Gospodarka

Waloryzacja 2014: o ile wzrosną emerytury, renty i inne świadczenia?

11.03.2014 06:40
W marcu, jak co roku, ZUS waloryzuje świadczenia. Czyli podnosi ich wysokość zgodnie z wyliczonym wskaźnikiem. Już od 1 marca 2014 r. obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków.
Lepiej wcześniej oszczędzać, żeby potem nie trzeba było się martwić
Lepiej wcześniej oszczędzać, żeby potem nie trzeba było się martwićFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'04 O ile wzrosną emerytury, renty i świadczenia mówi Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentownych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Krzysztof Rzyman, Polskie Radio/
więcej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje wszystkie świadczenia z urzędu, co oznacza, że nie należy zgłaszać w tej sprawie wniosku. Jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy), świadczenie zostanie zwaloryzowane z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Zasady waloryzacji świadczeń

Wypłacane świadczenia oraz dodatki waloryzowane są przez pomnożenie kwoty świadczenia/dodatku – w wysokości przysługującej w dniu 28 lutego 2014 r. – przez wskaźnik waloryzacji.

– W tym roku waloryzacja emerytur i rent odbywa się przy użyciu wskaźnika waloryzacji wynoszącego 101,6 proc. co w praktyce oznacza, że emeryci i renciści mogą liczyć na podwyżkę swoich świadczeń w przybliżeniu o 1,6 proc. – wyjaśnia  Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentownych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co decyduje o wskaźniku waloryzacji

Do obliczenia tego wskaźnika wykorzystywane są informacje o wzroście cen i wzroście płac w gospodarce.

–  Wskaźnik waloryzacji podawany jest przez ministra pracy i polityki społecznej w komunikacie. I jest obliczany na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów  i usług powiększonego o 20 proc. wzrostu płac – tłumaczy Wiesława Lempska z ZUS.

Które świadczenia podlegają waloryzacji

I zgodnie z tymi wyliczeniami rosną prawie wszystkie emerytury i renty wypłacane przez ZUS.

–  Waloryzacji od 1 marca podlegają wszystkie świadczenia, które zostały przyznane do końca lutego 2014 roku. Świadczenia, a więc emerytury i renty, które zostały przyznane od następnego dnia, czyli od 1 marca i są ustalane na starych zasadach,  obliczane są od podwyższonej kwoty bazowej – podkreśla ekspertka z ZUS.

Waloryzacji od dnia 1 marca 2014 r. podlega także podstawa wymiaru emerytury:

- przyznanej na dotychczasowych zasadach,
- obliczonej na zasadach określonych w art.183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych –  w części ustalonej na dotychczasowych zasadach.

Będzie informacja, ale warto też sprawdzić samodzielnie

Każdy emeryt lub rencista może samemu, przy użyciu kalkulatora, sprawdzić czy wszystko się zgadza. Naturalnie, powinna pojawić się też potwierdzona przez ZUS informacja. I każdy zainteresowany taką informację otrzyma.

–  Każdy emeryt otrzyma w marcu decyzję o podwyższeniu swojego świadczenia czyli o waloryzacji. Dostanie ją listownie, tak jak zawsze – dodaje Wiesława Lempska.

O ile wzrosną najniższe świadczenia

– Obecnie wysokość najniższej emerytury wynosi 844, 45 zł i wzrosła w porównaniu z poprzednia wysokością minimalną o ok. 13 zł. Jeśli chodzi o renty z tytułu niezdolności do pracy, o renty częściowe, to one wzrosły o ok. 10 zł i obecnie taka renta wynosi 648,13 zł – wylicza Wiesława Lempska z centrali ZUS.

Wzrosła także wysokość dodatku pielęgnacyjnego. Od marca wynosi on 206 złotych 76 groszy.

Krzysztof Rzyman/mb

Podstawa prawna waloryzacji świadczeń:

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw z 2013 r. poz. 1440 ze zm.), przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji 101,6 % , ogłoszonego komunikatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 lutego 2014 r. (Monitor Polski z  2014 r. poz. 150).

Najniższe emerytury i renty 2014

  • Kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych
    od 1 marca 2014 r. :

/

 

Dodatki do emerytur i rent

  • Wysokość dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych
    od 1 marca 2014 r. :

/

 

 

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Waloryzacja emerytur i rent w 2014 r: niższa niż rok wcześniej

08.01.2014 21:41
Mimo, że decyzja o wysokości tegorocznej waloryzacji rent i emerytur jeszcze nie została podjęta, już teraz można powiedzieć, że ubiegłoroczna podwyżka świadczeń – wynosząca 4 proc., się nie powtórzy. W tym roku podwyżki będą niższe.
Emeryci pokazują zestawienia emerytalne w ZUS
Emeryci pokazują zestawienia emerytalne w ZUSFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
04'21 O ile i jak zostaną zwaloryzowane emerytury i renty tłumaczy Polskiemu Radiu Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
więcej
Obejrzyj
O ile i jak zostaną zwaloryzowane emerytury i renty tłumaczy Polskiemu Radiu Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS./Arkadiusz Ekiert/

O ile i jak zostaną zwaloryzowane emerytury i renty tłumaczy Polskiemu Radiu Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS.

Mimo, że wielu emerytów i rencistów narzekało na ubiegłoroczną waloryzację świadczeń, to i tak była ona stosunkowo wysoka w porównaniu z tegoroczną. Wszystko za sprawą inflacji, która, wysoka w 2012 r, pozwoliła na podniesienie rent i emerytur w 2013 r. o 4 procent. Średnio wyniosło to 71 zł podwyżki. W ubiegłym roku wzrost cen był zdecydowanie mniejszy – stąd tegoroczny wzrost świadczeń będzie o połowę mniejszy – prognoza zapisana w ustawie budżetowej  mówi o 2,- procentowym wskaźniku.

Waloryzacja niższa, bo niższa inflacja

Jak tłumaczy Polskiemu Radiu Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS, wszystko zależy od wskaźników gospodarczych. Liczą się dwa wskaźniki z roku poprzedzającego waloryzację: inflacja w gospodarstwach emeryckich, czyli podwyżki cen towarów, które głównie kupują emeryci, i 20-proc. realny wzrost płac - chodzi o podwyżki, jakie dostają pracujący.

Wskaźnik inflacji poznamy 20 lutego

- Coroczna waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest  1 marca, natomiast komunikat o wysokości ich wskaźnika poznamy około 20 lutego. W tej chwili znamy prognozy wskaźnika waloryzacji, która była zawarta w projekcie ustawy budżetowej. Przewiduje ona wskaźnik na poziomie 102,1%. Żeby obliczyć dokładną wysokość waloryzacji, musimy jednak znać wskaźniki które rok rocznie ogłasza Urząd Statystyczny – mówi Radosław Milczarski

Chodzi oczywiście o wskaźniki, które są odniesieniem do inflacji.

Związki wałczyły o podniesienia wskaźnika wzrostu płac

Oprócz tego istotna jest również przeciętna wysokość wynagrodzenia i jego wzrostu w gospodarce narodowej. Jeżeli taki wzrost następuję, to przynajmniej 20% tej kwoty musi być uwzględnionych przy waloryzacji.

Przedstawiciele związków zawodowych proponowali, by wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w tym roku wyniosła przynajmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Nic z tego jednak nie wyszło bo stronę rządową poparli pracodawcy i stanęło na 20%.

Przyszłych emerytów czeka decyzja – z OFE czy tylko z ZUS

Ważną decyzję tym razem w sprawie wysokości przyszłych emerytur muszą podjąć ci ubezpieczeni którzy są dziś w systemie kapitałowym.

- Wszyscy członkowie OFE, którzy oszczędzają na emeryturę w systemie kapitałowym w tym roku będą mieli możliwość złożenia oświadczenia, czy mają zamiar w dalszym ciągu odkładać część składki w OFE czy przenieść ją do ZUS. Czas na złożenie takiego oświadczenia będzie obejmował 4 miesiące pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca 2014 roku. Następna taka okazja nadarzy się za dwa lata, czyli w roku 2016 – wyjaśnia Milczarski.

Mamy trzy formy złożenia oswiadczenia

Oświadczenie takie możemy złożyć w ZUS na trzy sposoby. Albo korzystając z profilu PUE, wtedy robimy to, po uprzednim zalogowaniu się do takiego systemu bez wychodzenia z domu, albo zrobimy to osobiście odwiedzając ZUS lub wyślemy oświadczenie pocztą.

Co z dorabiającymi emerytami i rencistami

Dla tych emerytów, którzy mają możliwość dorobić sobie do emerytury na razie nic się nie zmienia.

- Limity przychodów które obowiązują emerytów, którzy dorabiają do swojej emerytury zmieniane są kwartalnie. Aktualnie obowiązującym limitem jest  obowiązujący od 1 grudnia 2013 pierwszy próg dochodowy w postaci 70% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Aktualnie wynosi on 2 556 zł i 30 groszy. Jest to próg od którego ZUS zmniejsza emeryturę ale jej nie zawiesza. Natomiast emerytura zmniejszana jest o tą kwotę, o którą emeryt zarabia powyżej tego 70% progu.

Natomiast drugi próg czyli 130% przeciętnego wynagrodzenia wynosi w Polsce aktualnie 4 747 zł. Po przekroczeniu tego progu emerytura jest zawieszana – mówi Radosław Milczarski.

Trzeba pamiętać o oświadczeniu o prognozach dochodów

Emeryci którzy pracują i zamierzają to robić w tym roku, do końca lutego muszą przedstawić w ZUS zaświadczenie o prognozowanej wysokości swoich dochodów w 2014 roku po to by ZUS był w stanie określić czy emerytura która jest im wypłacana powinna być pomniejszona lub zawieszona.

Pracodawcy muszą pamiętać o druku IWA

Natomiast pracodawca do końca stycznia musi złożyć druk IWA, który jest odpowiedzialny za wysokość składki wypadkowej, którą pracodawcy odprowadzają za swoich pracowników. Dotyczy to tych pracodawców, którzy przez cały poprzedni rok zatrudniali przynajmniej 10 pracowników.

Arkadiusz Ekiert

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur: rząd zaoszczędzi, podwyżka tylko o 1,6 proc.

12.02.2014 10:45
Polskie Radio nie pomyliło się – tak jak wyliczyliśmy tydzień temu, tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wyniesie prawdopodobnie 1,6 procent, a to oznacza dla emeryta dostającego 1000 zł wzrost świadczenia w wysokości 16 zł.
Lepiej wcześniej oszczędzać, żeby potem nie trzeba było się martwić
Lepiej wcześniej oszczędzać, żeby potem nie trzeba było się martwićFoto: Glow Images/East News

Taka podwyżka jest prawie pewna – dzisiaj GUS podał ostatni oficjalny wskaźnik potrzebny do wyliczenia waloryzacji – wskaźnik wzrostu realnego wynagrodzenia w 2013 r, który wyniósł 2,5 proc.

Przypomnijmy o wysokości wskaźnika waloryzacji emerytury i rent w tym roku składa się inflacja w gospodarstwach emerytów i rencistów, która wyniosła 1,1 proc. oraz 20 proc. podanego dziś przez GUS realnego wzrostu płac, który wynosi 0,5 proc.

Waloryzacja emerytur 2014: przy tysiącu złotych, 16 złotych podwyżki

Suma tych danych daje wskaźnik 1,6 proc., o który zostaną powiększone emerytury i renty.  To oznacza, że rząd zarobi na podwyżce  -  w projekcie budżetu, zapisał wskaźnik wynoszący 2,14 proc.

W ubiegłym tygodniu pytany przez portal gospodarka.polskieradio.pl Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju mówił: - Wszystkich potrzebnych danych jeszcze nie mamy, ale szacować już można. Znamy inflację w gospodarstwach emeryckich na poziomie 1,1 proc.. Wzrost płac powinien być mniej więcej na poziomie 2,5 proc..  20 proc. wzrostu płac to jest 0, 5 punktu procentowego, co daje nam łącznie wskaźnik waloryzacji rzędu 1, 5 może 1,6 proc. – mówił Łaszek.

1000 zł emerytury – 16 zł podwyżki

- Przekładając to na pieniądze, przy emeryturze w wysokości 1000 zł. można spodziewać się podwyżki wynoszącej 15 może 16 złotych. Z tego 11 złotych będzie tą częścią kompensującą inflację żeby świadczenie utrzymało wartość z zeszłego roku, natomiast te 5 czy 6 złotych to jest realny wzrost emerytury – oblicza Aleksander Łaszek.

W ubiegłym roku średnia podwyżka rent i emerytur wyniosła przy wskaźniku 4 proc., ponad 71 zł.

Oficjalnie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma potwierdzić w najbliższych dniach minister pracy, natomiast emerytury i renty podlegają waloryzacji od 1 marca.

jk

Czytaj także

Rusza waloryzacja rent i emerytur 2014: najpierw pieniądze, potem decyzja

01.03.2014 13:07
Waloryzacja rent i emerytur za 2013 rok, która właśnie rusza w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dotyczy wszystkich świadczeń, czyli emerytur, rent, rent rodzinnych oraz dodatków do emerytur i rent. Podwyżki obejmą około siedmiu milionów osób w Polsce.
Średnio podwyżka wyniesie ok. 30 zł.
Średnio podwyżka wyniesie ok. 30 zł.Foto: Glowimages.com
Posłuchaj
01'24 Ruszył system wypłat zwaloryzowanych emerytur. Wyższe świadczenia dotrą już od 1 marca, kto dostanie zwaloryzowane świadczenie - mówi Radosław Milczarski z ZUS./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
więcej
Obejrzyj
Ruszył system wypłat zwaloryzowanych emerytur. Wyższe świadczenia dotrą już od 1 marca, kto dostanie zwaloryzowane świadczenie - mówi Radosław Milczarski z ZUS./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/

Należy pamiętać, że te 7 milionów Polaków to nie wszyscy, którzy korzystają z ze świadczeń emerytalnych.

- Przypomnijmy, że do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych nie należą osoby które pobierają emerytury z systemu wypłacającego emerytury mundurowe, systemu sądowego oraz rolnicy – wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl  Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.

Świadczenia wzrosną o 1,6 procent

Tegoroczna waloryzacja będzie wynosiła 101,6  proc. To znaczy, że przez ten wskaźnik przemnożone zostaną wszystkie świadczenia które podlegają waloryzacji.

Przeciętny wzrost świadczenia to ok. 30 zł

Podwyżka świadczeń będzie bardzo skromna. Od soboty najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

- Wszystkie osoby, które nabyły prawo do świadczenia przed 28 lutego 2014 roku będą objęte tegoroczną waloryzacją. Oznacza to, że wszystkie świadczenia, które zostaną wypłacone po 1 marca, zostaną zwaloryzowane i podniesione o ten wskaźnik, który został opublikowany – mówi Radosław Milczarski.

Najpierw pieniądze, potem decyzja

Nasz rozmówca zapewnia, że najpierw na konto świadczeniobiorcy popłyną pieniądze, a dopiero potem w ciągu 10 dni otrzyma on decyzję pisemną od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Arkadiusz Ekiert