WAM zamiast budować mieszkania dla żołnierzy sprzedawała działki?

IAR / PAP
Katarzyna Karaś 02.03.2011
WAM zamiast budować mieszkania dla żołnierzy sprzedawała działki?
foto: fot. sxc.hu/public domain

Raport NIK ujawnia szereg nieprawidłowości w działaniu agencji. WAM, między innymi, miała niezgodnie z prawem zajmować się pośrednictwem w handlu nieruchomościami.

Najwyższa Izba Kontroli pisze w swoim raporcie o niskiej skuteczności Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Agencja w niewystarczającym stopniu, w stosunku do posiadanych możliwości, planowała i realizowała inwestycje mieszkaniowe.

NIK wyjaśnia, że zgodnie z "Programem budowy mieszkań dla żołnierzy zawodowych służby stałej", WTBS "Kwatera" miało wybudować 9 tysięcy mieszkań w latach 2003-2007. Tymczasem do końca 2006 roku wybudowano zaledwie niewiele ponad 2 200 mieszkań. W latach 2007-2009, zaznacza NIK, kontynuowano jedynie budowę 806 mieszkań rozpoczętych w 2005 roku.

Zamiast budować mieszkania, wojskowe instytucje zarabiały na handlu nieruchomościami i lokatach - ujawnia "Rzeczpospolita". W latach 2007-2008 WAM otrzymała z Ministerstwa Obrony Narodowej 75 mln zł dotacji. Ale nie zostały one wykorzystane na budowę mieszkań dla żołnierzy, pieniądze te zasiliły fundusz rezerwowy agencji - informuje dziennik.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" wyszło na jaw, że WAM niezgodnie z prawem zajmowała się pośrednictwem w handlu nieruchomościami. Dziennik wyjaśnia, że agencja otrzymuje za darmo od MON najlepsze działki i tereny pozwalniane przez jednostki wojskowe, ale zamiast na nich budować mieszkania, sprzedawała jej z zyskiem. A mieszkania, jak podkreśla gazeta, kupowała na wolnym rynku.

Celem kontroli NIK była ocena realizacji przez Wojskową Agencję Mieszkaniową zadań własnych oraz zadań zleconych przez MON, w tym wykorzystania dotacji budżetowych. Badaniem kontrolnym objęto w szczególności funkcjonowanie systemu zakwaterowania żołnierzy zawodowych i stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wojskowych.

IAR/PAP/kk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Powiedzieli w Polskim Radiu

Jaki los czeka górnictwo? "Ekonomii nie da się oszukać"

Jaki los czeka górnictwo? Ekonomii nie da się oszukać

Kto pamięta jeszcze hasło "rehabilitacja węgla"? Co rząd ma do zaproponowania górnikom? Co na temat górnictwa powinno znaleźć się w expose premier Ewy Kopacz? Na te i inne pytania dotyczące górnictwa starali się odpowiedzieć goście "Pulsu Trójki".

Rewald: Ławrow mówi różne rzeczy, które obrażają inteligencję słuchaczy

Rewald: Ławrow mówi różne rzeczy, które obrażają inteligencję słuchaczy

- Zostało złamane prawo międzynarodowe. W związku z czym nie ma mowy o resecie, chyba że przyjmiemy nowy porządek prawny, międzynarodowy. A na to nikt się nie zgodzi. Wydaje mi się, że minister Siergiej Ławrow mówił różne rzeczy, które obrażają inteligencję słuchaczy - mówił w radiowej Jedynce Roman Rewald , prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Przed sąd za nękanie lokatorów. Nowe prawo

Przed sąd za nękanie lokatorów. Nowe prawo

W zeszłym tygodniu wszystkie siły w Sejmie zgodziły się na wprowadzenie większej ochrony dla lokatorów, którzy padają ofiarą tzw. czyścicieli kamienic”. Zgodnie z projektem chodzi o to, żeby osoby, które uprzykrzają życie mieszkańcom stawały przed sądem.

Bądź z nami w kontakcie: