Sport

Małysz pojedzie na igrzyska w Soczi

23.03.2011 11:44
Adam Małysz otrzymał propozycję zostania polskim attache olimpijskim na zimowe igrzyska w Soczi w 2014 roku.

Złożył ją w imieniu Polskiego Komitetu Olimpijskiego jego prezes - Andrzej Kraśnicki.

Małysz, jeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny, który w sobotę kończy zawodniczą karierę, otrzymał dziś od PKOl nagrodę Fair Play.

W ciągu kilkunastu lat występów czterokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (1998, 2002, 2006, 2010), zdobywając cztery medale - trzy srebrne i brązowy.

- Jeśli ta propozycja zostanie podtrzymana do samego końca, wykorzystam ją i pojadę do Soczi, żeby pomagać innym sportowcom - powiedział Adam Małysz dziennikarzom.

 

IAR, ah

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Małysz ma lekkiego "stresa"

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner czuje lekką tremę przed sobotnią imprezą w Zakopanem, ale podkreśla, że największy stres przeżywa główny bohater imprezy.
Posłuchaj
00'18 Apoloniusz Tajner o stresie Małysza
więcej

Do zimowej stolicy Polski przyjadą legendy skoków narciarskich na benefis pożegnalny Adama Małysza.

Apoloniusz Tajner uważa, że przed sobotnią imprezą najbardziej zestresowany jest najwybitniejszy polski skoczek Adam Małysz.

Na zakopiański konkurs, podsumowujący karierę sportową Adama Małysza, zostało zaproszonych piętnastu skoczków narciarskich oraz reprezentacja Polski. Będa m.in. Szwajcar Simon Ammann, Austriacy: Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer oraz Niemiec Sven Hannawald.

Imprezę z trybun Wielkiej Krokwi oglądać będzie blisko 22 tysiące kibiców, a wokół skoczni ma ich być ich - według organizatorów - nawet około 40 tysięcy.

- Zainteresowanie pożegnalną imprezą Adama Małysza jest bardzo duże i spodziewamy się, że wierni kibice będą chcieli zobaczyć ostatni skok swojego idola choćby z daleka - powiedziała przedstawicielka głównego organizatora Maja Kurzyna.

Biura podróży, które zajmowały się rozprowadzaniem biletów na benefis Małysza, sprzedały wszystkie wejściówki na Wielką Krokiew już w pierwszych godzinach od rozpoczęcia dystrybucji. Bilety na benefis Małysza, w zależności od sektorów, kosztują od 60 do 70 zł. Miejsce w tak zwanym sektorze dla VIP-ów to już wydatek 250 zł.

Swój udział w imprezie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski.

Oprócz części sportowej zaplanowano też atrakcje artystyczne. Na scenie wystąpią m.in. zespoły muzyczne Wilki, Papa D, Bracia, Blue Cafe, Kasia Wilk, Brathanki, Zakopower i Pectus. Pożegnalnej imprezie Adama Małysza towarzyszyć będzie specjalnie napisana na tę okazję piosenka.

PKP Intercity zapowiedziało uruchomienie dodatkowych pociągów do Zakopanego, a te dotychczas kursujące będą mieć dodatkowe wagony. Impreza rozpocznie się o 16.00.

 

ah, polskieradio.pl, IAR, PAP

Czytaj także

Małysz odebrał Trofeum Fair Play

Kończący w sobotę karierę Adam Małysz oraz młody pływak Wojciech Kaźmierczak otrzymali Trofea Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za 2010 rok.
Posłuchaj
00'32 Adam Małysz o cennym wyróżnieniu
więcej

Uroczysta gala odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Adam Małysz, czterokrotny medalista olimpijski, jeden z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii tej dyscypliny, został uhonorowany za zachowanie podczas zawodów Pucharu Świata w Engelbergu.

Polak, który prowadził po pierwszej serii, w drugiej z własnej woli oddał skok nie jako ostatni, ale przed Thomasem Morgensternem. Austriak nie mógł się bowiem stawić na belce startowej, ponieważ miał problemy z kombinezonem.

Morgenstern skoczył po Małyszu i wygrał. Z kolei 13-letni Wojciech Kaźmierczak otrzymał trofeum Fair Play za postawę podczas listopadowych pływackich mistrzostw Polski 13-latków, kiedy - w przeciwieństwie do programu komputerowego - obliczył, że to nie jemu, ale jego rywalowi należy się pierwsze miejsce w zawodach.

- W tak młodym wieku wykazał się uczciwością, umiał zejść w cień faktycznego zwycięzcy, wyznaczając innym normę honorowego postępowania - podkreślono w uzasadnieniu.

Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie przyznano byłym lekkoaletom - wybitnemu płotkarzowi lat 50. i 60. Edwardowi Bugale oraz maratończykowi Jerzemu Skarzyńskiemu.

PKOl przyznał także wyróżnienia za promocję wartości fair play. Otrzymali je: Małgorzata Banicka - nauczycielka szkoły podstawowej w Przemyślu, Krzysztof Marszalik - nauczycel wychowania fizycznego w liceum w Pińczowie, Zespół Pracowni Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Łódzkiego.

Listy gratulacyjne PKOl otrzymali piłkarz ręczny Karol Bielecki, który po ciężkiej kontuzji - stracie oka - powrócił do sportu na najwyższym poziomie, a także Teresa i Robert Skolimowscy - rodzice zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem Kamili Skolimowskiej, którzy założyli fundację pomagającą młodym sportowcom po kontuzjach wracać do uprawiania sportu.

 

ah