Sport

Rocznica pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski

31.07.2013 16:04
Tegoroczny 31 lipca jest 85 rocznicą zdobycia przez Polskę złotego medalu igrzysk olimpijskich. Osiągnęła to dyskobolka, Halina Konopacka.
Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich
Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskichFoto: Wikipedia

Było to wielkie wydarzenie w polskim sporcie. 85 lat temu, 31 lipca 1928 roku, Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski. Podczas IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie nasza dyskobolka rzuciła na odległość 39,62 metra. Polska zdobyła w Amsterdamie 10 medali.

Debiut kobiet na igrzyskach

Oprócz złota Haliny Konopackiej, nasi sportowcy przywieźli srebrne i brązowe medale z zawodów jeździeckich, wioślarskich i szermierczych. Igrzyskom towarzyszył czwarty Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. W konkurencji "Prace Liryczne" złoty laur zdobył poeta i prozaik Kazimierz Wierzyński. Na letnich igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie po raz pierwszy wprowadzono nowy element protokołu olimpijskiego - podczas ceremonii otwarcia, na czele maszerujących sportowców szła ekipa Grecji, kolumnę zamykali reprezentanci gospodarzy.

Po raz pierwszy do udziału w konkurencjach lekkoatletycznych dopuszczono kobiety. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką nie tylko środowisk sportowych, ale również między innymi ze strony Watykanu. Po raz pierwszy od zakończenia I wojny światowej do udziału w olimpiadzie zaproszono reprezentację Niemiec.

Medal dla architekta stadionu i rekord Konopackiej

Ceremonia otwarcia letnich igrzysk w Amsterdamie (28 lipca), a także zawody lekkoatletyczne oraz rywalizacja w kolarstwie torowym odbywały się na nowo wybudowanym stadionie olimpijskim, który mógł pomieścić 40-tysięczną widownię. Jego projektant Jan Wils otrzymał złoty medal w olimpijskim konkursie sztuki.

Zdobycie pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w Amsterdamie w 1928 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Haliny Konopackiej. Do końca swojej kariery zawodniczka nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach.

Przyszłość igrzysk
Letnie igrzyska olimpijskie są organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach jest uznawane przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie. W ubiegłym roku odbyły się jubileuszowe, 30. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Miejscem zmagań sportowych był Londyn. Następne odbędą się w 2016 roku w Rio de Janeiro. Będą to pierwsze igrzyska w Ameryce Południowej.

Nie wiadomo jeszcze kto będzie organizatorem olimpiady w 2020 roku. O możliwość jej przygotowania ubiegają się przedstawiciele takich miast jak: Pusan, Auckland, Rotterdam, Praga I Kopenhaga. O organizację być może będzie się starać również Warszawa lub Kraków. O tym gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2020 roku dowiemy się pod koniec tego roku, podczas 123 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

psl, IAR

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Mulak - powstaniec warszawski, który stworzył "Wunderteam"

26.07.2013 15:52
1 sierpnia 1958 roku na Stadionie X-lecia w Warszawie rozegrano prestiżowy mecz lekkoatletyczny Polska – USA. W trakcie spotkania, które nieznacznie przegraliśmy ujawnił się niezwykły talent naszych lekkoatletów, których wkrótce zaczęto nazywać "Wunderteamem".
Jan Mulak (Algier, 1973)
Jan Mulak (Algier, 1973)Foto: PAP/CAF/Marek Bierut
Posłuchaj
13'08 Mirosław Maciorowski o trenerze "Wunderteamu" Janie Mulaku (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
więcej

- Po meczu z Niemcami na stadionie w Stuttgarcie w 1957 roku, który wygraliśmy niemieccy dziennikarze określili polską reprezentację mianem "Wunderteamu", czyli cudownej drużyny - tłumaczył w Jedynce genezę tej nazwy Mirosław Maciorowski, historyk.

Bohaterami zbiorowej świadomości Polaków stali się członkowie "Wunderteamu", jak Józef Szmidt, Zdzisław Krzyszkowiak, Jerzy Chromik, Janusz Sidło czy Zbigniew Makomaski. Ojcem sukcesu ich wszystkich był trener Jan Mulak.

- To wyjątkowa postać w polskim sporcie. Był społecznikiem, wychowawcą młodzieży, trenerem, przedwojennym średniodystansowcem związanym z robotniczo-akademickim klubem Skra Warszawa. Był też działaczem politycznym związanym z Polską Partią Socjalistyczną. W czasie wojny znalazł się w konspiracji, w radykalnie lewicowej frakcji o nazwie Robotnicza Partia Polskich Socjalistów. Dowodził Polską Armią Ludową, która współpracowała ze Związkiem Walki Zbrojnej i opowiadała się przeciwko zbliżeniu z komunistami. Walczył również w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie oczywiście za to zapłacił. W 1947 roku przed kongresem zjednoczeniowym PPR i PPS był już na bocznym torze. Paradoksalnie dobrze się stało, bo dzięki temu na poważnie zajął się sportem - podkreślił Mirosław Maciorowski.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

Efekty przyszły na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Sztokholmie, które rozegrano wkrótce po słynnym meczu międzypaństwowym z USA. Reprezentacja Polski zdobyła tam 12 medali, w tym aż 8 złotych! - Jan Mulak wprowadził do naszego sportu nowe metody, zupełnie inne spojrzenie. Wyprowadził lekkoatletów do lasu, zamiast treningu siłowego kazał im biegać - mówił gość "Naukowego zawrotu głowy".

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

pg

Zobacz więcej na temat: historia Lekkoatletyka sport

Czytaj także

Diamentowa Liga: Artur Noga trzeci w Londynie

27.07.2013 18:59
Artur Noga zajął trzecie miejsce w biegu na 110 m przez płotki podczas mityngu Diamentowej Ligi w Londynie. Polak uzyskał czas 13,31 sek.
Artur Noga
Artur NogaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Wygrał Amerykanin David Oliver z czasem 13,20 a trzeci był Brytyjczyk William Sharman - 13,26.

W rankingu Diamentowej Ligi Noga jest dziesiąty, liderem jest Oliver.

mr

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka

Czytaj także

Lekkoatletyczne MŚ: pełny skład reprezentacji Polski

29.07.2013 22:00
31 mężczyzn i 24 kobiety liczy ostatecznie polska reprezentacja lekkoatletów na rozpoczynające się 10 sierpnia 14. Mistrzostwa Świata w Moskwie.
Tomasz Majewski
Tomasz MajewskiFoto: Wikipedia/Erik van Leeuwen

Mistrzostwa Świata potrwają od 10 do 18 sierpnia. W kadrze reprezentacji Polski znalazło się o dwanaście osób więcej niż przed dwoma laty w koreańskim Daegu.

W składzie biało-czerwonych są zawodnicy utytułowani jak dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) czy medaliści mistrzostw świata z Berlina w 2009 roku dyskobol Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) i tyczkarka Anna Rogowska (SKLA Sopot).
W stolicy Rosji nie zabraknie jednak również nowych twarzy, lekkoatletów, którzy przede wszystkim pojadą, by nabrać doświadczenia. Są to m.in. tyczkarz Robert Sobera (AZS AWF Wrocław), kulomiot Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław) czy oszczepnik Łukasz Grzeszczuk (Skra Warszawa).
Ze składu, który został ogłoszony po mistrzostwach Polski w Toruniu zostali skreśleni: Łukasz Parszczyński (Podlasie Białystok) i Tomasz Szymkowiak (LUKS Orkan Września) - obaj na 3000 m z przeszkodami, skoczek wzwyż Piotr Śleboda (GKS Olimpia Grudziądz) oraz sprinterzy Dariusz Kuć (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) i Remigiusz Olszewski (OŚ AZS Poznań).
W męskiej sztafecie 4x100 m zastąpią ich Artur Zaczek i Jakub Adamski (obaj OŚ AZS Poznań).
- Ponadto na 200 m indywidualnie pobiegnie Marika Popowicz, a decyzją zarządu włączona do reprezentacji została Renata Pliś - powiedział PAP szef szkolenia PZLA Piotr Bora.
Pliś, podobnie jak kilku innych lekkoatletów, dostała jeszcze szansę od PZLA, by wykazać się formą. Minimum w biegu na 1500 m wynosiło 4.05,50. Zawodniczka MKL Maratonu Świnoujście w mityngu Diamentowej Ligi w Londynie była siódma i miała czas 4.10,00, ale związek postanowił wysłać ją do Moskwy.
Taka była decyzja zarządu i tylko tyle mogę powiedzieć - podkreślił Bora. Ponadto w ostatniej chwili (29 lipca mija termin zgłoszeń) do zespołu włączony został oszczepnik Marcin Krukowski (KS Warszawianka).
Skład reprezentacji Polski na 14. lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Moskwie:

M Ę Ż C Z Y Ź N I
Bieg na 200 m
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn)
Bieg na 800 m
Adam Kszczot (RKS Łódź)
Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
Bieg na 110 metrów przez płotki
Artur Noga (AZS AWF Kraków)
Bieg na 3000 m z przeszkodami
Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów)
Mateusz Demczyszak (WKS Śląsk Wrocław)
Skok wzwyż
Szymon Kiecana (Agros Zamość)
Skok o tyczce
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)
Pchnięcie kulą
Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa)
Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław)
Rzut dyskiem
Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław)
Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki)
Rzut młotem
Paweł Fajdek (Agros Zamość)
Szymon Ziółkowski (OŚ AZS Poznań)
Rzut oszczepem
Łukasz Grzeszczuk (RKS Skra Warszawa)
Marcin Krukowski  (KS Warszawianka)
Chód na 20 km
Dawid Tomala (AZS AWF Katowice)
Rafał Augustyn (OTG Sokół Mielec)
Chód na 50 km
Łukasz Nowak (OŚ AZS Poznań)
Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków)
Adrian Błocki (MKL Szczecin)
Sztafeta 4x100 m
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn)
Kamil Kryński (KS Podlasie Białystok)
Grzegorz Zimniewicz (UKS Achilles Leszno)
Jakub Adamski (OŚ AZS Poznań)
Robert Kubaczyk (WKS Śląsk Wrocław)
Artur Zaczek (OŚ AZS Poznań)
Sztafeta 4x400 m
Marcin Marciniszyn (WKS Śląsk Wrocław)
Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn)
Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław)
Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław)
Patryk Dobek (SKLA Sopot)

K O B I E T Y
Bieg na 200 m
Marika Popowicz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
Bieg na 1500 m
Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście)
Bieg na 5000 m
Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk Lębork)
Bieg na 10 000 m
Karolina Jarzyńska (MKL Toruń)
Bieg na 3000 m z przeszkodami
Katarzyna Kowalska (LKS Vectra Włocławek)
Skok wzwyż
Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok)
Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław)
Skok o tyczce
Anna Rogowska (SKLA Sopot)
Trójskok
Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo)
Rzut dyskiem
Żaneta Glanc (OŚ AZS Poznań)
Rzut młotem
Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa)
Siedmiobój
Karolina Tymińska (SKLA Sopot)
Chód na 20 km
Katarzyna Kwoka (RLTL ZTE Radom)
Paulina Buziak (OTG Sokół Mielec)
Agnieszka Dygacz (AZS AWF Katowice)
Sztafeta 4x100 m
Marika Popowicz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)
Weronika Wedler (AZS AWF Wrocław)
Marta Jeschke (SKLA Sopot)
Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław)
Martyna Opoń (OŚ AZS Poznań)
Sztafeta 4x400 m
Justyna Święty (AZS AWF Katowice)
Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)
Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz)
Patrycja Wyciszkiewicz (SL Olimpia Poznań)
Agata Bednarek (AZS Łódź)

psl