Bronisław Stoch: radość i duma z syna

PAP
Paweł Gawlik 23.01.2011

- Trudno to wyrazić słowami: wielka, chociaż trochę niespodziewana radość - tak na gorąco po konkursie Pucharu Świata w Zakopanem opisywał swoje uczucia ojciec zwycięzcy Kamila Stocha, Bronisław.

- Były już wprawdzie wygrane np. w Letniej Grand Prix czy Pucharze Kontynentalnym, ale nie w Pucharze Świata! Wiedzieliśmy, że ten dzień przyjdzie, jednak nie spodziewaliśmy się, że to właśnie dziś. Szczególnie cieszy nas, że Kamil zwyciężył w Zakopanem. Wiem, jak mu na tym zależało a i rodzinie także, ponieważ to nasza ziemia, którą kochamy - powiedział Bronisław Stoch.

Zapytany, czy widząc upadek Adama Małysza poczuł obawę o bezpieczeństwo syna stwierdził, że oczywiście tak. "Wprawdzie po tysiącach godzin spędzonych z synem na skoczni wiem, że takie rzeczy są nieuchronne w tej dyscyplinie, jednak po każdym takim zdarzeniu czuję drgnięcie serca. Tak jak każdy ojciec cieszę się z sukcesów syna, ale też obawiam o jego zdrowie. To naturalne".

Bronisław Stoch podkreślił, że w ciągu kilkunastu lat sportowej kariery syna sam musiał nauczyć się cierpliwości. "Tak, musiałem sobie powtarzać: ma jeszcze czas, żeby wygrywać. Z jednej strony chciałem, żeby to było już, natychmiast, a z drugiej wiedziałem, że aby przeżyć prawdziwy, ten najwspanialszy smak zwycięstwa musi nauczyć się przegrywać. I patrząc dziś na niego zobaczyłem szczęśliwego człowieka, który z niezwykłą pasją robi to, co kocha".

Kamil Stoch urodził się w Zakopanem 25 maja 1987 roku. Mieszka w Zębie - najwyżej położonej wsi w Polsce. Zaczął skakać w wieku dziewięciu lat. Jako dwunastolatek na Wielkiej Krokwi w Zakopanem oddał skok na odległość 128 metrów.

Był zawodnikiem LKS Poroniec Poronin. Obecnie trenuje w AZS Zakopane. Po zakończeniu nauki w zakopiańskim Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego rozpoczął studnia na AWF w Krakowie. Jest dwukrotnym mistrzem Polski na dużej skoczni (Zakopane 2007 i Wisła 2009r.). Jak wielokrotnie podkreślał, dotychczas największym jego osiągnięciem było indywidualne i drużynowe 4. miejsce w mistrzostwach świata w Libercu (2009).

Dwukrotny olimpijczyk (Turyn 2006 i Vancouver 2010 r.). W Pucharze Świata Stoch startuje od pięciu lat. W ubiegłym sezonie był przez długi czas w czołowej piętnastce klasyfikacji generalnej. Ostatecznie zajął 24. miejsce.

gaw

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Informacje

Sport na antenie

Ekstraklasa

Sport na luzie

Piłkarz skazany za podszywanie się pod... innego piłkarza

Piłkarz skazany za podszywanie się pod... innego piłkarza

Pochodzący z Kongo piłkarz Medi Abalimba, którego kariera nie rozwinęła się po obiecującym początku, trafił na cztery lata do więzienia za podszywanie się pod... innego piłkarza - Gaela Kakutę. Podając się za Francuza, Abalimba wydał ok. 163 tysiące funtów.