Rocznica pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski

IAR
Martin Ruszkiewicz 31.07.2013
Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich
Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich, foto: Wikipedia

Tegoroczny 31 lipca jest 85 rocznicą zdobycia przez Polskę złotego medalu igrzysk olimpijskich. Osiągnęła to dyskobolka, Halina Konopacka.

Było to wielkie wydarzenie w polskim sporcie. 85 lat temu, 31 lipca 1928 roku, Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski. Podczas IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie nasza dyskobolka rzuciła na odległość 39,62 metra. Polska zdobyła w Amsterdamie 10 medali.

Debiut kobiet na igrzyskach

Oprócz złota Haliny Konopackiej, nasi sportowcy przywieźli srebrne i brązowe medale z zawodów jeździeckich, wioślarskich i szermierczych. Igrzyskom towarzyszył czwarty Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. W konkurencji "Prace Liryczne" złoty laur zdobył poeta i prozaik Kazimierz Wierzyński. Na letnich igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie po raz pierwszy wprowadzono nowy element protokołu olimpijskiego - podczas ceremonii otwarcia, na czele maszerujących sportowców szła ekipa Grecji, kolumnę zamykali reprezentanci gospodarzy.

Po raz pierwszy do udziału w konkurencjach lekkoatletycznych dopuszczono kobiety. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką nie tylko środowisk sportowych, ale również między innymi ze strony Watykanu. Po raz pierwszy od zakończenia I wojny światowej do udziału w olimpiadzie zaproszono reprezentację Niemiec.

Medal dla architekta stadionu i rekord Konopackiej

Ceremonia otwarcia letnich igrzysk w Amsterdamie (28 lipca), a także zawody lekkoatletyczne oraz rywalizacja w kolarstwie torowym odbywały się na nowo wybudowanym stadionie olimpijskim, który mógł pomieścić 40-tysięczną widownię. Jego projektant Jan Wils otrzymał złoty medal w olimpijskim konkursie sztuki.

Zdobycie pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w Amsterdamie w 1928 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Haliny Konopackiej. Do końca swojej kariery zawodniczka nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach.

Przyszłość igrzysk
Letnie igrzyska olimpijskie są organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach jest uznawane przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie. W ubiegłym roku odbyły się jubileuszowe, 30. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Miejscem zmagań sportowych był Londyn. Następne odbędą się w 2016 roku w Rio de Janeiro. Będą to pierwsze igrzyska w Ameryce Południowej.

Nie wiadomo jeszcze kto będzie organizatorem olimpiady w 2020 roku. O możliwość jej przygotowania ubiegają się przedstawiciele takich miast jak: Pusan, Auckland, Rotterdam, Praga I Kopenhaga. O organizację być może będzie się starać również Warszawa lub Kraków. O tym gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2020 roku dowiemy się pod koniec tego roku, podczas 123 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

psl, IAR

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Podziemne Radio Solidarność

Informacje

Reklama

Sport na antenie

"Przed galą zerwałem ścięgno". Polak na UFC walczył z urazem

Przed galą zerwałem ścięgno. Polak na UFC walczył z urazem

- Szkoda, że nie udało się znokautować rywala - mówili zgodnie Bartosz Fabiński i Paweł Pawlak, jedyni reprezentanci Polski, którzy odnieśli zwycięstwa podczas gali UFC w Krakowie. Obaj byli gośćmi Andrzeja Janisza w sportowej audycji na antenie Polskiego Radia 24.

Sport na luzie