Za opłaty urzędowe zapłacisz kartą kredytową

PAP
Sylwia Mróz 27.07.2010
Za opłaty urzędowe zapłacisz kartą kredytową
foto: (fot. sxc.hu)

Mandat drogowy, podatek dochodowy i inne opłaty urzędowe będzie można zapłacić kartą kredytową - planuje rząd.

Jednak terminale płatnicze pojawią się w radiowozach najwcześniej w przyszłym roku, a w urzędach skarbowych być może dopiero za trzy lata - zapowiada "Metro".

Obecnie mandaty drogowe lub za inne drobne wykroczenia trzeba płacić w banku lub na poczcie, bo policjanci nie mogą przyjmować gotówki. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji propaguje pomysł zmiany kodeksu postępowania ws. wykroczeń, aby mandaty można było płacić od ręki, kartą. Wystarczy wyposażyć policję w terminale. MSWiA ma nadzieję, że poprawi się ściągalność mandatów.

Płacenie kartą nie będzie obowiązkowe. Kierowca zostanie obciążony kosztami prowizji transakcji (do 3%) oraz połączenia telefonicznego, co może odstraszyć chętnych.

MSWiA właśnie zakończyło założenia do zmiany ustaw. Jest więc szansa, że polscy policjanci dostaną terminale w przyszłym roku.

Nie tylko policja sięga po plastikowy pieniądz. Zgodnie z przygotowaną przez Ministerstwo Finansów rządową strategią do 2013 r. gotówka ma być stopniowo wypierana z relacji obywatel-urząd i całej gospodarki. To ma przynieść państwu oszczędności, bo nie będzie potrzeba tylu kasjerów, konwojów bankowych czy skarbców, co teraz. Ministerstwo Finansów wyliczyło, że obecnie obsługa gotówki pochłania aż jeden proc. naszego PKB.

Więcej we wtorkowym wydaniu "Metra".

sm

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Drugi obieg wydawniczy

Powiedzieli w Polskim Radiu

Czy Europa powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji?

Czy Europa powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji?

UE powinna zareagować twardo i solidarnie na nasilenie konfliktu na Ukrainie, a szczególnie na ostrzał w Mariupolu - ocenił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna przed spotkaniem unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. Jakie powinny być, a jakie będą działania Europy - o tym dyskutowali w "Pulsie Trójki" Jan Dziedziczak z PiS i Tadeusz Iwiński z SLD.

Niemiecka ustawa doprowadzi do upadku polskich firm?

Niemiecka ustawa doprowadzi do upadku polskich firm?

Jeśli Niemcy nie wezmą pod uwagę wyjaśnień strony polskiej w sprawie niemieckiej ustawy o płacy minimalnej, można się spodziewać m.in. upadku niektórych polskich firm transportowych - ocenia prawniczka Iwona Szwed.

Bądź z nami w kontakcie: