Wiadomości

Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie! "Wielka radość i wielkie wyzwanie"

28.07.2013 21:00
Papież Franciszek ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. odbędą się w Krakowie. Z tej okazji złoży wizytę w Polsce.
Polacy na mszy w Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża: Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą w Krakowie
Polacy na mszy w Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża: Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku będą w Krakowie!Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik
Posłuchaj
00'23 Papież Franciszek: Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce!
więcej
Światowe Dni Młodzieży: msza na Copacabanie
Światowe Dni Młodzieży: msza na Copacabanie

Władze kościelne i państwowe przyjęły wiadomość z radością, wspominając także o organizacyjnym wyzwaniu.
Papież ogłosił Kraków gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. podczas mszy św. w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Wiadomość wywołała aplauz ok. trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski. Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków", Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust radości oklaskami i tańcem.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

W niedzielę uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza

Wierni ze Wschodu

Według sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, bpa Wojciecha Polaka, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. będą okazją do zaproszenia młodych ludzi ze Wschodu - Litwy, Białorusi czy Ukrainy, a także z Rosji. Podczas ostatnich Dni Młodzieży organizowanych w Polsce, w Częstochowie, nasz kraj odwiedziło wielu młodych ludzi z Białorusi, Ukrainy czy Rosji.

”To dziedzictwo Jana Pawła II”

- Kraków na nowo staje się miastem młodości - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, nie kryjąc radości radości z decyzji papieża Franciszka. -  Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny - mówił metropolita krakowski.

Kardynał Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. "Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego">>>

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego - oświadczył.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1985 r. w Rzymie, z inicjatywy Jana Pawła II. Ich idea narodziła się w 1984 r., kiedy po zakończeniu Roku Świętego Jan Paweł II przekazał młodzieży czterometrowej wysokości drewniany krzyż, wzywając młodych, aby ponieśli go przez cały świat.

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Reakcje prezydenta RP, prezydenta Krakowa

Z przyjazdu papieża do Polski cieszy się prezydent Bronisław Komorowski. Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że prezydent osobiście zaprosił Ojca Świętego Franciszka do Polski po jego mszy świętej inauguracyjnej. - Dlatego prezydent z dużą radością przyjmuje fakt, że do tej wizyty ma dojść w 2016 roku - powiedziała Polskiemu Radiu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z KAI cieszył się z faktu przyznania miastu organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. - Na świecie jest wiele miejsc, które starają się o ten zaszczyt. My ten zaszczyt zawdzięczamy przede wszystkim błogosławionemu Janowi Pawłowi II i wyjątkowej więzi papieża-Polaka z Krakowem" - podkreślił Jacek Majchrowski.  Jak dodał, to wydarzenie będzie miało ogromną wartość promocyjną dla miasta. Prezydent Krakowa jest przekonany, że miasto udźwignie ciężar organizacji tego wydarzenia.

Biskupi: wielka radość i wielkie zobowiązanie

Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to wielka radość, ale i duże zobowiązanie. Jak powiedział ksiądz Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przed Kościołem w Polsce stoi duże wyzwanie organizacyjne. To szansa również dla duszpasterstwa młodzieży, by stało się jeszcze bardziej prężne, to także okazja do tego, by wykorzystać Światowe Dni Młodzieży do promocji Polski i Krakowa - przekonywał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że 2016 rok będzie także 1050. rocznicą chrztu Polski. Właśnie z tej okazji Episkopat zapraszał do Polski Benedykta XVI, następnie papieża Franciszka, swoje zaproszenie wystosował również prezydent Komorowski - powiedział.

Arcybiskup Józef Michalik zaprasza młodzież całego świata do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest wdzięczny Ojcu Świętemu za wyznaczenie naszej dawnej stolicy na kolejne miejsce spotkania młodych. Teraz czeka nas dużo pracy, nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej - mówił dziennikarzom arcybiskup. Jego zdaniem młodzi mogą pokazać rodzicom i starszym, że to co proponuje Chrystus jest dla nich ważne.

Przygotujmy się solidnie do tego wielkiego wydarzenia - podkreślał jezuita i teolog, ojciec Krzysztof Mądel. Jak mówił, młodzi powinni być częściej zachęcani do zaangażowania się w parafialnych wspólnotach religijnych czy służenia na rzecz innych osób. Aby pokazali podczas spotkania z papieżem, że w pełni żyją wiarą chrześcijańską - tłumaczył jezuita.
To będą już drugie Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Poprzednie odbyły się w 1991 roku w Częstochowie.

PAP/IAR/agkm

 

Polacy
Polacy w Rio de Janeiro cieszą się po ogłoszeniu decyzji papieża o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIA

 

Polacy
Polacy cieszą się z decyzji papieża, fot. PAP/EPA//Antonio Lacerda

 

/

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży: Polacy zachwyceni spotkaniem w Rio

28.07.2013 16:00
W Rio de Janeiro dobiegają końca 28. Światowe Dni Młodzieży. W trwającym od wtorku spotkaniu młodych katolików uczestniczy kilkutysięczna grupa Polaków.
Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro
Światowe Dni Młodzieży w Rio de JaneiroFoto: PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
Posłuchaj
00'13 Jacek Garbaczewski z polskiej kwatery Światowych Dni Młodzieży zwraca uwagę na niezwykły entuzjazm wiary młodych Brazylijczyków.(IAR)
00'25 Anna Milewska mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że w trakcie święta młodych katolików w Rio de Janeiro nie brakowało sytuacji będących dla niej umocnieniem w wierze (IAR)
więcej

Jak sami mówią, są oni zauroczeni nie tylko miejscem, ale i sposobem przyjęcia przez Brazylijczyków.

Katarzyna Osińska z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚMD podkreśla wielką otwartość gospodarzy na młodzież z całego świata. „Mogliśmy poczuć ich wielką serdeczność” - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej. Zwraca również uwagę, że najczęściej to najbiedniejsi mieszkańcy Rio potrafili się dzielić choć sami żyją w niedostatku.

Jacek Garbaczewski z polskiej kwatery ŚMD zwraca uwagę na niezwykły entuzjazm wiary młodych Brazylijczyków. „Jestem szósty raz na Światowych Dniach Młodzieży i nie widziałem jeszcze tak bardzo mocnego świadectwa wiary zainicjowanego przez młodych Brazylijczyków” - powiedział Garbaczewski. Dodał, że tutaj wiara jest wyznawana w bardzo żywiołowy i entuzjastyczny sposób.

Anna Milewska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w trakcie święta młodych katolików w Rio de Janeiro nie brakowało sytuacji będących dla niej umocnieniem w wierze poprzez poczucie wspólnoty. Jedna z nich miała miejsce podczas powrotu z piątkowej Drogi Krzyżowej. Na trasie uczestników spotkania pojawiła się dwójka młodych ludzi z transparentami protestująca przeciwko Światowym Dniom Młodzieży.. „Pielgrzymi wracający z Copacabana widząc te plakaty zaczęli głośno skandować w języku portugalskim, że są katolikami a później wszyscy razem zaczęli odmawiać różaniec” - relacjonowała Polka.

O Światowych Dniach Młodzieży - tu zobacz więcej>>>

Niedziela jest ostatnim dniem Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Po południu polskiego czasu papież Franciszek odprawi na Copacabana mszę świętą kończącą spotkanie a potem odmówi z młodzieżą modlitwę Anioł Pański. W trakcie mszy Ojciec Święty ogłosi także organizatora kolejnego spotkania młodych. Jest wielce prawdopodobne, że będzie to Kraków.

mc

''

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie? Papież wkrótce ogłosi decyzję!

28.07.2013 16:20
W Brazylii na plaży Copacabana odprawiana jest msza święta kończąca Światowe Dni Młodzieży. Po niej dowiemy się, czy kolejne spotkanie będzie w Krakowie. Jest to bardzo prawdopodobne.
Msza w Rio de Janeiro
Msza w Rio de JaneiroFoto: PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ
Posłuchaj
00'28 Msza kończąca Światowe Dni Młodzieży (obrazek) (źr. IAR/Eurovision)
więcej

W nabożeństwie biorą udział trzy miliony osób. Po mszy na plaży Copacabana zaplanowano jeszcze modlitwę Anioł Pański. W jej trakcie Franciszek ma ogłosić, gdzie zostaną zorganizowane następne Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Najprawdopodobniej będzie to Kraków. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, będzie to oznaczać, że za 3 lata papież odwiedzi Polskę.

Msza ma niezwykle uroczystą oprawę. Uczestniczą w niej orkiestra, chór i brazylijskie zespoły muzyczne. W tłumie na Copacabana widać wiele flag narodowych, w tym także polskie.

Taniec na plaży

Jeszcze przed mszą Franciszka powitał na Copacabana gigantyczny flash mob - spontaniczny taniec młodzieży do muzyki rockowej. Zbiorowy taniec pielgrzymów na cześć papieża zorganizowano już podczas poprzedniego spotkania młodych w Madrycie w 2011 roku.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

IARagkm

Pielgrzymi
Pielgrzymi na mszy na plaży Copacabana, PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

 

''

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież przyjedzie do Polski

28.07.2013 19:51
Papież Franciszek ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży będą zorganizowane w 2016 roku w Krakowie.
Polacy w Rio de Janeiro cieszą się po ogłoszeniu decyzji papieża o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku
Polacy w Rio de Janeiro cieszą się po ogłoszeniu decyzji papieża o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 rokuFoto: PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIA
Posłuchaj
00'23 Papież Franciszek: Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce!
więcej

- Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce. Przez matczyne wstawiennictwo Maryi prośmy o światło Ducha Świętego na drogę, która nas poprowadzi ku temu nowemu etapowi radosnego świętowania wiary i miłości Chrystusa - powiedział Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

Te słowa wywołały wybuch radości w grupkach Polaków na Copacabana. Polska młodzież zaczęła skakać, tańczyć, a nad ich głowami pojawiły się biało-czerwone flagi i balony.

Kardynał Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. "Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego">>>

Na wiadomość o organizacji Dni Młodzieży i związanej z tym wizycie papieża w Krakowie zareagował już metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Były sekretarz Jana Pawła II, który jest w Rio de Janeiro napisał w oświadczeniu, że decyzja papieża to dla Polski radość, wyróżnienie i zobowiązanie. Przypomniał, że w tym samym czasie będzie obchodzona 1050. Rocznica Chrztu Polski. - Już dzisiaj Polska i Kraków otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele - napisał kardynał Dziwisz.

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Jeszcze w marcu, w kilka dni po konklawe, Franciszka zaprosili do Polski kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz. Zaproszenie wystosował też prezydent Bronisław Komorowski.
Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Rio z udziałem Franciszka właśnie dobiegają końca. W niedzielnej mszy na Copacabana biorą udział trzy miliony osób. Wieczorem papież odleci z Brazylii do Rzymu.

IAR/agkm

 

Polacy
Polacy cieszą się z decyzji papieża, fot. PAP/EPA//Antonio Lacerda

 

/

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie! Abp Michalik: trzeba zadbać o młodych ze wschodu!

28.07.2013 19:35
Arcybiskup Józef Michalik zaprasza młodzież całego świata do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie Abp Michalik: trzeba zadbać o młodych ze wschodu
Foto: PAP/EPA/LUCA ZENNARO
Posłuchaj
00'23 Papież Franciszek: Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce!
00'30 Abp Józef Michalik: trzeba będzie pamiętać o młodzieży z Rosji, Ukrainy i Białorusi (źr. IAR)
więcej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest wdzięczny Ojcu Świętemu za wyznaczenie naszej dawnej stolicy na kolejne miejsce spotkania młodych.

Kraków będzie organizatorem kolejnego Światowego Dnia Młodzieży. Decyzję ogłosił na zakończenie tegorocznego spotkania w Rio de Janeiro papież Franciszek. Do Polski w 2016 roku przyjedzie również papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

Teraz czeka nas dużo pracy, nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej - mówił dziennikarzom arcybiskup. Jest jednak optymistą. To spotkanie jest ważne i dla dorosłych - dodaje. Jego zdaniem młodzi mogą pokazać rodzicom i starszym, że to co proponuje Chrystus jest dla nich ważne. Dorośli natomiast mogą się nauczyć gościnności. Szczególnie musimy zadbać o młodych, którzy przyjadą ze wschodu - zawraca uwagę duchowny. Według arcybiskupa im nie może zabraknąć naszego serca. Jeżeli nie wyrazimy tego materialnie, to duchowo, przez życzliwość.

To będą już drugie Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Poprzednie odbyły się w 1991 roku w Częstochowie. Wówczas przyjechała na nie ogromna rzesza młodzieży z krajów byłego ZSRR. W sumie zgromadziło się wtedy milion sześćset tysięcy ludzi.

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Kardynał Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. "Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego">>>

”Zabieramy się do ciężkiej pracy”

Bardzo się cieszymy i zabieramy się do ciężkiej pracy - powiedział z kolei po ogłoszeniu decyzji przez Ojca Świętego dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Ksiądz Grzegorz Suchodolski wezwał młodzież, duszpasterzy, parafie i biskupów aby szykowali wspaniałe doświadczenie wiary na 1050. rocznicę chrztu Polski. - Niech spełni się to marzenie, że Polska będzie iskrą, z której wyjdzie wielka łaska dla całego świata - powiedział ks. Suchodolski.

Dyrektor Biura Organizacyjnego ŚDM zapowiedział, że w niedzielę palmową 2014 roku organizatorzy spotkania w Polsce odbiorą w Rzymie od Brazylijczyków krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. a następnie rozpocznie się peregrynacja tych znaków po polskich diecezjach. Jej zakończenie nastąpi na krakowskich błoniach w 2016 roku podczas kolejnego światowego spotkania młodych.

Polska będzie organizatorem Światowych Dni Młodzieży po raz drugi. W 1991 roku spotkanie odbywało się w Częstochowie.

IAR/agkm

/

 

/

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży w Polsce. "Dla prezydenta to radość"

28.07.2013 18:54
Prezydent wyraził radość z decyzji papieża Franciszka o przyjeździe do Polski w 2016. W marcu Bronisław Komorowski osobiście przekazał papieżowi zaproszenie do naszego kraju.
Polacy cieszą się z decyzji papieża w Rio de Janeiro
Polacy cieszą się z decyzji papieża w Rio de JaneiroFoto: PAP/EPA/Antonio Lacerda
Posłuchaj
00'23 Papież Franciszek: Drodzy młodzi, jesteśmy umówieni na spotkanie na najbliższy Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, w Polsce!
00'12 Joanna Trzaska-Wieczorek" prezydent cieszy się, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie (źr. IAR)
więcej

Franciszek ogłosił dzisiaj w Rio de Janeiro, że następne Światowe Dni Młodzieży zostaną zorganizowane w 2016 roku w Krakowie. Tym samym, za trzy lata do Polski przyjedzie papież.

Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała Polskie Radio, że dla prezydenta to bardzo radosna wiadomość. - Pan Prezydent Bronisław Komorowski osobiście zaprosił Ojca Świętego Franciszka do Polski po jego mszy świętej inauguracyjnej. Dlatego Prezydent z dużą radością przyjmuje fakt, że do tej wizyty ma dojść w 2016 roku - dodała szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Kardynał Dziwisz: Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. "Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego">>>

 

IAR/agkm

/
PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIA

/
PAP/EPA/LUCA ZENNARO

/

 

/

fot. PAP/EPA/DAVID FERNANDEZ