Gospodarka

W PIT 2014 można skorzystać z wyższych ulg na dzieci

08.01.2015 12:45
Możemy już przygotowywać zeznania podatkowe za ubiegły rok i tym samym korzystać z nowych wyższych ulg na dzieci. Ich koszt dla budżetu państwa oszacowano na 1,1 mld złotych.
Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.
Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'45 O wyższych ulgach na dzieci mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Katarzyna Bukowska z firmy doradczej Accreo /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
więcej

Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.

- Z jednej strony zostały zwiększone kwoty przysługujące do odliczenia dla rodziców, którzy wychowują trójkę lub czwórkę i więcej dzieci, mniej więcej o 20 proc. Na trzecie dziecko ta kwota ulgi do odliczenia od podatku wzrosła do 2000,04 zł rocznie, a dla rodziców, którzy wychowują czwarte i każde kolejne dziecko, ta ulga wynosi 2700 zł. Jeszcze istotniejsza zmiana to ta, która pozwala na uzyskanie zwrotu niewykorzystanej przez rodziców ulgi. W praktyce ulga polega na odliczeniu przysługujących kwot od podatku, a osoby mniej zarabiające ten podatek płacą odpowiednio niższy. Szacunki pokazywały, że w praktyce ponad milion rodzin z tej ulgi w pełni nie mogło korzystać. W tym momencie wprowadzono taki mechanizm, który ma to umożliwić. Polega to na tym, że osoby, których podatek nie będzie pozwalał na skorzystanie z pełnego odliczenia, będą mogły uzyskać zwrot w wysokości różnicy pomiędzy tą kwotą, która zostanie odliczona w zeznaniu, a tą, która przysługuje mu jako wynikająca z przepisów. Co istotne, ona nie będzie mogła przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, które podlegają odliczeniu, czyli tych, które wykazujemy w zeznaniu podatkowym – wyjaśnia Katarzyna Bukowska z firmy doradczej Accreo.

Zeznanie wstępnie wypełni administracja

W tym roku też po raz pierwszy zeznanie podatkowe będą wypełniać za nas urzędnicy.

- Założenie jest takie, że te zeznania będą udostępniane w narzędziach informatycznych Ministerstwa Finansów, wstępnie uzupełniane przez urzędników, de facto najczęściej przez płatników, czyli pracodawców, bo też zostali zobowiązani do tego, żeby składać deklaracje w formie elektronicznej, o ile zatrudniają powyżej 5 osób. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z ulgi na dzieci, to będzie musiał to zeznanie wstępnie wypełnione, czyli domyślnie bez żadnych ulg, uzupełnić – tłumaczy Katarzyna Bukowska.

W zeznaniu za ubiegły rok część podatników będzie jeszcze mogła skorzystać z ulgi internetowej. O ulgę może starać się podatnik, który wcześniej z niej nie korzystał lub skorzystał z niej pierwszy raz w zeznaniu za rok 2013.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ulgi na dzieci wzrosną. Posłowie popierają podwyższenie ich o 20 proc.

21.10.2014 16:43
Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny przewiduje projekt zmian w PIT. We wtorek w Sejmie posłowie wszystkich klubów zadeklarowali poparcie dla inicjatywy.
Sejm sprawdzi wydatki posłów na wyjazdy zagraniczne
Sejm sprawdzi wydatki posłów na wyjazdy zagraniczneFoto: Wikipedia

- To jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych ustaw w tej kadencji Sejmu - mówiła Joanna Mucha (PO), sprawozdawczyni sejmowej komisji finansów.
Poinformowała też, że podczas posiedzenia komisji finansów jedyne poprawki do - przygotowanego przez resort finansów projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - wniosło Biuro Legislacyjne Sejmu. - Miały one charakter wyłącznie redakcyjny i doprecyzowujący - zaznaczyła.
"Rząd bardzo konsekwentnie prowadzi politykę wspierania rodzin"
Mucha przekonywała, że rząd bardzo konsekwentnie prowadzi politykę wspierania rodzin. Dodała, że ten projekt dotyczy rodziców dzieci, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Jak mówiła, zmiana polega na podwyższeniu o 20 proc. ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie do 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.
- To są znaczne wzrosty, ale jeszcze ważniejszy jest drugi element tej ustawy, czyli wprowadzenie nowego rozwiązania polegającego na tym, że podatnik ma możliwość odliczenia pełnej kwoty ulgi, czyli może odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym - wskazała.
Podkreśliła, że z nowych przepisów skorzystać powinno ok. 2 mln podatników wychowujących 2,4 mln dzieci. - Zakres oddziaływania tej ustawy jest więc ogromny - podkreśliła.
Przedstawiciele wszystkich klubów zapowiedzieli we wtorek poparcie dla proponowanych rozwiązań.

Ile będzie można odliczyć?

Według projektu, rodzina wychowująca dzieci będzie mogła maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym następujące kwoty: na jedno dziecko - 1 112 złote 4 grosze, na dwoje dzieci - 2 224 złote 8 groszy. Na troje dzieci przysługują 4 224 złote i 12 groszy odliczenia, na czworo - 6 924 złotych 12 grosz, a na pięcioro - 9 624 złotych i 12 groszy. Dla osób wychowujących dwoje i więcej dzieci skorzystanie z ulgi nie jest ograniczone uzyskanym dochodem.

