Elektrownia "Kozienice" zainwestuje 1,3 mld euro w nowy blok

IAR
Anna Borys 23.01.2012
Inteligentne liczniki energii to zysk dla konsumentów
Inteligentne liczniki energii to zysk dla konsumentów, foto: Glow Images/East News

Elektrownia "Kozienice" zbuduje nowy blok energetyczny o mocy 1000 MW. Koszt budowy sięga 1,3 miliarda euro i jest ona największą inwestycją w polskiej energetyce w 2012 roku.

Nowy blok energetyczny zwiększy o jedna trzecią zdolności produkcyjne Elektrowni "Kozienice".
Inwestycja ma bardzo duże znaczenie dla polskiej energetyki - wyjaśnia prezes zarządu elektrowni "Kozienice" Krzysztof Zborowski.

Będzie to najnowoczesniejszy blok energetyczny w Europie i zarazem niezwykle przyjazny dla środowiska - podkreśla Krzysztof Zborowski.

Obecnie trwa przetarg na budowę nowego bloku. Oferty wstępne złożyło już trzech wykonawców. Budowa ma się rozpocząć w drugim kwartale bieżącego roku. Przy eksploatacji nowego bloku zatrudnienie znajdzie około 200 osób. Budowa ma być finansowana ze środków własnych koncernu ENEA oraz 10-letniej emisji obligacji.
Dzisiaj Elektrownia "Kozienice" podpisała również umowę z Kopalnią "Bogdanka" na dostawę węgla dla potrzeb nowobudowanego bloku energetycznego. Ma ona obowiązywać do 2036 roku.
Elektrownia w Kozienicach to największy krajowy producent energii elektrycznej wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny. Posiada ona obecnie ponad 8 procent udziału w rynku produkcji energii elektrycznej.

IAR,ab

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie

Polecane

Przyznano nagrody Liderów Biznesu BCC

Przyznano nagrody Liderów Biznesu BCC

Business Centre Club uhonorował liderów polskiego biznesu. Nagrody trafiły do firm, które kierują się nie tylko zyskiem, ale też etyką w prowadzeniu działalności gospodarczej i troską o sprawy państwowe.