Kiedy konklawe? Dokument papieski je przyspieszy

PAP
Agnieszka Kamińska 24.02.2013
Papież Benedykt XVI podczas pożegnalnej modlitwy Anioł Pański (24.02.2013)
Papież Benedykt XVI podczas pożegnalnej modlitwy Anioł Pański (24.02.2013), foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W poniedziałek ogłoszony zostanie dokument Benedykta XVI. Pozwoli on na przyśpieszenie konklawe - informuje portal Vatican Insider.

Przypuszcza się, że wybory nowego papieża zaczną się między 9 a 11 marca. Według prestiżowego portalu włoskiego dziennika "La Stampa" krótki dokument w formie motu proprio zawierać będzie poprawki do konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze papieża. Konstytucja Jana Pawła II z 1996 roku postanawia, że konklawe może rozpocząć się co najmniej po 15 dniach od rozpoczęcia wakatu. Chodzi o to, aby wszyscy kardynałowie-elektorzy zdążyli przybyć do Rzymu.

100 tysięcy wiernych na pożegnalnej modlitiwe Anioł Pański >>>

Obecna sytuacja jest jednak wyjątkowa, gdyż papież zapowiedział swą dymisję już 11 lutego.
Datę rozpoczęcia konklawe wyznaczą kardynałowie podczas posiedzenia tuż po rozpoczęciu tzw. sede vacante, prawdopodobnie 1 marca, a więc dzień po ustąpieniu Benedykta XVI. Wszystko wskazuje na to, że konklawe odbędzie się w pierwszej połowie marca.

PAP/agkm

''

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Wybory prezydenckie oczami "Sterniczek"

Wybory prezydenckie oczami Sterniczek

10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Do tej pory chęć kandydowania zadeklarowało 20 osób, wśród nich jest pięć kobiet: Magdalena Ogórek, Wanda Nowicka, Anna Grodzka, Iwona Piątek i Balli Marzec.

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Polscy instruktorzy wojskowi pojadą na Ukrainę?

Wysłanie 75 instruktorów wojskowych na Ukrainę zapowiedziała Wielka Brytania. Amerykanie mają wysłać do Kijowa kilkudziesięciu wojskowych specjalistów. Także Polska rozważa wysłanie instruktorów, którzy będą szkolili ukraińskich podoficerów.

Bądź z nami w kontakcie: