"Gorszący podział w polskim Episkopacie"

14.12.2010 07:15
Ojciec Ludwik Wiśniewski, legendarny duszpasterz akademicki w czasach PRL, napisał do nuncjusza abp. Celestina Migliore, że polski Episkopat jest rozbity.
Audio

74-letni dominikanin uważa, że połowa duchowieństwa jest zarażona ksenofobią, informuje "Gazeta Wyborcza". Opisuje "gorszący podział w polskim Episkopacie".

Popierane są "inicjatywy i dzieła formalnie katolickie, a w rzeczywistości pogańskie, bo jątrzące i dzielące społeczeństwo i Kościół". Część biskupów publikuje w "Naszym Dzienniku", w którym "roi się od oszczerstw". Niektórzy biskupi poparli "nieracjonalny protest" tzw. obrońców krzyża przed Pałacem Prezydenckim, przyczyniając się do rozbicia społeczeństwa. Połowa księży jest "zarażona ksenofobią i nacjonalizmem", a bardzo wielu kapłanów "zatraciło granice między ewangelią a polityką".

Zakonnik proponuje więc "wielkie debaty". Ma nadzieję, że zaczną "przywracać prawdziwą 'twarz' Kościołowi". Miałyby się tym zająć specjalne zespoły pod patronatem któregoś z liczących się biskupów. Chodzi m.in. o zespół "do sprawy wychowania i wykształcenia religijnego dzieci i młodzieży" czy oceniający działalność mediów o. Rydzyka.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Cichociemni

Czytaj także

Najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla Kościoła

27.12.2009 11:33
Jak podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, społeczna encyklika papieska łączy dwie wartości najważniejsze w chrześcijaństwie: prawdę i miłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski recenzuje homilię biskupa

25.11.2010 03:00
Bronisław Komorowski otwiera nową kartę w dziejach dialogu państwa i Kościoła, niestety, niechlubną - akcentuje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcemy rzetelnej informacji

01.12.2010 09:25
Tomasz Kalita (SLD): Minister finansów uprawia kreatywną księgowość i zamiata pod dywan deficyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Guzdek nowym biskupem polowym

04.12.2010 12:11
Krakowski biskup pomocniczy Józef Guzdek został nowym biskupem polowym Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ufają, choć prymasa nie znają

09.12.2010 07:05
Tylko 15 procent Polaków wie, że prymasem Polski jest arcybiskup Józef Kowalczyk.
rozwiń zwiń