Gospodarka

Szkolnictwo zawodowe upada

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 07:50
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej obecnie funkcjonujący system w szkołach zawodowych nie jest adekwatny do możliwości uczniów. Z badań wynika, że ponad 500 tys. absolwentów techników jest nieprzygotowanych do wejścia na rynek pracy - pisze w środę "Gazeta Polska Codziennie".
Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców.
Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców.Foto: Glow Images/East News

- Uwolnorynkowienie części zawodów, które jest charakterystycznym rozwiązaniem w państwach zachodnich, nie sprawdziło się w Polsce. Skuteczne byłoby kształcenie młodych osób przy określonym przedsiębiorstwie. Poza tym na początku lat. 90. edukacja zawodowa była nastawiona na marketing i zarządzanie. Zapomniano np. o branży energetycznej - mówi Roman Rutkowski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" energetyków.

- Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców, a jedynie połowa zdaje egzamin zawodowy - powiedziała "Codziennej" Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Konkurs

Czytaj także

Firmy potrzebują ponad 400 tys. absolwentów zawodówek i techników

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 08:55
Gdyby te osoby zostały zatrudnione, to – wg Łukasza Kozłowskiego, analityka organizacji Pracodawcy RP – polski PKB urósłby o dodatkowe 1,4 proc. - czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:02
Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że powoli rośnie zaufanie do absolwentów szkół zawodowych i techników. Jednocześnie zmieniają się nieco stereotypy odnośnie zawodów męskich i kobiecych. Czy niedługo nie będą nas już dziwić mechaniczki i monterki?
rozwiń zwiń