Ulgi na dzieci: ile zyskają rodziny po zmianach zapowiedzianych przez Tuska? >>>
Z ulgi będą mogli skorzystać ci podatnicy, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej. Ulga będzie przysługiwała także opiekunowi prawnemu dziecka, rodzicowi zastępczemu oraz osobie, która płaciła alimenty i w ciągu roku podatkowego utrzymywała pełnoletnie dziecko.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśniał, że będzie to ułatwienie możliwości skorzystania z istniejącej ulgi rodzinom, które mają małe zarobki nie przekraczające 66 tysięcy rocznie. Minister zaznaczył, że z powodu niskich dochodów takie rodziny mogły odpisać niewielką część z możliwej ulgi. Nowelizacja ma to zmienić.

Kosiniak - Kamysz dodał, że dla rodzin wielodzietnych zwrot podatku będzie się odbywał maksymalnie w ciągu miesiąca.

Zgodnie z projektem, podatnicy będą mogli rozliczyć przyznane ulgi w rozliczeniach podatkowych za 2014 rok.

Na zmianie skorzysta ok. 1,2 mln rodzin
Ówczesny premier Donald Tusk pod koniec sierpnia przedstawił w Sejmie plany na kolejne miesiące. Wśród nich znalazła się propozycja zmiany, która pozwoliłaby wykorzystać 100 proc. ulgi na dzieci, także tym, którzy obecnie ze względu na zbyt niskie dochody, nie mają na to szansy. - To oznaczałoby, że ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u (...), będą mieli pieniądze w postaci zwrotu. Państwo zapłaci to, co brakuje, aby móc cieszyć się ulgą. To jest bardzo poważna zmiana - powiedział.
Tusk mówił wówczas, że na tej zmianie skorzysta 52 proc. podatników z trójką dzieci, czyli ok. 1,2 mln rodzin. Tusk poinformował, że rząd zaproponuje też zwiększenie ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko o 20 proc.

Donald Tusk: zwiększymy o 20% ulgę podatkową dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci.

Źródło: Sejm/x-news

IAR/PAP, awi

Czytaj także

Ulgi na dzieci według nowych zasad: zmiany już w PIT 2014. Prezydent podpisał ustawę

25.11.2014 13:22
Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podpisał ustawę, która wprowadza zmianę zasad przyznawania ulg podatkowych na dzieci. Ustawa była uchwalona 24 października i będzie dotyczyła zeznań podatkowych za ten rok.
Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.
Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'53 Zwiększone ulgi na trzecie i kolejne dziecko - relacja Barbary Góry (IAR)
00'19 Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ulgach podatkowych na dzieci (IAR)
00'16 Minister finansów Mateusz Szczurek: zmiany będzie można wykorzystać już rozliczeniach za ten rok podatkowy (IAR)
00'22 Minister finansów Mateusz Szczurek: rodziny mniej zarabiające i płacące podatki mniejsze niż wyniosłaby ulga, skorzystają z kwoty ulgi w pełnej wysokości (IAR)
więcej

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która powstała w resorcie finansów. Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.

Prezydent: z rozwiązania skorzysta ponad milion rodzin

Z tego rozwiązania - wskazał prezydent - będzie mogło skorzystać ponad milion rodzin. - Świadczy to o tym, że ten system, który do tej pory był, nie był adresowany do wystarczającej ilości, szczególnie młodych matek, młodych ojców, młodych rodziców, którzy na progu swojej kariery zawodowej też powinni mieć możliwość skorzystania z ulgi w podatkach. (...) to jest ten moment, w którym się podejmuje decyzje, czy się chce mieć, czy nie, większą ilość dzieci - mówił Komorowski przed podpisaniem ustawy.

"Sposób na kryzys demograficzny." Prezydent podpisał ustawę podwyższającą ulgi podatkowe na dzieci

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Podkreślał, że od dłuższego czasu starał się zabiegać i upowszechniać ideę nowoczesnych rozwiązań polityki prorodzinnej. Jak tłumaczył, nowe regulacje są "fragmentem większego działania na rzecz nowoczesnej i skutecznej polityki prorodzinnej".
Komorowski wskazał, że przygotowanie nowych, dobrych przepisów nie byłoby możliwe bez ścisłego współdziałania z rządem, parlamentem oraz samorządami. - Razem stworzyliśmy dobry i korzystny klimat dla rodziny i za to bardzo serdecznie wszystkim dziękuję - powiedział.
Zmiany w ulgach na dzieci: kto nie dostanie pełnego zwrotu podatku? >>>
Prezydent wyraził też nadzieję, że "klimat współdziałania i współpracy", który zaowocował tak dobrym rozwiązaniem, przetrwa "wszystkie burze wyborczej natury".
W jego ocenie wspólnym wysiłkiem można pokazać, że skuteczne i dobrze funkcjonujące państwo potrafi rozwiązywać zarówno sytuacje kryzysowe, takie jak te związane z liczeniem głosów podczas wyborów samorządowych, jak i "problemy natury strategicznej". Jak podkreślił, przykładem tego jest podpisywana w poniedziałek ustawa. - Ta ustawa jest cząstką działania na rzecz strategicznego problemu Polski związanego z trwającym kryzysem demograficznym - powiedział.
Zmiany obejmą również dzieci urodzone w 2014 roku
W uroczystości uczestniczył m.in. minister finansów Mateusz Szczurek, który wskazał, że ze zmian w ulgach na dzieci skorzysta 97 proc. polskich rodzin płacących PIT.

Zmiany będzie można wykorzystać już rozliczeniach za ten rok podatkowy - powiedział minister finansów. Na dzieci, które urodziły się w 2014 roku też ulga będzie przysługiwać, ale w części proporcjonalnej do długości życia dziecka, czyli będzie ją można odliczyć za miesiące, w których dziecko było już na świecie.

Zmiany będą kosztować budżet w 2015 roku ok. miliarda zł

Minister Mateusz Szczurek dodaje, że rodziny mniej zarabiające i płacące podatki mniejsze niż wyniosłaby ulga - skorzystają z kwoty ulgi w pełnej wysokości. Taka rodzina dostanie zwrot z urzędu skarbowego, w formie przelewu, uwzględniającego również niewykorzystaną kwotę ulgi podatkowej. W pierwszej połowę roku, rodziny, które nie zarabiały zbyt dużo, a mają liczne potomstwo mogą otrzymać przelew w wysokości nawet kilku tysięcy złotych - wyjaśnia minister finansów.
Według wyliczeń resortu finansów, w 2015 roku budżet państwa może to kosztować około miliarda złotych, ale ostateczne wydatki zależeć będą od dzietności rodzin. Według szacunków ze zmian skorzystają rodzice około 2 milionów dzieci.

Ulgi na dzieci: ile zyskają rodziny po zmianach zapowiedzianych przez Tuska? >>>

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wcześniej wyjaśniał, że dla rodzin wielodzietnych zwrot podatku będzie się odbywał maksymalnie w ciągu miesiąca.

Ekonomista o racjonalnej polityce prorodzinnej

Źródło: TVN CNBC/x-news

Pod koniec sierpnia ówczesny premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie plany na kolejne miesiące. Wśród nich znalazła się propozycja zmiany, która pozwoliłaby wykorzystać 100 proc. ulgi na dzieci, także tym, którzy obecnie ze względu na zbyt niskie dochody, nie mają na to szansy. - To oznaczałoby, że ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u (...), będą mieli pieniądze w postaci zwrotu. Państwo zapłaci to, co brakuje, aby móc cieszyć się ulgą. To jest bardzo poważna zmiana - powiedział.

Donald Tusk: zwiększymy o 20% ulgę podatkową dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci.

Źródło: Sejm/x-news

IAR/PAP, awi

Czytaj także

Zmiany w podatkach w 2015 roku. Minister finansów: zwiększa się ulga prorodzinna

31.12.2014 09:24
Wiele zmian w administracji podatkowej od 1 stycznia zapowiada minister finansów Mateusz Szczurek.
Minister finansów Mateusz Szczurek
Minister finansów Mateusz SzczurekFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio
Posłuchaj
12'50 Minister finansów Mateusz Szczurek: w 2015 roku zwiększy się ulga na dzieci
więcej

Mateusz Szczurek zwrócił uwagę na nową ulgę, która rośnie dla rodziców mających większą liczbę dzieci, ale także jest inaczej odliczana dla mniej zarabiających, którzy będą mogli skorzystać z niej w całości. – Oznacza to kwotę wielokrotnie wyższą niż dotychczas dla tych, którzy mają dzieci – dodał.

Gość radiowej Jedynki mówił, że od pierwszego stycznia czeka nas wiele zmian w administracji podatkowej. - Idziemy w stronę takiej sytuacji, w której urzędy, izby skarbowe koncentrują się na obsłudze podatników, klientów, zaś urzędy kontroli skarbowej ścigają przestępców podatkowych. Obsługa podatnika będzie coraz lepsza dzięki konsolidacji urzędów i izb skarbowych. Więcej osób będzie mogło udzielać informacji, prowadzić za rękę podatników, którzy dopiero zaczynają działalność – przekonywał Mateusz Szczurek.

Zaznaczył, że Krajowa Informacja Podatkowa będzie bardziej jednolita, dzięki czemu interpretacje przepisów będą takie same dla wszystkich, a także jaśniejsze i bardziej dostępne.

Mateusz Szczurek mówił też o przyjęciu euro przez Litwę i oceniał, że dla Wilna jest to opłacalne, co wcale nie oznacza, że byłoby również dla Polski.

Minister poinformował też, że deficyt budżetowy na koniec tego roku będzie sporo mniejszy niż zakładano. Zamknie się kwotą poniżej 30 miliardów złotych. Deficyt finansów publicznych ma być mniejszy od trzech procent PKB.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Mateusz Szczurek (minister finansów)
Data emisji: 31.12.2014
Godzina emisji: 8.15

(pp/asz)

>>>Zapis całej rozmowy