Gospodarka

Praca za granicą: co czwarty Polak chce wyjechać za chlebem

23.04.2014 17:08
Lepsze stawki oraz brak pracy sprawiają, że nadal co czwarty Polak chciałby zarabiać za granicą, wynika z sondażu CBOS. Z tej okazji skorzystał już, od wejścia do Unii, co siódmy rodak.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'28 Gdzie wyjeżdżają Polacy do pracy za granicą i na co trzeba uważać przy korzystaniu z agencji pośrednictwa, mówi Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR./Justyna Golonko, Polskie Radio/
więcej

Okazuje się, że niemal połowa z nich wyjeżdżała do pracy na krótko, najwyżej na trzy miesiące, na tak zwane prace sezonowe, a te właśnie się zaczynają.

Znowu saksy jak za PRL-u

Polacy znowu wyjeżdżają jak w czasach PRL-u do krajów skandynawskich, ostatnio modne są znowu: Norwegia, Finlandia i Szwecja.  - Można też mówić o kierunkach cieszących się stałą popularnością od dawna - wyjaśnia Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

– Mimo kryzysu w Europie, który nadal jest odczuwalny, Polacy nadal są cenionymi pracownikami. Nie chodzi tu tylko o kwestie związane z kosztami pracy, ale o jakość pracy – podkreśla ekspertka.

Wyjeżdżający Polacy korzystają z agencji pośrednictwa

Polacy wyjeżdżają do Holandii, Niemiec i Francji przede wszystkim za pośrednictwem agencji zatrudnienia.  W przypadku W. Brytanii i Irlandii tych osób jest mniej.

Dominują prace ogrodnicze, budowlane

Najczęściej nasi rodacy wykonują sezonowe prace w ogrodnictwie i w budownictwie. Przez cały rok wyjeżdża też dużo pielęgniarek do opieki nad osobami starszymi, głównie do Niemiec i Holandii.

Zaczyna się sezon na wyjazdy, ale uwaga na oszustów

O tej porze roku zaczynają się poszukiwania pracowników tymczasowych, ofert pracy w Internecie jest dużo, ale są to też żniwa dla oszustów.

Szukając pracy za granicą trzeba uważać na pseudo-agencje pracy tymczasowej. Należy sprawdzić czy posiada ona certyfikat marszałka województwa. Ten znaleźć można w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia: www.kraz.gov.pl , tam jest też wykaz wszystkich agencji, które działają legalnie w Polsce.

Czytając ogłoszenie, trzeba sprawdzić czy jest podany adres danej firmy, numer telefonu stacjonarnego, jakie jest rozszerzenie maila - biznesowe czy prywatne.

Jakakolwiek informacja o pobieraniu opłaty za pośrednictwo powinna absolutnie powstrzymać od jakichkolwiek działań i kontaktów z taką firmą. Agencje nie mogą pobierać opłat za pośrednictwo.

Warto też sprawdzić stronę internetową agencji oraz jakie i gdzie publikuje ogłoszenia.

Te najczęściej pojawiają się na portalach, na których publikacja jest bezpłatna.

Jeśli firma nie ma strony internetowej, wiarygodnego kontaktu, swojej siedziby - powinno nas to zaniepokoić.

Trzeba stawiać na sprawdzonych pośredników i pracodawców. Najlepiej takich, z którymi mieli już kontakt nasi znajomi, bo ich opinia będzie najbardziej miarodajna. Poza tym, nie rozpoczynajmy pracy, nie mając podpisanej umowy – radzi Agnieszka Zielińska.

Justyna Golonko, ut, jk

Zobacz więcej na temat: emigracja praca
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
wiechosta2014-04-24 09:54 Zgłoś
No jak to tak. Przecież macie wolną i demokratyczną Polskę o jaką walczyliśmy z komuną ? No i ten co was w tej walce prowadził niedługo zostanie świętym i z tronu władarzy niebiańskich wykopie samego Boga. A wy wyjeżdżacie ? Nie może być....
szeleszczyciel2014-04-24 01:53 Zgłoś
Taka korzyść z Unii, że ubyło Polaków, a oligarchia już szykuje kraj na przyjęcie obcej napływowej lniewykształconej udności i obcego wojska.

Czytaj także

Gdzie opłaca się pracować w 2014 roku? Zobacz ranking najlepszych zawodów

18.04.2014 09:42
Najlepsze zawody w 2014 roku to według rankingu serwisu Business Insider matematyk, wykładowca uniwersytecki i statystyk.
Gdzie opłaca się pracować w 2014 roku? Zobacz ranking najlepszych zawodów
Foto: Glow Images/ East News

Serwis Business Insider zaprezentował ranking 200 najlepszych zawodów w 2014 roku oraz przewidywane roczne zarobki na każdym ze stanowisk.

Ranking został stworzony nie tylko w oparciu o wysokość pensji, ale również jego autorzy brali pod uwagę perspektywy na przyszłość w danych branżach, poziom stresu towarzyszący pracy na każdym ze stanowisk oraz fizyczne zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Najlepsze perspektywy dla umysłów ścisłych

W pierwszej trójce rankingu znalazły się następujące zawody: matematyk, który może liczyć na średnie roczne zarobki w 2014 r. w wysokości 101 360 dol., wykładowca akademicki, mogący zarobić rocznie 68 970 dol., oraz statystyk z przewidywaną roczną pensją 75 560 dol.

Na kolejnych miejscach rankingu, już poza podium, znaleźli się: aktuariusz (roczne zarobki na poziomie: 93 680 dol.), laryngolog (69 720 dol.), higienistka stomatologiczna (70 210 dol.), programista (93 350 dol.), analityk systemów komputerowych (79 680 dol.), terapeuta zajęciowy (75 400 dol.), patolog (69 870 dol.).

Ranking 200 najlepszych zawodów w 2014 roku zamykają drwal i dziennikarz prasowy.

Business Insider, awi

Czytaj także

Czy warto zmienić pracę?

20.04.2014 18:31
Badania mówią, że aż 94 proc. Polaków byłoby gotowych przekwalifikować się, by znaleźć pracę. W "4 do 4" po 13.00 powiemy o skoku z branży do branży. Jak to zrobić, żeby nie narobić sobie kłopotów i faktycznie na tym zyskać?
Czy warto zmienić pracę?
Foto: Glow Images/East News

Ludzie chcą zmieniać swoje zawodowe życie z kilku powodów. Albo po kilku, a nawet kilkunastu latach aktywności na rynku pracy, przekonali się, że mają inne preferencje zawodowe, albo zusza ich do tego ciężka sytuacja finansowa.

Przyczynami mogą być także trudności w znalezieniu pracy w dotychczasowym zawodzie, niska pensja bądź stres w pracy.

Więcej o tym, dlaczego się przebranżawiamy i jak to zrobić, by dzieki temu poprawić, a nie pogorszyć, swoją sytuację zawodową  już we wtorek, 22 kwietnia, w audycji "4 do 4" od godz. 13.00 do 15.00. Na pytania czekają eksperci Ewa Gontarczyk i Paweł Fortuna.

Zapraszamy!

Czytaj także

Zmieniasz pracę? Dowiedz się, na co musisz uważać

22.04.2014 12:00
Nie możesz znaleźć pracy, albo czujesz, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia zupełnie się już wypaliłeś i marzysz o tym, by zacząć robić w życiu coś zupełnie innego? Czas zmienić branżę. Tylko jak to zrobić, by nie stracić czasu ani pieniędzy?
Przedsiębiorcy są obecnie w sytuacji dość dużej niepewności, i albo poszukują bardziej elastycznych form zatrudnienia, albo oszczędności jeśli chodzi o koszty pracy
Przedsiębiorcy są obecnie w sytuacji dość dużej niepewności, i albo poszukują bardziej elastycznych form zatrudnienia, albo oszczędności jeśli chodzi o koszty pracyFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
27'28 Czy warto zmieniać pracę? Jak wybrać właściwą ścieżkę kariery? - rozmowa z Ewą Gontarczyk i Pawłem Fortuną (Czwórka/4 do 4)
03'52 Czy Polacy lubią zmieniać pracę? - sonda (Czwórka/4 do 4)
więcej

Bezrobocie, marne zarobki - to czynniki, które zmuszają Polaków do zmiany branży. Ponad 90 proc. naszych rodaków skłonnych jest się przekwalifikować - wynika z badań portalu Pracuj.pl. - Najbardziej elastyczni są ludzie zatrudnieni w handlu i sprzedaży - mówi Elżbieta Plasińska z Pracuj.pl. Najrzadziej o zmianie zawodu myślą informatycy.

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Jak przyznaje Ewa Gontarczyk, doradca zawodowy i coach kariery z firmy Bigram, przebranżowienie się jest oczywiście możliwe, ale wymaga nie tylko czasu i zastanowienia, ale także dokładnej analizy sytuacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy. - Jeśli po prostu pójdziemy na kolejne studia podyplomowe, nie związane zupełnie z tym, czym dotychczas się zajmowaliśmy, mamy niewielkie szanse na happy end - mówi ekspertka w "4 do 4". - Najpierw należy dobrze poznać siebie, zorientować się, co jest naszym podstawowym atutem. Potem dopiero można zastanawiać się, jak wykorzystać ten atut w różnych branżach. Jeśli więc mam łatwość pracy z ludźmi, mogę pracować w sprzedaży, bądź dziale obsługi klienta - dodaje Gontarczyk.

Ewa
Ewa Gontarczyk i Paweł Fortuna w Czwórce/fot. Wojciech Kusiński

 

Jednak, choć będzie wymagało to od nas dużo zaangażowania i najprawdopodobniej wyrzeczeń, warto inwestować w siebie, rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia. - Lepiej robić to nawet bardzo późno niż wcale - przekonuje Paweł Fortuna, psycholog biznesu. - Ważne jest nasze nastawienie. Jeśli nie mamy motywacji, by "zapuszczać korzenie" i szukamy wciąż nowych wyzwań, tym bardziej nie ma problemu.

Warto jednak pamiętać, że zbyt częsta zmiana branż nie wpłynie dobrze na nasz wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy. - Potencjalny rekruter zacznie się po prostu zastanawiać, co z nami jest nie tak, dlaczego nie możemy utrzymać się dłużej w jednym miejscu zatrudnienia - przestrzega Gontarczyk. - Ciężko mu będzie zaufać, że dany pracownik zostanie w jego firmie dłużej.

(kd/tj)