Sport

Olimpijski medal pomoże chorej Zuzi

13.09.2012 15:43
Zofia Klepacka, tak jak zapowiadała przed igrzyskami, ogłosiła rozpoczęcie aukcji brązowego medalu olimpijskiego.
Zofia Noceti-Klepacka
Zofia Noceti-KlepackaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
00'31 Zofia Noceti-Klepacka, brązowa medalistka z igrzysk olimpijskich w Londynie o aukcji dla 5-letniej Zuzi (IAR)
00'57 Monika Bobińska, mama Zuzi wzruszona akcją Zofii Noceti-Klepackiej (IAR)
04'41 Renata Susałko (PR1) rozmawia z Zofią Noceti-Klepacką i matką chorej Zuzi - Moniką Bobińską
więcej

Dochód przeznaczy na pomoc chorej na mukowiscydozę pięcioletniej sąsiadce. - Czuję potrzebę pomagania innym - przyznała.
- Przed olimpiadą w Londynie obiecałam Zuzi, że jeśli zdobędę medal - zlicytuję go. Bardzo się cieszę, że pomimo przeszkód pod koniec regat, kiedy pomyliłam trasę, udało mi się stanąć na podium. Dzięki temu mogę teraz pomóc Zuzi. Jej choroba wymaga inhalacji, żywienia pozaustrojowego oraz regularnego przyjmowania wielu leków. To wszystko jest bardzo kosztowne, więc mam nadzieję, że pieniądze uzyskane z aukcji pomogą Zuzi - powiedziała 26-letnia żeglarka YKP Warszawa.
Jak wspomniała, pięcioletnią Zuzannę Bobińską zna od urodzenia.
- Kiedy dowiedziałam się od jej matki o chorobie, już wówczas myślałam, co mogę zrobić, by pomóc. Mam to w sobie chyba od dziecka, że czuję potrzebę pomagania innym. Już wielokrotnie uczestniczyłam w akcjach charytatywnych, przekazałam sporo trofeów i nie zamierzam na tym poprzestać. Gdy zdobędę medal na następnych igrzyskach w Rio de Janeiro, też go zlicytuję - zaznaczyła.
Mistrzyni świata z 2007 roku i dwukrotna wicemistrzyni (2011, 2012) w deskowej klasie RS:X poinformowała na konferencji prasowej, że od piątku poprzez stronę medaldlazuzi.com rozpocznie się zbiórka pieniędzy, które potrwa do 18 października.

man

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piękny gest Klepackiej. Medal pomoże chorej dziewczynce

10.08.2012 12:16
Zofia Noceti-Klepacka, brązowa medalistka w windsurfingowej klasie RS-X, po powrocie do kraju potwierdziła, że zbyt długo nie będzie się cieszyć swoim medalem.
Brązowa medalistka w żeglarskiej klasie RS:X Zofia Noceti-Klepacka z synem (L) i najwierniejszym kibicem Zuzią (P) podczas powitania na lotnisku Okęcie
Brązowa medalistka w żeglarskiej klasie RS:X Zofia Noceti-Klepacka z synem (L) i najwierniejszym kibicem Zuzią (P) podczas powitania na lotnisku OkęcieFoto: PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
00'29 Nagranie z 10.08.2012: Zofia Noceti-Klepacka chce przekazać brązowy medal na licytację
04'54 Zofia Noceti-Klepacka walczy o medal dla Zuzi - relacja Tomasza Zimocha (PR1)
więcej
Obejrzyj
Zuzia - największy kibic Zosi Klepackiej w akcji

Już przed igrzyskami w Londynie Polka obiecała, że jeśli zdobędzie medal, zostanie on zlicytowany, a pieniądze uzyskane z licytacji zostaną przekazane Zuzi, która cierpi na mukowiscydozę. Dziewczynka wymaga stałej opieki. Nasza olimpijska nosi jej zdjęcie przy sobie.

Przeczytaj wzruszającą rozmowę Tomasza Zimocha z Zuzią i jej mamą>>>

"Obiecuję ci, że zdobędę ten medal dla ciebie. Jak już go będziemy mieć, to go sprzedamy i kupimy duży zamek pompowany do skakania. Ze zjeżdżalnią. I będziemy każdą jesień spędzać w ciepłych krajach. Tak, żebyś już więcej nie chorowała. Zuzia, rozwalę te igrzyska ta dla ciebie!" to przyżeczenie zawodniczki na jednym z portali społecznościowych.

- Zuzia jest moją sąsiadką, znam ją od urodzenia. Widziałam jakie miała problemy, ile razy była w szpitalu, ile czasu spędzała tam jej mama. Każdy modlił się o to by Zuzia przeżyła. Teraz może po niej tego nie widać, ale mukowiscydoza to śmiertelna choroba i powiedziałam przed igrzyskami, że jadę do Londynu po medal dla niej - wyjaśniła żeglarka.

- Chcemy go zlicytować i przeznaczyć pieniądze na leczenie Zuzi - zaznaczyła Klepacka.

Londyn 2012 - serwis specjalny >>>

IAR, mr

Czytaj także

Powrót szlachetnej Zosi

Zofia Noceti-Klepacka, która zajęła trzecie miejsce w windsurfingu podczas igrzysk w Londynie postanowiła zlicytować swój medal.
Posłuchaj
00'41
więcej

Nasza windsurferka startująca w klasie RS-X, która z Londynu wróciła z brązowym medalem nie nacieszy się zbyt długo swoim trofeum. Już przed igrzyskami postanowiła, że ten medal, a właściwie pieniądze przeznaczone z jego sprzedaży, zostaną przeznaczone dla małej Zuzi (córki sąsiadki Klepackiej), która choruje na mukowiscydozę.

Po powrocie z igrzysk medalistka z Londynu potwierdziła wcześniejszą obietnicę. Tak więc ludzie szlachetnego serca - do licytacji! Wszak medali w Londynie Polacy nie zdobyli zbyt wiele, a i cel jak najbardziej szczytny. 

Posłuchajcie rozmowy Darka Fiuka z Zofią Noceti-Klepacką. 

 

Darek Matyja 

Czytaj także

"Zosiu! Trzymaj się tego... czegoś" - Trójka podsumowuje igrzyska

14.08.2012 09:14
Zbiorowe wyznanie "nie wiem, co się stało" czy najgorszy okrzyk dopingujący w historii radiofonii - to tylko niektóre z atrakcji, jakich dostarczyli nam w tych dniach sportowcy i dziennikarze. Musicie tego wysłuchać!
Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012. Polka Anita Włodarczyk na podium. Włodarczyk zdobyła srebrny medal olimpijski w finale rzutu młotem kobiet. Złoty medal zdobyła Rosjanka Tatiana Łysenko, a brązowy Niemka Betty Heidler.
Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012. Polka Anita Włodarczyk na podium. Włodarczyk zdobyła srebrny medal olimpijski w finale rzutu młotem kobiet. Złoty medal zdobyła Rosjanka Tatiana Łysenko, a brązowy Niemka Betty Heidler.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
02'14 "Zosiu! trzymaj się tego czegoś ..." - zdobywanie medali relacjonują dziennikarze Trójki
00'21 "Nie wiem co się stało, ja też nie, nikt nie wie" - medal był blisko
03'53 "Always look on the bright side of life" - do zobaczenia w Rio!
więcej

Dwa tygodnie emocji, wzruszeń, łez, ściskania kciuków i zdzierania gardeł za nami - Igrzyska Olimpijskie w Londynie oficjalnie zostały zamknięte.
Polscy zawodnicy przywieźli z nich 10 medali: dwa złote, dwa srebrne i sześć brązowych. Możemy się zastanawiać, czy to dużo, czy mało - na pewno mogło być więcej, ale i tak gratulujemy medalistom i przypominamy sobie te najlepsze momenty igrzysk. Ich słowami.

Mamy też niestety sportowców, którym na igrzyskach nie do końca się powiodło - szukamy teraz przyczyn tych słabszych występów, bo na gorąco nikt nie wiedział, co się stało...

Jedni i drudzy wyciągają wnioski i myślą o przyszłości! Bo w przyszłości wszystko może się wydarzyć, trzeba przecież patrzeć na jasną stronę życia! 

W Londynie byli Michał Gąsiorowski i Tomasz Gorazdowski, z Myśliwieckiej o medalach opowiadali Monika Sułkowska, Adam Malecki, Michał Olszański i Krzysztof Łoniewski z gościnnym udziałem Wojciecha Manna i Anny Gacek.

Zapraszamy do wysłuchania naszych trójkowych podsumowań!

Czytaj więcej w serwisie Londyn 2012 >>>
A teraz - czekamy na Rio!

Czytaj także

Oto, dlaczego Zofia Klepacka rozwaliła igrzyska

31.08.2012 11:02
Waży 400 gramów i – jak zapewniała w radiowej Jedynce Zofia Noceti-Klepacka - różni się od medali mistrzostw świata czy Europy. Jej brązowy krążek olimpijski wystawiony będzie na wyjątkową licytację.
Zofia Noceti-Klepacka z synem i Zuzią, dla której licytowany będzie medal
Zofia Noceti-Klepacka z synem i Zuzią, dla której licytowany będzie medalFoto: PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
08'56 Zofia Noceti-Klepacka w "Lecie z Radiem"
więcej

Chodzi o aukcje charytatywną, z której dochód przeznaczony zostanie na leczenie 5-letniej Zuzi, sąsiadki i największej fanki Zofii Noceti-Klepackiej.

– Zuzia wspiera mnie i jest dla mnie bardzo ważna. Choruje na nieuleczalną chorobę, mukowiscydozę i tak postanowiłam jej pomóc – mówiła w Lecie z Radiem polska olimpijka.
Wszystko zaczęło się od wpisu na stronie internetowej, jeszcze przed igrzyskami. Reprezentantka Polski napisała: "Zuziu, zdobędę ten medal dla Ciebie, rozwalę te igrzyska i zrobię to specjalnie". O pomyśle opowiedziała dziennikarzowi radiowej Jedynki Tomaszowi Zimochowi.

Zofia
Zofia Noceti-Klepacka w studiu "Lata z Radiem"

Później było mniej optymistycznie. - Bardzo dobrze zaczęłam, ale w połowie regat pomyliłam trasę i popłynęłam jedno okrążenie za dużo. Była chwila zwątpienia i załamania. Zadzwoniła do mnie wtedy Zuzia i powiedziała, że i tak mnie kocha i mam walczyć do końca i się nie poddać. I tak zrobiłam!. Udało mi się wyprzedzić dwie konkurentki, co mi dało brązowy medal. Nie zawiodłam Zuzi i z tego podwójnie się cieszę – mówiła sportsmenka.

Posłuchaj wzruszającej rozmowy Tomasza Zimocha z Zuzią i jej mamą
Licytacja potrwa 5 tygodni. – Kto wpłaci najwięcej pieniędzy dostanie medal, a wyniki rywalizacji będą publikowane co tydzień. Jeśli pieniędzy będzie dużo, to chcemy pomóc też innym dzieciom, nie tylko Zuzi – opowiadała Zofia Noceti-Klepacka.
Jak zaczęła się jej przygoda ze sportem, dlaczego uwielbiała Michaela Johnsona i co zrobi, jeśli na kolejnych igrzyskach nie będzie windsurfingu? O tym wszystkim słuchaj w rozmowie z Zofią Noceti-Klepacką.
Rozmawiał Roman Czejarek.

Aby przyłączyć się do aukcji należy wpłacić pieniądze na konto: BPH PBK S.A. Oddział Kraków nr 36 10 60 0076 0000 3200 0132 9248. W tytule przelewu koniecznie dopisujemy "Dla Zuzanny Bobińskiej".