"Zła ustawa". Jaka ilość narkotyku jest legalna?

polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 08.09.2010
Zła ustawa. Jaka ilość narkotyku jest legalna?
foto: fot. wikipedia

Przepisy pozwalające na posiadanie małych ilości narkotyków na własny użytek są nieprecyzyjne.

Zapisy ustawy o narkotykach mogą być nieskuteczne, projekt należałoby poprawić – zauważa Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej. O tej sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Według Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej projekt powinien zostać uzupełniony o tabelę wymieniającą, o jakie narkotyki chodzi i precyzującą ich dozwoloną ilość w gramach, sztukach czy mililitrach.

Organizacja poleciła specjalistom opracować takie zestawienie. Mogłoby ono być wprowadzone w drodze rozporządzenia. Zdaniem przedstawicieli Sieci, pomogłoby to w pracy policji i prokuratorom, którzy często nie są fachowcami w tym zakresie.

Twórcy ustawy nie widzą jednak potrzeby uzupełniania przepisów o tabelę - pisze "DGP".

Według nowego projektu ministerstwa sprawiedliwości, przyjętego w sierpniu przez rząd, możliwe będzie umorzenie postępowania w przypadku osób, które nie są dilerami, a mają przy sobie nieznaczną ilość narkotyków. Musi być przy tym spełniony jeszcze warunek niskiej szkodliwości społecznej.

Dotychczasowe przepisy nie przyczyniły się do skutecznego ścigania dilerów. Karanie skazanych tylko za posiadanie narkotyków kosztowało budżet państwa 80 mln zł rocznie.


agkm, Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
Wybierz głos II linii metra

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Politolodzy: marszałek Sikorski będzie miał bardziej pod górkę

Politolodzy: marszałek Sikorski będzie miał bardziej pod górkę

- Wiele osób wątpiło, że Sikorski poskromi polityczny temperament i będzie zacnym marszałkiem - mówi w radiowej Trójce dr Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Charakterystyczne, że PO nie pomaga mu zanadto - dodaje prof. Mikołaj Cześnik ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Wybory samorządowe 2014. Jak zwiększyć frekwencję?

Wybory samorządowe 2014. Jak zwiększyć frekwencję?

Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego, dyrektorka programu "Masz Głos, Masz Wybór", tłumaczyła w radiowej Jedynce, że powinny istnieć mechanizmy zachęcające kandydatów i ich komitety, do tego, by wychodzić do wyborców i przekonywać do głosowania.

Bądź z nami w kontakcie: