Sport

Nowe dyscypliny olimpijskie w Soczi

05.07.2011 14:17
Jagna Marczułajtis doczeka się debiutu slalomu równoległego w snowboardzie na igrzyskach olimpijskich. Ulubiona dyscyplina naszej najlepszej snowboardzistki zostanie rozegrana po raz pierwszy w Soczi.
Posłuchaj
00'21 Jagna Marczułajtis powiedziała, że decyzja MKOL ją zaskoczyła. Możliwe jednak, że wróci do wyczynowego uprawiania sportu, po to by wystąpić na igrzyskach za 3 lata
00'24 Mateusz Ligocki jest przekonany, że Jagna Marczułajtis ma realne szanse na występ w Soczi i przyznaje, że nikt w środowisku nie spodziewał się takiej decyzji MKOl
00'35 Poza slalomem równoległym program igrzysk poszerzono o jeszcze dwie konkurencje: slopstyle w snowboardzie i na nartach
00'29 Zdaniem Mateusza Ligockiego mamy kilku reprezentantów, którzy mogliby wystąpić na igrzyskach w Soczi w slopstyle'u
więcej

W rozmowie z IAR, Jagna Marczułajtis powiedziała, że decyzja MKOL ją zaskoczyła. Możliwe jednak, że wróci do wyczynowego uprawiania sportu, po to by wystąpić na igrzyskach za 3 lata. Jej warunkiem są jednak zmiany w związku snowboardowym.

Inny reprezentant kraju w snowboardzie Mateusz Ligocki jest przekonany, że Jagna Marczułajtis ma realne szanse na występ w Soczi i przyznaje, że nikt w środowisku nie spodziewał się takiej decyzji MKOl.

Poza slalomem równoległym program igrzysk poszerzono o jeszcze dwie konkurencje: slopstyle w snowboardzie i na nartach. Slopstyle to konkurencja rozgrywana na trasie ze sztucznymi przeszkodami terenowymi. Do klasyfikacji zalicza się zarówno czas przejazdu, jak i styl w jakim pokonuje się przeszkody.

Zdaniem Mateusza Ligockiego mamy kilku reprezentantów, którzy mogliby wystąpić na igrzyskach w Soczi w slopstyle'u. Michał Ligocki, Paulina Ligocka i Katarzyna Rusin - to jego zdaniem faworyci do występu w polskiej reprezentacji. Rusin w ubiegłym roku wygrała nawet puchar świata w tej konkurencji.

Dzisiejsza decyzja MKOl uzupełniła decyzję z kwietnia, gdy program igrzysk uzupełniono o skoki narciarskie kobiet, sztafetę mieszaną w biathlonie, narciarski halfpipe oraz drużynowe zawody w saneczkarstwie i łyżwiarstwie figurowym.

 

man

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja wie jak zdobyć medale w Soczi

Rosyjski komitet olimpijski chce zapłacić 5 milionów dolarów jednej z firm, która zobowiązała się tak przygotować reprezentantów tego kraju, aby na zimowych igrzyskach w Soczi zdobyli minimum 14 złotych medali.
Posłuchaj
00'41
więcej

Według gazety "Wiedomosti” chodzi o spółkę Allinger Consulting, która pracowała przed igrzyskami w Vancouver z reprezentacją Kanady. Właśnie wtedy zawodnicy gospodarzy aż 14 razy stanęli na najwyższym stopniu podium.

Gazeta "Wiedomosti” przypomina, że po ubiegłorocznych igrzyskach w Vancouver reprezentacja Rosji wróciła do kraju tylko z trzema złotymi medalami, co wywołało oburzenie w wielu środowiskach. Wszczęto nawet dochodzenie, mające wyjaśnić, czy pieniądze przeznaczone na przygotowanie zawodników były wydawane właściwie.

Władze rosyjskiego komitetu olimpijskiego chcą, aby specjaliści Allinger Consulting wypracowali program treningowy dla zawodników oraz wybrali odpowiednich lekarzy, dietetyków i personel pomocniczy.

Taka współpraca ma pomóc Rosji osiągnąć podstawowy cel, jaki postawiono zawodnikom - zdobycie pierwszego miejsca w klasyfikacji medalowej.

Z analiz ekspertów wynika, że można to osiągnąć zdobywając 14 - 15 złotych medali. 

 

IAR, ah

Czytaj także

Tysiąc dni do igrzysk w Soczi

Do zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku w Soczi pozostało tysiąc dni. Z tej okazji uruchomiono w mieście specjalny zegar, ozdobiony płytami w kształcie gór, który odlicza czas do największej imprezy sportowej w Rosji od czasu upadku Związku Radzieckiego.

Elektroniczny czasomierz został odsłonięty naprzeciwko dworca promowego. - To oznacza, że weszliśmy na ostatnią prostą do igrzysk - oświadczył mer Soczi Anatolij Pachomow.

Szef komitetu organizacyjnego Dmitrij Czernyszenko przyznał, że pozostało jeszcze sporo pracy, ale wyraził przekonanie, że Rosjanie staną na wysokości zadania i będą gospodarzami wspaniałych igrzysk.

Budżet zimowej olimpiady ma wynieść 12 miliardów dolarów. Przygotowania osobiście nadzoruje premier Władimir Putin.

W Soczi i jego okolicach cała infrastruktura sportowa powstaje od podstaw.

Czarnomorski kurort nie miał dotąd żadnego doświadczenia w organizacji wielkich międzynarodowych imprez. Za to w najbliższych latach będzie gospodarzem nie tylko igrzysk. W 2014 roku odbędzie się nad Morzem Czarnym wyścig o Grand Prix Rosji w Formule 1, a w 2018 roku mecze piłkarskiego mundialu.

Igrzyska olimpijskie rozpoczną się 7 lutego 2014 roku.

 

man

Czytaj także

Olimpiada sprzedana za ponad 4 mld dolarów

Jeden z potentatów na rynku medialnym, firma NBC nabyła za 4,38 mld dolarów prawa do transmisji igrzysk olimpijskich w USA w latach 2014 - 2020.

Amerykańska sieć telewizyjna z siedzibą w Nowym Jorku pokonała Fox Broadcasting Company oraz ESPN - poinformował we wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

NBC pokaże tym samym relacje z zimowych igrzysk w Soczi w 2014, letnich w Rio de Janeiro w 2016 oraz imprez w 2018 i 2020 roku, których gospodarze nie zostali jeszcze wybrani.

NBC powstała w 1941 roku. Od 2004 roku jest częścią koncernu medialnego NBC Universal. Relacjonuje w Stanach Zjednoczonych letnie olimpiady od 1988 oraz zimowe od 2002 roku. Posiada prawa do transmisji przyszłorocznych igrzysk (27 lipca - 12 sierpnia) w Londynie.

 

man

Czytaj także

Adam Małysz pojedzie na igrzyska w Soczi

Adam Małysz pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku w roli attache polskiej reprezentacji. Stosowną uchwałę w tej sprawie jednogłośnie podjął zarząd PKOL-u.
Posłuchaj
00'18 Adam Małysz o swoim wyjeździe na olimpiadę
więcej

W piątek podjęto ją jednogłośnie. Podczas posiedzenia zarząd PKOl wyznaczył prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera na szefa polskiej misji na 1. zimowe młodzieżowe igrzyska olimpijskie w Innsbrucku (13-22 stycznia 2012 roku).

Aktualnie Adam Małysz wiąże swoją przyszłość z rajdami samochodowymi. Jego marzeniem jest start w Dakarze.

 

pk