Nowe rakiety w Kaliningradzie. W ich zasięgu całe terytorium Polski

PAP
Tomasz Owsiński 14.12.2013
Lądowy pocisk batalistyczny krótkiego zasięgu - Iskander
Lądowy pocisk batalistyczny krótkiego zasięgu - Iskander, foto: Aleksey Toritsyn/ Wikimedia Commons

Rosja rozmieściła na terenie Kaliningradu w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy z krajami bałtyckimi rakiety krótkiego zasięgu typu Iskander-M, przystosowane do przenoszenia głowic atomowych - podał niemiecki tabloid "Bild".

Redakcja powołuje się na tajne zdjęcia satelitarne, mające być dowodem na rozmieszczenie dwucyfrowej liczby rakiet. Rozlokowanie broni rakietowej miało miejsce w minionych dwunastu miesiącach - pisze "Bild". W zasięgu rakiet (500 km) znajduje się całe terytorium Polski oraz "teoretycznie" nawet Berlin.
Jak pisze niemiecki tabloid, rakiety, określane przez NATO jako SS-26 Stone, są odpowiedzią prezydenta Rosji Władimira Putina na plany budowy europejskiej tarczy antyrakietowej.

Amerykański program obrony przeciwrakietowej
Amerykański program obrony przeciwrakietowej został ogłoszony przez prezydenta USA Baracka Obamę w 2009 roku. Opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.
Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. W dalszej fazie - ok. 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Ok. 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce, w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

''

sortuj
liczba komentarzy: 1
  1. Oberek
    2013-12-14 15:50
    Odkąd Polska za sprawą obecnego rezydenta Pałacu Namiestnikowskiego rozpoczęła "erę przyjaźni" z Rosją, Putin otacza nas swoją życzliwością... Każdy kocha, jak potrafi

Serwis specjalny

Podziemne Radio Solidarność

Bądź z nami w kontakcie: