Wiadomości

Ile trzeba zarabiać żeby zaprosić gościa z Ukrainy?

08.03.2010 10:06
Jeśli to jest trzyosobowa rodzina, to na Podkarpaciu najmniej 2400 zł. Mieszkaniec Krakowa co najmniej 3900.

Andrzej Komar z Przemyśla ma rodzinę na Ukrainie, którą planował zaprosić do Polski.  "Poszedłem do Urzędu Miejskiego po druki na zaproszenie dla trzech osób. Od pani w urzędzie usłyszałem, że powinienem wykazać się dochodem 800 zł na każdą z zaproszonych osób. Mimo, że rozliczam się razem z żoną, razem wychowujemy dwoje dzieci pod uwagę brany jest mój dochód, bo to ja zapraszam" - opowiada pan Andrzej.

Obywatel Ukrainy starający się o wizę nie musi mieć zaproszenia. Ale jeśli wjeżdża do Polski z zaproszeniem nie musi udowadniać, że ma wystarczające środki na pobyt i ewentualne leczenie. "Gdy ktoś zaprasza do siebie obywatela Ukrainy bierze na siebie utrzymanie i leczenie gości. To oznacza, że musi mieć wystarczające dochody" - mówi Stanisław Łyszczek, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. To w tym wydziale przyjmuje się wnioski i wydaje zaproszenia.

Dyrektor przyznaje, że dosyć trudne było ustalenie granicy według, której można by uznać, że kogoś stać na przyjęcie gości z zagranicy. "Nie ma precyzyjnych wytycznych. Uznaliśmy, że na Podkarpaciu będzie to 800 zł na osobę. W innych województwach są inne kwoty" - dodaje dyrektor Łyszczek.

rzeszow.gazeta.pl,kg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostra odpowiedź Prezydenta na Ukraińską decyzję

Prezydent Lech Kaczyński skrytykował decyzję prezydenta Wiktora Juszczenki przyznającą członkom OUN/UPA status kombatantów oraz nadanie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

"Ocena działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii są w Polsce jednoznacznie negatywne - napisano w oświadczeniu opublikowanym na prezydenckich stronach internetowych - Organizacje te dokonywały masowych mordów polskiej ludności na wschodnich terenach II RP, w których zginęło ponad 100 tysięcy Polaków tylko z tego powodu, iż byli Polakami. Mordy te budzą jednoznaczny sprzeciw społeczeństwa polskiego - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego nadanie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy godzi w proces dialogu historycznego i pojednania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę! "To kpina"

Autorzy przewodnika "Ukraińskie miejsca w Polsce" twierdzą między innymi, że Kraków to staroukraińskie miasto, a Mikołaj Rej, Juliusz Słowacki i Jan III Sobieski to Ukraińcy.

"Rzeczpospolita" pisze, że jeden z twórców przewodnika, deputowany obwodu lwowskiego Rostysław Nowożeniec powiedział tamtejszemu portalowi, że idea narodziła się, po podróżach - jak się wyraził - "na nasze etniczne ziemie do Polski".

Książka powstała na podstawie publikacji historyka Towarzystwa naukowego imienia Tarasa Szewczenki, Swiatosława Semeniuka. Twierdzi on, że od V do X wieku niemal pół Europy zamieszkiwały plemiona ukraińskie. Twierdzi on między innymi, że Kraków był staroukraińskim grodem, który w 999 roku pod naciskiem Niemców dostał się pod polską okupację.

Historyk Jarosław Stępień mówi krótko: tego nie można komentować, to można tylko wykpić. Jak dodaje - jeśli ma sie pieniądze, można wydawać różne bzdury. Dodaje, że młode demokracje często idealizują swoją przeszłość.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Wiktor Juszczenko jedzie do Polski samochodem

Do Polski wybierają się Wiktor Janukowycz, Wiktor Juszczenko i Julia Tymoszenko oraz kuzyni prezydenta z Odessy i Połtawy. Juszczenko jedzie samochodem. W pogrzebie Lecha Kaczyńskiego w Krakowie mają wziąć udział przedstawiciele obecnych i byłych władz Ukrainy.

Nie wiadomo, czy planom ukraińskiej delegacji nie stanie na przeszkodzie chmura pyłu wulkanicznego przemieszczająca się nad Europą. Z tego powodu były prezydent Wiktor Juszczenko wybrał się w podróż do Polski samochodem.

Do Krakowa powinni już przybyć kuzyni Lecha Kaczyńskiego z Połtawy i Odessy. Jeden z nich Wołodymyr Mochnaczew to urzędnik połtawskiego obwodowego wydziału zdrowia. Ostatni raz widział się z prezydentem w 2008 roku, przez telefon rozmawiał w Wielkanoc. Inny kuzyn - Jurij Kuzmin mieszka w Odessie i pracuje w jednej z dużych firm telekomunikacyjnych.

Pierwszy raz spotkali się w latach '70 w tym mieście, dokąd przyjechali Lech i Jarosław. Ostatni raz rozmawiali ze sobą 3 lata temu. Kuzyni z Odessy i Połtawy mieli się spotkać z Lechem Kaczyńskim w maju.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Czytaj także

Na przejściach granicznych na Wschodzie paraliż

Przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Dorohusku nie zmniejsza się kolejka ciężarówek. Na wyjazd z kraju kierowcy czekają 18 godzin.

W tej chwili przed szlabanem w ponad 7-kilometrowej kolejce ustawiło się ponad 300 ciężarówek.

Problemy są także na innych przejściach w woj. lubelskim. W Hrebennem trzeba czekać 3 godziny na wjazd do Polski. Na polsko-białoruskim przejściu w Koroszczynie na wyjazd z kraju ciężarówki czekają 2 godziny.

Na wjazd do Polski czekają kierowcy aut osobowych. W Hrebennem 5 godzin, w Dorohusku 3, a w Zosinie 2 godziny.

2 godziny na wjazd do kraju trzeba czekać na polsko-białoruskim przejściu w Terespolu.

sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Zobacz więcej na temat: IAR lubelskie Polska Ukraina

Czytaj także

Do Euro 2012 pozostały 2 lata (Zobacz)

Na dwa lata przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy prace na polskich stadionach przebiegają zgodnie z planem. Poprawa nastąpiła na Ukrainie, która do tej pory miała duże opóźnienia. Zobacz galerię

W naszym kraju niewielkie problemy w budowie stadionów spowodowała tylko ostra zima.

W Polsce rozpoczynający sie 8 czerwca 2012 roku turniej odbędzie sie w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, a na Ukrainie w Kijowie, Charkowie, Doniecku i Lwowie.

Jeszcze niedawno wydawało sie, że Ukraina może mięć duże problemy z organizacja mistrzostw. Szef Europejskiej Unii Piłkarskiej Michel Platini ostrzegał, że jeśli sytuacja sie nie poprawi, to kraj ten straci EURO 2012. Jednak na początku czerwca Komitet Sterujący UEFA uznał, że Ukraina robi postępy. Opóźnienia w Kijowie i Lwowie są jednak znaczne. Natomiast gotowe są już stadiony w Doniecku i Charkowie.


POLSKA

 ''Stadion Narodowy w Warszawie (fot. East News)

 

Stadion Narodowy w Warszawie będzie główną arena polskiej części turnieju. Odbędzie sie tu mecz otwarcia, jeden ćwierćfinał i jeden z półfinałów. Pomimo kłopotów wywołanych ostrą zimą będzie oddany do użytku zgodnie z planem, w czerwcu 2011 roku - zapewnia Narodowe Centrum Sportu (NCS).

Bardzo trudne warunki atmosferyczne podczas ostatniej zimy utrudniły montaż konstrukcji stalowej stadionu i w efekcie termin zakończenia tego etapu prac przesunięty został o miesiąc, z czerwca na lipiec tego roku.

Uwzględniając ekspertyzy (m.in. opinie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa) zaakceptowaliśmy przesuniecie terminu ukończenia konstrukcji stalowej. Jednocześnie oczekujemy pełnej mobilizacji wykonawcy i projektantów oraz zintensyfikowania innych prac - podkreślił prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler.

Konstrukcja żelbetowa osiągnęła już docelową wysokość. Aktualnie trwają końcowe prace przy konstrukcji żelbetowej niecki. Zamontowano także 22 słupy i 18 elementów tzw. pierścienia ściskanego głównej konstrukcji stalowej, na którą składają się łącznie 72 słupy i 72 elementy pierścienia.

Równocześnie trwa montaż prefabrykatów trybun. Na pierścieniu dolnym i górnym zaawansowanie montażu zbliża się do 40 procent, a w krajowych zakładach produkujących prefabrykaty gotowe jest już ponad 90 procent potrzebnych elementów.

W kondygnacjach podziemnych trwają roboty wykończeniowe oraz prace przy instalacjach sanitarnych, mechanicznych i elektrycznych.

Przesuniecie zakończenia prac przy konstrukcji stalowej nie wpłynęło na inne kluczowe dla całej inwestycji terminy. W listopadzie 2011 roku ma być uruchomiona instalacja centralnego ogrzewania, a w styczniu 2011 roku nastąpi rozpięcie konstrukcji linowej dachu.

