"Zła ustawa". Jaka ilość narkotyku jest legalna?

polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 08.09.2010
Zła ustawa. Jaka ilość narkotyku jest legalna?
foto: fot. wikipedia

Przepisy pozwalające na posiadanie małych ilości narkotyków na własny użytek są nieprecyzyjne.

Zapisy ustawy o narkotykach mogą być nieskuteczne, projekt należałoby poprawić – zauważa Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej. O tej sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej projekt powinien zostać uzupełniony o tabelę wymieniającą, o jakie narkotyki chodzi i precyzującą ich dozwoloną ilość w gramach, sztukach czy mililitrach.

Organizacja poleciła specjalistom opracować takie zestawienie. Mogłoby ono być wprowadzone w drodze rozporządzenia. Zdaniem przedstawicieli Sieci, pomogłoby to w pracy policji i prokuratorom, którzy często nie są fachowcami w tym zakresie.

Twórcy ustawy nie widzą jednak potrzeby uzupełniania przepisów o tabelę - pisze "DGP".

Według nowego projektu ministerstwa sprawiedliwości, przyjętego w sierpniu przez rząd, możliwe będzie umorzenie postępowania w przypadku osób, które nie są dilerami, a mają przy sobie nieznaczną ilość narkotyków. Musi być przy tym spełniony jeszcze warunek niskiej szkodliwości społecznej.

Dotychczasowe przepisy nie przyczyniły się do skutecznego ścigania dilerów. Karanie skazanych tylko za posiadanie narkotyków kosztowało budżet państwa 80 mln zł rocznie.


agkm, Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

Eksperci: Polska to jeden z podstawowych sojuszników USA

Eksperci: Polska to jeden z podstawowych sojuszników USA

- To istotny fakt w relacjach polsko-amerykańskich - tak decyzję USA o sprzedaży Polsce pocisków samosterujących komentuje w radiowej Trójce Michał Kobosko z Atlantic Council. - Musimy nadrabiać nasze zaniechania - dodaje Zbigniew Pisarki z Fundacji Pułaskiego.

Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

Wylali Ciechana. Tochman: to protest przeciwko mowie nienawiści

- Nie będziemy sprzedawać piwa Ciechan, bo nie chcemy wspierać człowieka, który publicznie gardzi innymi ludźmi - powiedział Wojciech Tochman, który w klubokawiarni Wrzenie Świata ostentacyjnie wylał Ciechana, odpowiadając tym samym na słowa prezesa tego browaru Marka Jakubiaka.

Bądź z nami w kontakcie: