Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash

Stadion FC Barcelony - Camp Nou
Stadion FC Barcelony - Camp NouFoto: Wikipedia/Piotr Matyja
Zgromadzenie generalne członków klubu FC Barcelona postanowiło zdecydowaną większością głosów (ponad 75 proc.) rozpisać referendum w sprawie przyszłości stadionu piłkarskiego.

W grę wchodzi modernizacja Camp Nou lub wybudowanie nowego obiektu. Według wiceprezydenta klubu Javiera Fausa unowocześnienie dotychczasowego stadionu kosztowałoby około 300 milionów euro, a budowa nowego to koszt dwukrotnie wyższy.

Faus ostrzegł jednak, że sytuacja finansowa klubu nie jest najlepsza i że "nic nie będzie robione do czasu aż dług nie zostanie znacznie zredukowany". Zadłużenie Barcelony wynosi obecnie 334 milionów euro. Jeszcze rok temu sięgało 364 milionów.
Referendum w sprawie stadionu mogłoby się odbyć "w perspektywie sezonu 2014/15 lub 2015/16" - dodał Faus.
O losach FC Barcelona współdecydują członkowie klubu, którzy są zarazem kibicami, tzw. socios. Obecnie jest ich ponad 153 tys.

PAP, mr

0 0 0
aby dodać komentarz
brak

Modernizacja Camp Nou czy budowa nowego stadionu? Przed takim dylematem stoi wicemistrz Hiszpanii - FC Barcelona.

Władze drużyny z Katalonii planują zapytać "socios" (opłacających składkę członków klubu) o to, jak widzą przyszłość stadionu FC Barcelony.
O projekcie referendum poinformował przedstawiciel klubu Toni Freixa. Streścił również plan budżetu na sezon 2012/13, z którego wynika, że Barcelona zarobi ok. 35,9 mln euro. W ubiegłym roku rozliczeniowym Katalończycy wzbogacili się o rekordowe 48,8 mln.
Projekt przeprowadzenia głosowania zostanie przedstawiony na najbliższym walnym zgromadzeniu delegatów 22 września, w dniu meczu ligowego z Granadą. Kierownictwo klubu dopuszcza możliwość modernizacji stadionu oraz zbudowania nowego w tym samym lub innym miejscu. Kolejnym proponowanym krokiem będzie... brak działania, czyli pozostanie przy obecnym obiekcie.
Istnieje już projekty budżetu na okoliczność przebudowy Camp Nou, ale władze klubu nie chciały go jeszcze podać do publicznej wiadomości.

0 0 0

Duże kłopoty spotkały Barcelonę, która przegrywała do 71. minuty w pierwszym meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów ze Spartakiem Moskwa 1:2, ale od czego jest Lionel Messi...

Argentyńczyk w ciągu dziewięciu minut strzelił dwa gole, zapewniając wicemistrzom Hiszpanii trzy punkty w grupie G.
Wcześniej bramkę dla Katalończyków zdobył Cristian Tello (w 14. minucie), a dla gości... Brazylijczyk Dani Alves (samobójczy gol w 29. minucie) i jego rodak Romulo (59). W podstawowym składzie Spartaka wystąpiło zaledwie dwóch Rosjan.
Szkoleniowcem tego zespołu jest Unai Emery. Bask doskonale zna Barcelonę, ponieważ w poprzednich sezonach regularnie z nią rywalizował, trenując Valencię (odszedł z Estadio Mestalla latem).

Wyniki meczów 1. kolejki i tabele piłkarskiej Ligi Mistrzów:
środa
grupa E

Szachtar Donieck - FC Nordsjaelland     2:0 (1:0)
Chelsea Londyn - Juventus Turyn         2:2 (2:1)
                            M   Z  R  P   bramki   pkt
 1. Szachtar Donieck        1   1  0  0    2-0      3
 2. Chelsea Londyn          1   0  1  0    2-2      1
    Juventus Turyn          1   0  1  0    2-2      1
 4. FC Nordsjaelland        1   0  0  1    0-2      0

grupa F

Lille - BATE Borysów           1:3 (0:3)
Bayern Monachium - Valencia    2:1 (1:0)

1. BATE Borysów            1   1  0  0    3-1      3
 2. Bayern Monachium        1   1  0  0    2-1      3
 3. Valencia                1   0  0  1    1-2      0
 4. Lille                   1   0  0  1    1-3      0

grupa G

Barcelona - Spartak Moskwa         3:2 (1:1)
Celtic Glasgow - Benfica Lizbona   0:0

1. FC Barcelona            1   1  0  0    3-2      3
 2. Benfica Lizbona         1   0  1  0    0-0      1
    Celtic Glasgow          1   0  1  0    0-0      1
 4. Spartak Moskwa          1   0  0  1    2-3      0

grupa H
Manchester United - Galatasaray Stambuł 1:0 (1:0)
SC Braga - CFR Cluj                     0:2 (0:2)

Dinamo Zagrzeb - FC Porto 0:2 (0:1)
Paris St. Germain - Dynamo Kijów 4:1 (3:0)
1. Paris St. Germain 1 1 0 0 4-1 3
2. FC Porto 1 1 0 0 2-0 3
3. Dinamo Zagrzeb 1 0 0 1 0-2 0
4. Dynamo Kijów 1 0 0 1 1-4 0

grupa B
Montpellier HSC - Arsenal Londyn 1:2 (1:2)
Olympiakos Pireus - Schalke 04 Gelsenkirchen 1:2 (0:1)
1. Arsenal Londyn 1 1 0 0 2-1 3
Schalke 04 Gelsenkirchen 1 1 0 0 2-1 3
3. Montpellier HSC 1 0 0 1 1-2 0
Olympiakos Pireus 1 0 0 1 1-2 0

grupa C

Malaga CF - Zenit St. Petersburg 3:0 (2:0)
AC Milan - Anderlecht Bruksela 0:0
1. Malaga CF 1 1 0 0 3-0 3
2. AC Milan 1 0 1 0 0-0 1
Anderlecht Bruksela 1 0 1 0 0-0 1
4. Zenit St. Petersburg 1 0 0 1 0-3 0

grupa D
Borussia Dortmund - Ajax Amsterdam 1:0 (0:0)

0 0 0

FC Barcelona długo męczyła się na własnym boisku z trzecią od końca Granadą. Jednak w końcówce spotkania piłkarze z Katalonii zdołali strzelić dwie bramki.

To piąte w tym sezonie zwycięstwo "Blaugrany". Tym samym zespół z Katalonii umocnił się na pozycji lidera.
Bramkarz Granady Antonio Rodriguez długo swoimi interwencjami powstrzymywał gospodarzy przed wyjściem na prowadzenie. Jednak w 87. minucie był bezradny wobec pięknego strzału z linii pola karnego Xaviego Hernandeza. Natomiast w doliczonym czasie gry Lionel Messi oszukał w polu karnym obronę rywali i wstrzelił piłkę w pole karne, a do własnej bramki skierował ją Borja Gomez.

Barcelona cierpiała na boisku

"Xavi - zbawca" - napisała gazeta "Marca" po sobotnim meczu. "Do 87. minuty, kiedy Xavi zdobył gola, Barcelona cierpiała na boisku" - oceniła "Marca".
- To fakt, że nie zagraliśmy świetnego meczu, a do tego Tono, bramkarz rywali, był niesamowity. Bronił wszystko, co mógł albo... jeszcze więcej. Tylko dzięki jego doskonałej dyspozycji rywale mogli liczyć na remis. W końcu jednak szczęście nam dopisało, ale ratunek przyszedł w samej końcówce - przyznał po meczu Xavi, który dopiero w 87. minucie strzałem z linii pola karnego pokonał Antonio Rodrigueza.

Popis bramkarza Granady
Bramkarza Granady chwalił także Lionel Messi, który już w doliczonym czasie gry zagrał wzdłuż linii bramkowej, a piłkę do siatki wepchnął pechowo interweniujący obrońca gości Borja Gomez.

- Tono rozegrał popisowy mecz, Xavi miał sporo szczęścia, że zdołał go pokonać i zapewnił nam wygraną - powiedział Argentyńczyk.
32-letni "Tono" Rodriguez, który przeszedł do Granady z Racing Santander latem tego roku, został przez media uznany bohaterem sobotniego spotkania. Za utratę goli nie ponosi winy.
- Cały nasz zespół grał naprawdę dobrze, ale w końcówce los uśmiechnął się do "Barcy" - powiedział Rodriguez.

Rośnie przewaga nad Realem Madryt
Ekipa Granady nie poprawiła jednak statystyki spotkań na Camp Nou, gdzie przegrała po raz 19. w historii. Nigdy tam choćby nie zremisowała.
Hiszpańska prasa chwali trenera Barcelony Tito Vilanovę za zmianę dokonaną w 53. minucie meczu, gdy Xavi zastąpił na boisku Thiago Alcantarę. "To było posunięcie na wagę trzech punktów" - podkreślono.

Dzięki temu zwycięstwu Barcelona ma 11 punktów przewagi nad mistrzem Hiszpanii Realem Madryt, który w niedzielę zmierzy się w derbowym pojedynku z Rayo Vallecano.