''
Stadion Narodowy w Warszawie - projekt (fot. East News)
''
Stadion w Poznaniu (fot. East News)


Ponad 800 osób pracuje obecnie na poznańskim stadionie, który już wkrótce będzie gotowy. Prezes spółki Euro Poznań 2012 Ryszard Dembiński zapewnia, że pierwsze mecze na ponad 40-tysiecznym obiekcie rozegrane zostaną już we wrześniu tego roku.

Poznański stadion będzie pierwszą z polskich aren Euro 2012 oddaną do użytku. Zakończyły sie najważniejsze prace związane z budową nowych trybun i stalową konstrukcją zadaszenia. Trwa montaż krzesełek, zakładana jest membrana dachowa. Według Dembińskiego większość prac powinna zakończyć sie do końca miesiąca.

Trwa również montaż nowego oświetlenia, które usytuowane jest na konstrukcji zadaszenia. Prowadzone są też prace wykończeniowe wewnątrz obiektu.

Według harmonogramu, wszystkie prace budowlane powinny zakończyć sie do 30 czerwca. Wykonawca ma jednak kilka tygodni opóźnienia. Główną przyczyną poślizgu są niesprzyjające warunki atmosferyczne - długa, mroźna zima i deszczowa wiosna. Zdaniem Dembińskiego niewielkie opóźnienie nie powinno wpłynąć na termin oddania całego obiektu do użytku.

Jeszcze w czerwcu powinny zacząć sie odbiory techniczne. Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie stadionu powinno nastąpić w połowie września i jest to naprawdę realny termin - zapewnił szef spółki Euro Poznań 2012.

Nie ma jeszcze oficjalnej daty otwarcia obiektu, nie wiadomo też, kto rozegra pierwszy mecz. Na 17 listopada zaplanowano tu towarzyskie spotkanie polskiej reprezentacji z Holandią lub Rosją.


''
Stadion w Poznaniu - projekt (fot. East News)
''
Stadion we Wrocławiu (fot. East News)

Wydaje się, że na dwa lata przed rozpoczęciem ME Wrocław kłopoty z budowa stadionu ma już za sobą. Największym zmartwieniem władz miasta pozostaje pogoda, która może pomieszać szyki inżynierom.

Obecnie na budowie na dwie zmiany pracuje ok. 500 robotników, którzy przygotowują sie do układania rygli pod trybuny.

Pierwszą umowę na budowę stadionu podpisano 14 kwietnia 2009 r., a obiekt miał zostać wybudowany przez polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu S.A. Warszawa w ciągu 21 miesięcy. Kamień węgielny wmurowano 5 czerwca, ale po kilku miesiącach prac okazało się, że rosnące opóźnienie może uniemożliwić oddanie stadionu w planowanym terminie.

30 grudnia 2009 r. Wrocław wypowiedział umowę wykonawcy stadionu. Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz uznał, że konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu nie jest w stanie zakończyć budowy w wyznaczonym terminie. Rozmowy z nowym wykonawcą zakończyły sie sukcesem dopiero w połowie stycznia. Władze Wrocławia podpisały umowę z firmą Max Boegl, która ma wybudować stadion do końca czerwca 2011 r.

Mimo podpisania umowy, przejęcie placu budowy przeciągnęło sie aż do początku lutego, a spór Wrocławia z Mostostalem Warszawa S.A. zakończył sie dopiero 9 lutego zawarciem ugody. W 90 procentach jest już gotowy strop nad parterem. Mocno zaawansowane są prace pierwszego pietra, na którym wykonano do tej pory 50 procent elementów konstrukcyjnych - poinformował kierownik budowy Andrzej Wojdyła.

9 czerwca rozpocznie sie montaż rygli, na których maja sie opierać trybuny stadionu. Cała konstrukcja żelbetowa stadionu ma być gotowa w grudniu 2010 r. Jeszcze w tym roku ma sie także rozpocząć montaż krzesełek.

Obecnie prace prowadzone są zgodnie z planem, ale największym naszym zmartwieniem jest pogoda. Jeśli lato będzie równie deszczowe co wiosna, to mogą pojawić się pewne problemy, bo przed nami jeszcze dużo betonowania. Kłopotem może być także wczesna zima, ale jeśli nie przyjdzie szybko, to zdążymy zamknąć budynek i prace prowadzone będą już wewnątrz – powiedział  dyrektor ds. społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego Michał Janicki.

Rozpoczęcie montażu konstrukcji stalowej dachu planowane jest na sierpień 2010 r. i ma potrwać do kwietnia 2011. Montaż przeszklenia ma trwać od grudnia 2010 r. do kwietnia 2011 r., a układanie murawy planowane jest na maj 2011 r.

Imprezy na otwarcie stadionu nie są jeszcze dokładnie zaplanowane. Wiadomo jednak, ze miasto chce zorganizować duży koncert, którego gwiazda ma być zespół lub muzyk światowej sławy. Planowany jest tez mecz miedzy Śląskiem Wrocław, a czołową drużyną z ligi hiszpańskiej lub angielskiej. Jesienią 2011 miałoby się tu odbyć spotkanie reprezentacji.


''
Stadion we Wrosławiu - projekt (fot. East News)
''
Stadion PGE Arena Gdańsk (fot. East News)

Na stadionie w Gdańsku trwa montaż konstrukcji stalowej. We wtorek ma zostać ogłoszony dwuetapowy przetarg na przyszłego operatora PGE Areny, którego zwycięzca powinien być znany w lipcu.

Wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem. W lipcu zamierzamy zakończyć montaż konstrukcji stalowej i prawdopodobnie 24 lipca dokonamy uroczystego zawieszenie wiechy. Wtedy także powinniśmy znać juz operatora PGE Arena Gdańsk, który dostanie ten obiekt w dzierżawę. Niedługo powinna ruszyć także przebudowa ulicy Żaglowej, która to inwestycja zdecydowanie poprawi skomunikowanie stadionu z centrum miasta - powiedział rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Kruszyński.

Konstrukcja stalowa, która jest podstawa fasady oraz dachu tego obiektu, składa sie z 82 wręg. Każda z nich waży 66 ton i ma długość 100 metrów i to właśnie na nich zainstalowane zostaną charakterystyczne płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu. Przez dwa miesiące zamontowano 12 kompletnych wręg.

Do rozpoczęcia prac przygotowuje sie również toruńska firma Trias S.A., która na początku marca wygrała przetarg na przygotowanie, realizację i eksploatację systemów teletechnicznych PGE Arena Gdańsk. Suma kontraktu to 87,718 mln złotych.

Zakończenie budowy gdańskiego stadionu zaplanowano na 21 stycznia 2011 roku. Pierwszy mecz ma sie tam odbyć latem 2011 roku. Są plany, aby na inauguracje PGE Arena Gdańsk doszło do konfrontacji Lechii Gdańsk z Juventusem Turyn. Byłby to symboliczny rewanż za mecz w Pucharze Zdobywców Pucharów, który rozegrany został 28 września 1983 roku. Wtedy lepsi okazali sie Włosi, którzy wygrali 3:2.

''
Stadion PGE Arena Gdańsk - projekt (fot. East News)UKRAINA

''
Stadion w Kijowie (fot. East News)


Ukraińskie władze zapewniają, ze główną arena Euro 2012 w tym kraju, Stadion Olimpijski w Kijowie, zostanie oddany do użytku w czerwcu przyszłego roku. Według ministra ds. rodziny, młodzieży i sportu Rawiła Safiulina, problemy z przygotowaniami stadionów w stolicy i we Lwowie, zostały już rozwiązane.

Mieliśmy dwa problematyczne stadiony, w Kijowie i Lwowie. Po wznowieniu finansowania robót na tych obiektach liczba pracujących tam robotników wzrosła trzy, cztery razy. Pracują całą dobę, na trzy zmiany. Osiągnięcia te zostały docenione przez inspektorów UEFA, którzy wizytowali niedawno Stadion Olimpijski w Kijowie, oraz stadion we Lwowie - powiedział Safiulin.

Podobne zapewnienia padają z ust Borysa Kolesnikowa, wicepremiera, odpowiedzialnego za przygotowania do turnieju z ramienia rządu.

UEFA zadowolona jest z wysiłków ukraińskiego rządu, włożonych w przygotowania do mistrzostw i jednocześnie jest zdziwiona, ze w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zrobiono więcej, niż w ostatnich dwóch latach - oświadczył Kolesnikow po posiedzeniu Komitetu Sterującego UEFA.

Obecnie na gruntownie przebudowywanym stadionie w Kijowie kontynuowane są prace związane z przygotowaniem miejsc dla widzów, oraz stawiane są kolumny, które będą podtrzymywały dach. Ustawiono już ponad 20 kolumn spośród ogólnej liczby 80. Każda z nich liczy ok. 40 metrów wysokości. Etap ten ma zakończyć sie wczesną jesienią, po czym budowniczy przystąpią do montażu samego dachu.


''

Stadion we Lwowie (fot. East News)


Stadion we Lwowie ma być oddany we wrześniu 2011 roku. Z powodów politycznych i finansowych jest to najbardziej opóźniona budowa stadionu na Ukrainie. W marcu tego roku zmienił się generalny wykonawca.

W maju rozpoczęto wznoszenie trybun, a liczba robotników wzrosła do 400. Według burmistrza Lwowa Andrija Sadowego, opóźnienie w harmonogramie budowy szacowane jest na dwa miesiące. Do końca roku stadion ma zostać zadaszony, a w przyszłym roku wyposażony.

Marcin Nowak, PAP

''Stadion we Lwowie - projekt (fot. East News)