Gospodarka

Ustawa o kredycie hipotecznym: furtka dla oszustów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 07:45
Pomoc dla kredytobiorców czy furtka dla oszustów? - pyta "Puls Biznesu". Gazeta pisze, że to zależy od interpretacji artykułu 35 projektu ustawy, którą wkrótce mają przyjąć posłowie.
Celem rządowej regulacji jest zwiększenie ochrony konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.
Celem rządowej regulacji jest zwiększenie ochrony konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.Foto: PowerUp/Shutterstock.com

W przyszłym tygodniu Sejm ma głosować nad ustawą o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytowymi.

Kontrowersyjny artykuł 35

Kontrowersje wzbudza artykuł 35 tego projektu. Opisuje on procedurę postępowania w sytuacji krytycznej, kiedy nie ma już szans, by dłużnik wrócił do regularnych spłat i mieszkanie najlepiej sprzedać. Przepis przewiduje, że kredytodawca będzie pilnował jedynie terminu sprzedaży, a resztą zajmie się dłużnik.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że przepis jest prokonsumencki. Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego sądzi jednak, że jest to furtka dla oszustów, którzy mogą sprzedawać mieszkania po zaniżonych cenach na rzecz osób podstawionych, by łatwo pozbyć się długów.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kredyt hipoteczny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 15:10
Kredyt hipoteczny to bankowy produkt dłużny, wybitnie długoterminowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank już nie zaskoczy droższym kredytem. Będzie gwarancja niezmienności oferty

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 09:41
Banki już nie będą mogły zaskoczyć nas droższym kredytem. Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie o kredycie hipotecznym, będziemy mieli przynajmniej 35 dni gwarancji niezmienności oferty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większa ochrona kredytobiorców. Ustawa w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 07:08
W czwartek ostatni dzień dwudniowego posiedzenia Senatu. Izba będzie kontynuowała dyskusję nad ustawą o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Następnie omówiona zostanie ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zwiększająca ochronę kredytobiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat za ustawą o kredycie hipotecznym. Większa ochrona kredytobiorców, obostrzenia dla instytucji finansowych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:20
KNF będzie miała pół roku na rejestracje pośredników kredytowych - zdecydował Senat, proponując trzy poprawki do ustawy o kredycie hipotecznym. Za ustawą, wraz z poprawkami, zagłosowało 82 senatorów, jeden się wstrzymał.
rozwiń zwiń