, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne „NBP Safe” prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.

Więcej o zabezpieczeniach w nowych banknotach dowiesz się słuchając audycji „Bardzo Ważny Projekt". W materiale również komentarz danych o sprzedaży detalicznej oraz o sile finansowej polskich klubów piłkarskich.

abo