Wiadomości

Kiedy konklawe? Dokument papieski je przyspieszy

24.02.2013 15:25
W poniedziałek ogłoszony zostanie dokument Benedykta XVI. Pozwoli on na przyśpieszenie konklawe - informuje portal Vatican Insider.
Papież Benedykt XVI podczas pożegnalnej modlitwy Anioł Pański (24.02.2013)
Papież Benedykt XVI podczas pożegnalnej modlitwy Anioł Pański (24.02.2013)Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Posłuchaj
01'07 Korespondencja Marka Lehnerta (IAR)
więcej
Papież Benedykt XVI na zdjęciach
Papież Benedykt XVI na zdjęciach

Przypuszcza się, że wybory nowego papieża zaczną się między 9 a 11 marca. Według prestiżowego portalu włoskiego dziennika "La Stampa" krótki dokument w formie motu proprio zawierać będzie poprawki do konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze papieża. Konstytucja Jana Pawła II z 1996 roku postanawia, że konklawe może rozpocząć się co najmniej po 15 dniach od rozpoczęcia wakatu. Chodzi o to, aby wszyscy kardynałowie-elektorzy zdążyli przybyć do Rzymu.

100 tysięcy wiernych na pożegnalnej modlitiwe Anioł Pański >>>

Obecna sytuacja jest jednak wyjątkowa, gdyż papież zapowiedział swą dymisję już 11 lutego.
Datę rozpoczęcia konklawe wyznaczą kardynałowie podczas posiedzenia tuż po rozpoczęciu tzw. sede vacante, prawdopodobnie 1 marca, a więc dzień po ustąpieniu Benedykta XVI. Wszystko wskazuje na to, że konklawe odbędzie się w pierwszej połowie marca.

PAP/agkm

''

Zobacz więcej na temat: Benedykt XVI Watykan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny ostro do przyszłego papieża: niech się nie miesza

19.02.2013 09:10
Konklawe jeszcze nawet się nie zebrało, a władze ChRL w ostrych słowach już upomniały następcę Benedykta XVI.
Chiny ostro do przyszłego papieża: niech się nie miesza
Foto: Greg O'Beirne/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
00'43 Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu, (IAR)
więcej

Rzecznik chińskiego MSZ zapytany o komentarz dotyczący zapowiedzi abdykacji papieża Benedykta XVI miał do powiedzenia tylko tyle, że Watykan nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy Chin. Zaapelował też do Stolicy Apostolskiej o zerwanie stosunków z Tajpej.

Na początku pontyfikatu Benedykta XVI mówiło się, że polepszenie stosunków Watykanu z Pekinem ma być jednym z największych zadań stojących wówczas przed nowym papieżem.  Nic jednak z tego nie wyszło. Pekin i Watykan oficjalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej znajduje się na Tajwanie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W Chinach lawinowo rośnie liczba wyznawców chrześcijaństwa. A jedynym oficjalnie zarejestrowanym kościołem jest tzw. „kościół patriotyczny”, który w pełni podporządkowany jest chińskim władzom. Nie uznaje on zwierzchnictwa Watykanu, a biskupi mianowani są za zgodą komunistycznych władz.

IAR, tj

''

Czytaj także

Ostatni dzień "pracy" Benedykta XVI pod okiem kamer

19.02.2013 15:54
28 lutego, w dniu abdykacji Benedykta XVI, ustępującemu papieżowi będą towarzyszyć kamery Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV).
Benedykt XVI
Benedykt XVIFoto: Tadeusz Górny/Wikimedia Commons
Posłuchaj
01'02 Marek Lehnert z Rzymu (IAR)
więcej

W dniu swej abdykacji Benedykt XVI będzie rano żegnał się z kardynałami. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę będzie miało to pożegnalne spotkanie. Według wcześniejszych oficjalnych zapowiedzi Watykanu o godz. 17 papież odleci helikopterem do podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Abdykacja Benedykta XVI ma nastąpić 28 lutego o godz. 20.
Wszystkie te najważniejsze wydarzenia będą rejestrowane przez watykańskie kamery. - Odjazd Benedykta XVI będzie wydarzeniem historycznym - podkreślił dyrektor stacji CTV ksiądz Edoardo Maria Vigano.
Już w ubiegłym tygodniu watykański ośrodek telewizyjny w bogatszy niż do tej pory sposób obsłużył przedostatnią środową audiencję generalną oraz niedzielny Anioł Pański. Wiele było niespotykanych dotąd ujęć zza pleców Benedykta XVI, pozwalających niejako jego oczami oglądać te wydarzenia.
Oczywiście transmitowana będzie ostatnia audiencja w środę 27 lutego, która z uwagi na spodziewaną liczbę pielgrzymów, odbędzie się na Placu św. Piotra.
Po niespełna ośmiu latach od wyboru, 11 lutego papież ogłosił decyzję o ustąpieniu z urzędu. "Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową" - ogłosił Benedykt XVI.
Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku. Benedykt XVI jest pierwszym Niemcem od 480 lat, który został Ojcem Świętym po Hadrianie VI.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''

Czytaj także

To intrygi i konflikty wewnętrzne doprowadziły do abdykacji papieża?

22.02.2013 13:19
Jak podał portal Vatican Insider kardynałom, którzy w marcu zbiorą się na konklawe zostaną przekazane wyniki prywatnego śledztwa kardynałów-detektywów. Prowadzili je oni w 2012 roku na zlecenie papieża Benedykta XVI.
Papież w papamobile.
Papież w papamobile.Foto: fot. HeNRyKus/Wikimedia Commons/CC

Niektórzy interpretują taką zapowiedź jako potwierdzenie przypuszczeń, że to właśnie napięcia i spory za Spiżową Bramą były powodem decyzji Benedykta XVI o abdykacji.

Jednak ta hipoteza nie została nigdy potwierdzona a decyzję papieża tłumaczy się złym stanem zdrowia.

Jak podał tygodnik „La Stampa” jeszcze przed 28 lutego z emerytowanymi kardynałami, którzy weszli w skład komisji śledczej. spotka się również Benedykt XVI. Podczas tego spotkania Ojciec Święty zezwoli na przedstawienie tajnego raportu kardynałom 1 marca, w dniu który będzie pierwszym dniem wakatu w Stolicy Apostolskiej co pozwoli elektorom na zapoznanie się z tym budzącym medialne spekulacje dokumentem jeszcze przed rozpoczęciem konklawe.

Komisja śledcza kardynałów została powołana w kwietniu ubiegłego roku jako reakcja na masowy wyciek tajnych dokumentów, w których zostały opisane m. in.spory między hierarchami.

Zobacz więcej na temat: Benedykt XVI Watykan