Rocznica pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski

IAR
Martin Ruszkiewicz 31.07.2013
Rocznica pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski
Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal igrzysk olimpijskich, foto: Wikipedia

Tegoroczny 31 lipca jest 85 rocznicą zdobycia przez Polskę złotego medalu igrzysk olimpijskich. Osiągnęła to dyskobolka, Halina Konopacka.

Było to wielkie wydarzenie w polskim sporcie. 85 lat temu, 31 lipca 1928 roku, Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy w historii złoty medal olimpijski dla Polski. Podczas IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie nasza dyskobolka rzuciła na odległość 39,62 metra. Polska zdobyła w Amsterdamie 10 medali.

Debiut kobiet na igrzyskach

Oprócz złota Haliny Konopackiej, nasi sportowcy przywieźli srebrne i brązowe medale z zawodów jeździeckich, wioślarskich i szermierczych. Igrzyskom towarzyszył czwarty Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury. W konkurencji "Prace Liryczne" złoty laur zdobył poeta i prozaik Kazimierz Wierzyński. Na letnich igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie po raz pierwszy wprowadzono nowy element protokołu olimpijskiego - podczas ceremonii otwarcia, na czele maszerujących sportowców szła ekipa Grecji, kolumnę zamykali reprezentanci gospodarzy.

Po raz pierwszy do udziału w konkurencjach lekkoatletycznych dopuszczono kobiety. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką nie tylko środowisk sportowych, ale również między innymi ze strony Watykanu. Po raz pierwszy od zakończenia I wojny światowej do udziału w olimpiadzie zaproszono reprezentację Niemiec.

Medal dla architekta stadionu i rekord Konopackiej

Ceremonia otwarcia letnich igrzysk w Amsterdamie (28 lipca), a także zawody lekkoatletyczne oraz rywalizacja w kolarstwie torowym odbywały się na nowo wybudowanym stadionie olimpijskim, który mógł pomieścić 40-tysięczną widownię. Jego projektant Jan Wils otrzymał złoty medal w olimpijskim konkursie sztuki.

Zdobycie pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski w Amsterdamie w 1928 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu Haliny Konopackiej. Do końca swojej kariery zawodniczka nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach.

Przyszłość igrzysk
Letnie igrzyska olimpijskie są organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach jest uznawane przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie. W ubiegłym roku odbyły się jubileuszowe, 30. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Miejscem zmagań sportowych był Londyn. Następne odbędą się w 2016 roku w Rio de Janeiro. Będą to pierwsze igrzyska w Ameryce Południowej.

Nie wiadomo jeszcze kto będzie organizatorem olimpiady w 2020 roku. O możliwość jej przygotowania ubiegają się przedstawiciele takich miast jak: Pusan, Auckland, Rotterdam, Praga I Kopenhaga. O organizację być może będzie się starać również Warszawa lub Kraków. O tym gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2020 roku dowiemy się pod koniec tego roku, podczas 123 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

psl, IAR

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Informacje

Sport na antenie

71. Tour de Pologne w Polskim Radiu

Polskie Radio, patron medialny 71. Tour de Pologne, zaprasza słuchaczy na specjalne audycje oraz relacje na żywo, które przeprowadzą z trasy wyścigu Tomasz Zimoch i Włodzimierz Rezner w radiowej Jedynce

Ekstraklasa

Sport na luzie