Gospodarka

40 mln zł dla młodych naukowców na nowatorskie projekty

18.12.2014 13:44
Trzydziestu sześciu młodych naukowców otrzyma środki na swoje nowatorskie projekty naukowe w ramach V edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W sumie otrzymają ponad 40 milionów złotych.
Naukowiec
NaukowiecFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
08'08 O V edycji programu LIDER mówiła w Polskim Radiu 24, w audycji Wydarzenia dnia w gospodarce, mówiła dr Barbara Pastuszek-Lipińska /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
więcej

Jest to program skierowany do przedstawicieli właściwie wszystkich dziedzin nauk, mówi dr Barbara Pastuszek-Lipińska z NCBR.

- Projekt musi mieć możliwość wdrożenia. Jego wyniki, rezultaty powinny coś zmienić w naszym życiu, codzienności. Gama nauk, dziedzin docenionych w tej edycji programu jest bardzo szeroka. Na pierwszym miejscu plasują się badania interdyscyplinarne, na drugim nauki inżynieryjne i techniczne, następnie elektrotechnika, elektronika, inżynieria informatyczna, inżynieria mechaniczna. Mniej popularne dziedziny to inżynieria medyczna i nanotechnologie – wylicza dr Barbara Pastuszek-Lipińska.

Brakuje humanistów
Brakuje jednak naukowców z dziedziny humanistyki czy nauk społecznych.

- Naukowcy, którzy słyszą, że NCBR finansuje badania wdrożeniowe zastanawiają się bardzo często, czy ich praca pasuje do tego typu działań. Częste jest myślenie, że nauki społeczne wiążą się z badaniami podstawowymi. Nauki humanistyczne to też często taki obszar, który jest postrzegany jako głównie obszar badań podstawowy. Nie próbują nawet – mówi dr Barbara Pastuszek-Lipińska.

Laureatami programu często interesują się firmy
Laureaci mogą liczyć nawet na milion dwieście tysięcy złotych. Często też laureatami interesują się firmy.
- Już po ogłoszeniu list rankingowych dostajemy sygnały, że laureaci dostają zapytania o możliwość zakupu wyników ich projektów. Niektóre z osób otrzymujących u nas granty już właściwie po otrzymaniu finansowania, jeszcze nie podpisując umowy, mają zagwarantowane wdrożenie. Zdarza się, że sami młodzi naukowcy zgłaszając projekt, już mają pomysł na stworzenie start-upów – wyjaśnia ekspertka z NCBR.
Od 15 stycznia do 15 marca młodzi naukowcy mogą zgłaszać się do kolejnej edycji konkursu. Szczegóły na stronie ncbr.gov.pl.

Karolina Mózgowiec, awi

Zobacz więcej na temat: gospodarka nauka pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet 2014-20: Rekordowe pieniądze na naukę

16.01.2014 08:35
W nauce mogą pojawić się największe pieniądze w historii. Bardzo wiele będzie zależeć jednak od aktywności naukowców. Szczegóły dotyczące przeznaczenia środków unijnych na cele naukowe poda w czwartek Lena Kolarska-Bobińska
Naukowiec
NaukowiecFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'25 Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego (IAR): wchodzi w życie program Horyzont 2020, który ma budżet prawie 80 miliardów euro
więcej

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedziała, że wchodzi w życie program Horyzont 2020, który ma budżet prawie 80 miliardów euro. Zaznacza jednak, że o te pieniądze trzeba będzie się trochę postarać, co będzie wymagało od zespołów badawczych sporego wysiłku organizacyjnego, intelektualnego, trochę też biurokratycznego. Wierzy jednak w to, że naukowcy będą twórczo o te pieniądze walczyć, łącząc się chociażby w międzynarodowe zespoły badawcze.

Lena Kolarska-Bobińska dodaje, że środki na naukę będą płynąć nie tylko z tego głównego programu Horyzont 2020. Część pieniędzy będzie ze środków strukturalnych poprzez przedsiębiorstwa, które będą chciały postawić na innowacyjność. Będą też środki z programów regionalnych.
Ministerstwo Nauki już teraz zapowiada, że będzie wspomagało naukowców w aktywnym sięganiu po unijne środki. Będzie nie tylko informować o konkursach, ale także planowane są działania doradcze i mentorskie.
abo

Czytaj także

Polscy naukowcy nie potrafią sięgać po unijne pieniądze

18.12.2014 08:26
Z 328 grantów z przyznanych przez European Resarch Council, czyli Europejską Radę ds. Badań Naukowych na polskie uczelnie trafiło… zero - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Euro
EuroFoto: fot. sxc.hu

Gazeta zwraca uwagę, że dotacje na badania zdobyły mniejsze od nas państwa - Czechy - jeden grant, Węgry - trzy i Rumunia - jeden. Wprawdzie trójka młodych, polskich naukowców dostała fundusze, ale wszyscy pracują za granicą.

To nie pierwsza polska klęska w rozdaniu unijnych pieniędzy
"Dziennik Gazeta Prawna" podkreśla, że to nie pierwsza polska klęska w rozdaniu unijnych pieniędzy. ERC dofinansowała już ponad 4800 indywidualnych projektów badawczych z czego polskich zaledwie 14. Od największych naukowych, europejskich potęg takich jak Wielka Brytania (ok. 800 grantów), czy Niemiec i Francji (ponad 500) - dzieli nas przepaść.
IAR, awi