Gospodarka

Od kwietnia – nowe zabezpieczenia banknotów

06.03.2014 08:10
Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowe banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Dotychczasowe banknoty pozostają ważne bezterminowo.
Od kwietnia  nowe zabezpieczenia banknotów
Foto: dtuna/sxc.hu/cc

/
/

/
/

/
/

/
/

/
/

/
/

/
/
Zobacz więcej na temat: banknoty NBP pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krótki kurs nauki rozpoznawania autentyczności banknotów

06.03.2014 19:44
W NBP trwają już ostatnie przygotowania do wprowadzenia nowych, lepiej zabezpieczonych banknotów. W naszych portfelach zmodernizowane banknoty znajdą się w kwietniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu
Posłuchaj
04'13 Jak rozpoznać autentyczność banknotów, wyjaśnia Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego./Justyna Golonko, Polskie Radio/
więcej

Zarówno te stare, jak i te nowe banknoty zostały zaprojektowane tak, aby łatwo można było sprawdzić ich prawdziwość.

Jak nie dać się oszukać

Te zmodernizowane banknoty mają  wiele zabezpieczeń przed fałszerzami, i dzięki nim niemal bez trudu możemy rozpoznać ich autentyczność.

Od kwietnia – nowe zabezpieczenia banknotów

– Banknoty mają zabezpieczenia, zarówno takie które są widoczne gołym okiem, jak i takie które można szybko zweryfikować używając prostych urządzeń, w codziennym obrocie detalicznym. Dodatkowo są zabezpieczenia, które czytane są tylko przez maszyny liczące. Ale bardzo ważne jest, abyśmy przede wszystkim zastosowali pierwszą weryfikację, ponieważ można zrobić dowolna ilość zabezpieczeń, ale najpierw trzeba na banknot po prostu spojrzeć – wyjaśnia Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego.

Zdarzają się np. takie fałszerstwa, że oglądając je na poziomie banku centralnego i weryfikując ich autentyczność, widać od razu, że Kazimierz Wielki nie jest Kaczorem Donaldem…, a niektóre banknoty są w ten sposób fałszowane.

Od czego zacząć sprawdzanie

Dlatego też, po pierwsze – spójrzmy choć przez ułamek sekundy na banknot, czy nie budzi on generalnie naszych podejrzeń.

Sprawdźmy strukturę banknotu – strukturę papieru. Jeśli banknot jest wiotki i nie szeleści, to już wiemy, że jest wykonany z papieru, który nie jest papierem banknotowym. Banknoty z zasady powinny szeleścić. Nowe banknoty mają taki charakterystyczny szelest papieru banknotowego i to jest pierwszy stopień weryfikacji.

Czyli jeśli coś nas dziwi w papierze, to zacznijmy się uważnie przyglądać banknotowi.

Zmodernizowane zabezpieczenia łatwiejsze do weryfikacji

Już w kwietniu do obiegu wejdą banknoty ze zmodernizowanymi  zabezpieczeniami, które oprócz tego że są nowocześniejsze, to są również lepiej zauważalne i łatwiejsze do odczytania.

Pierwsze z nich znajduje się po lewej stronie banknotu w pasie, który nie będzie już zadrukowywany, lecz pozostanie biały. Będzie w tym miejscu także znak wodny, który do tej pory był wielotonowy i przedstawiał wizerunek władcy, tego samego który jest na nominale.

Dodatkowo znajdzie się tam bardzo widoczne zabezpieczenie, czyli znak wodny jednotonowy, przedstawiający nominał. Można to wszystko bardzo szybko sprawdzić.

Wygodnym i szybkim sposobem weryfikacji jest też bardzo odczytanie obustronnego nadruku, który się uzupełnia, a nazywanym jest fachowo recto verso. Znajduje się on w prawym górnym rogu banknotu.

Weryfikacja autentyczności – krok po kroku

Cztery metody sprawdzania banknotu:

  1. Dotknij. Część nadruku na banknocie jest wypukła. Przede wszystkim sprawdzamy rysunek-wizerunek władcy. Czy czujemy pod palcami, że jest wypukły;
  2. Popatrz pod światło. Podstawowym elementem do weryfikacji jest znak wodny. Na dotychczasowych banknotach był jeden, na zmodernizowanych są dwa;
  3. Przechyl. Część nadruków na wizerunkach zmienia swoją barwę. W przypadku banknotów o nominale 10 i 20 zł będzie to pas opalizujący;
  4. Sprawdź. Wymaga to użycia szkła powiększającego, a sprawdzić można np. mikrodruki.

Najwygodniej – z aplikacją na telefon

Jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności banknotu, to warto też skorzystać ze specjalnie przygotowanej przez Narodowy Bank Polski aplikacji mobilnej, dzięki której możemy zapoznać się z tymi wszystkimi zabezpieczeniami.

– Zachęcam wszystkich do obejrzenia naszej aplikacji, jest do pobrania w Internecie. Można tam dokładnie obejrzeć wszystkie zabezpieczenia, a jest ich sporo. Warto nie dać się oszukać w codziennych transakcjach – podkreśla  Barbara Jaroszek z NBP.

Na pewno warto sprawdzać, bo może nas to sporo kosztować. Jeżeli my nie rozpoznamy, że banknot jest sfałszowany i później taki falsyfikat zostanie zakwestionowany  w sklepie czy banku, to nie otrzymamy w zamian banknotu o takim samym nominale. Co więcej, czasami możemy się narazić na odpowiedzialność karną.

A charakterystyczny szelest papieru banknotowego miło usłyszeć…

Justyna Golonko/mb

Zobacz więcej na temat: banknoty NBP pieniądze

Czytaj także

NBP wprowadza od 7 kwietnia nowe banknoty i grosze

10.03.2014 19:05
Od 7 kwietnia w Polsce pojawią się w obiegu dwa rodzaje banknotów Narodowego Banku Polskiego – ze starymi i nowymi zabezpieczeniami. Zmiany nie obejmą tylko banknotu 200-złotowego – ten na razie pozostanie taki sam. Do obiegu wejdą też nowe monety 1, 2 i 5-groszowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu
Posłuchaj
10'18 Od 7 kwietnia pojawią się w Polsce banknoty NBP z nowymi zabezpieczeniami. Dlaczego wprowadza się zmiany, jak je rozpoznać, mówi Barbara Jaroszek z NBP. /Robert Lidke, Polskie Radio/
więcej

Nowe 10, 20, 50 i 100-złotówki będzie łatwo odróżnić. NBP zapewnia, że nie powinno być też kłopotów z wpłatomatami, które powinny zostać przygotowane przez właścicieli, do tego czasu, do rozpoznawania nowych zabezpieczeń.

Trzy powody zmiany zabezpieczeń

Będzie to pierwsza ingerencja w wygląd polskich banknotów od czasu denominacji, czyli od prawie 20 lat. Jak mówi gość Radiowej Jedynki Barbara Jaroszek, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, modernizacja jest robiona z trzech powodów.

Po pierwsze są to działania wyprzedzające, które mają nas zabezpieczyć przed fałszerstwami. Jak zauważa wicedyrektor, NBP wykorzystuje moment, gdy poziom fałszerstw polskich banknotów jest niski, stąd wymiana przebiega w najbardziej korzystnym czasie.

Od kwietnia – nowe zabezpieczenia banknotów

Drugim powodem jest dostosowanie polskich banknotów do nowej generacji maszyn sortujących, których podczas poprzedniej emisji banknotów dwadzieścia lat wcześniej, jeszcze nie było.

I trzecia bardzo ważna przyczyna zmian - to koszty emisji – banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami będą w produkcji tańsze niż banknoty dotychczasowe, a wynika to z szeregu rozwiązań technologicznych, które się po prostu postarzały.

Wizerunki banknotów się nie zmienią

Jak wyjaśnia Jaroszek, wizerunki banknotów nie ulegną zmianie, a to oznacza, że królowie pozostaną na swoim miejscu.

Ale będzie istotna różnica

Jednak banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami będzie można odróżnić gołym okiem od starych banknotów.

Wynika to z tego, że część nowego banknotu, pas po lewej stronie na stronie głównej, na którym mamy podany nominał, zostanie niezadrukowany. To będzie w tej chwili białe pole. Obecnie ten kolor odpowiada nominałowi.

Banknoty można weryfikować przy pomocy dotyku

Jeśli chodzi o dotyk, to nic się nie zmieni. Gość Jedynki przypomniała, że obecnie możemy zweryfikować autentyczność banknotu za pomocą dotyku – wszystkie te zabezpieczenia pozostają na nowych banknotach na swoim miejscu, ale jest szereg nowych zabezpieczeń i można je łatwo zweryfikować.

Jak zapewniła Jaroszek, ze względów bezpieczeństwa, żaden banknot ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami nie opuści Narodowego Banku Polskiego przed 7 kwietnia. Nikt nie może więc się nim posłużyć przed planowanym dniem emisji.

Jak jednak zaznacza wicedyrektor, banknoty są udostępniane profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego podczas szkoleń.

Banknoty można już obejrzeć na stronach internetowych NBP oraz stronie gospodarka.polskieradio.pl.

Na rynku będą nowe i stare banknoty

Wprowadzanie do obiegu nowych zmodernizowanych banknotów będzie procesem stopniowym. Warto podkreślić, że banknoty stare pozostają nadal w obiegu bezterminowo. Stąd będziemy się posługiwać dwoma rodzajami banknotów – dotychczasowymi i zmodernizowanymi.

Oczywiście w miarę upływu czasu nowych banknotów będzie coraz więcej i zaczną wypierać stare banknoty. Dla różnych nominałów nastąpi to w różnym czasie.

Najszybciej zobaczymy w przeważającej ilości zmodernizowane banknoty w naszych portfelach o nominałach 10 i 20 złotych. Z czasem dojdziemy z tym procesem ze zmodernizowanym banknotem 100-złotowym.

Banknot 200-złotowy pozostanie ze starymi zabezpieczeniami

Modernizacja zabezpieczeń obejmie banknoty:10, 20, 50 i 100-złotowe, natomiast banknot 200-złotowy pozostanie ze starymi zabezpieczeniami.

Jak jednak zapowiedziała wicedyrektor Jaroszek, ten banknot też otrzyma nowe zabezpieczenia i prace nad tym już się rozpoczęły.

Uwaga na wpłatomaty: muszą być dostosowane do nowych banknotów

Wprowadzenie nowych banknotów oznacza dostosowanie, tzw. kalibrację, do ich rozpoznania urządzeń, którymi posługują się profesjonalni uczestnicy obrotu. Jak zaznacza Jaroszek, muszą to zrobić m.in. banki i właściciele urządzeń do wpłacania gotówki.

Pytana, czy to oznacza, że mogą być problemy z wpłatami gotówki  - odpowiedziała, że zależy to od przygotowania ich właścicieli. Jak zaznaczyła Narodowy Bank Polski udostępnił wcześniej nowe banknoty tym firmom, tak aby każdy mógł dostosować swoje urządzenia do nowych zmodernizowanych banknotów.

Nie tylko nowe banknoty – w obiegu nowe monety

Wicedyrektor przypomniała, że zmiany nie obejmują tylko banknotów. Od 3 marca tego roku w obiegu są nowe monety: 1, 2 i 5-groszowe. Tyle, że jest to na razie operacja techniczna – nowe monety udostępniane są tylko uczestnikom rynku do kalibracji urządzeń liczących monety.

W kwietniu, jak zapewnia Jaroszek, nowe monety znajdą się w portfelach Polaków.

Zapewniła jednocześnie, że proces modernizacji banknotów to proces ciągły, związany z ochroną bezpiecznego obiegu pieniężnego.

Dzisiaj w obiegu w Polsce znajduje się 127 mld zł, a to oznacza, że obrót gotówkowy cały czas rośnie. Wynika to z rosnącej wciąż polskiej gospodarki.

Robert Lidke

Czytaj także

NBP otwiera swe podwoje. Zobacz, jak powstają pieniądze

05.04.2014 17:21
Tłumy zwiedzających na dniach otwartych Narodowego Banku Polskiego. W ten weekend otworzył on swe drzwi dla wszystkich chętnych i zdradza nieco tajemnic.
Skarbiec Narodowego Banku Polskiego
Skarbiec Narodowego Banku PolskiegoFoto: Radomir Czarnecki/PR
Posłuchaj
00'31 Tłumy odwiedzających podczas Dni Otwartych w NBP (IAR)
00'26 Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego: od poniedziałku stopniowo będą wprowadzane nowe banknoty (IAR)
00'13 Nowe banknoty cieszą się dużym zainteresowaniem (IAR)
więcej

Można zobaczyć między innymi jak produkuje się pieniądze, obejrzeć nowe banknoty, które wchodzą do obiegu od poniedziałku, a nawet wziąć do ręki sporą sztabę złota. Każdy może podnieść dwunastokilogramowy kawał czystego złota wart ponad półtora miliona złotych i zrobić sobie zdjęcie.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się nowe banknoty, które wejdą od przyszłego tygodnia do obiegu. Wyglądem przypominają dotychczasowe, ale są lepiej zabezpieczone.
Dyrektor Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego mówi, że z pierwszymi nowymi banknotami w obiegu możemy spotkać się już w przyszłym tygodniu. - Od poniedziałku NBP zacznie stopniowo zasilać system bankowy tymi zmodernizowanymi banknotami. To nie znaczy, że już w poniedziałek we wszystkich bankomatach i bankach komercyjnych one będą. Raczej możemy się ich spodziewać w kolejnych dniach. Banknoty zmodernizowane będą pojawiać się w obiegu stopniowo - tłumaczy pracownik Narodowego Banku Polskiego.
Drzwi dla zwiedzających będą w NBP otwarte jeszcze w niedzielę w godzinach od 10-16. Patronami medialnymi imprezy są Polskie Radio i Telewizja Polska.

IAR, bk

Zobacz więcej na temat: banknoty NBP pieniądze