Wiadomości

Budowle słynnego hiszpańskiego architekta się sypią

30.12.2013 17:52
Budynki wzniesione całkiem niedawno, autorstwa światowej sławy architekta Santiago Calatravy, nie wytrzymują próby czasu.
Fragment Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji autorstwa S.Calatravy. Widok w nocy
Fragment Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji autorstwa S.Calatravy. Widok w nocyFoto: wikipedia cc/José Luis Navarro Lizandra
Posłuchaj
00'52 Budowle słynnego architekta się sypią. Z Barcelony Ewa Wysocka (IAR)
więcej

Oddany przed zaledwie sześciu laty Pałac Sztuki w Walencji został zamknięty dla publiczności, bo od fasady budynku odpadają ciężkie, ceramiczne elementy. Wzniesienie budynku kosztowało prawie 500 mln euro.

Pałac Sztuki jest częścią tzw. Miasteczka Sztuki i Nauki - wizytówki Walencji, które miało przyciągać miliony turystów. Budowa kompleksu kosztowała łącznie miliard 300 mln euro - trzy razy tyle, ile pierwotnie planowano, a autorem projektu i głównym wykonawcą całości był także  Santiago Calatrava.

Teraz władze Walencji żądają, aby architekt poniósł koszty naprawy budynku i przypominają, że od innej budowli odpada farba, a w jeszcze innej miasto musiało na własny koszt wymienić źle założone szyby.

Wcześniej Calatrava miał wielokrotnie kłopoty z prawem. Do sądu podały go m.in. władze Wenecji, bo zbudowany przez niego most jest śliski i niedostosowany dla inwalidów. Architekt musiał też zapłacić 3 mln euro kary za błędy w budowie i wykończeniu muzeum w Oviedo, na północy Hiszpanii.

Urodzony w 1951 roku w Walencji Santiago Calatrava jest autorem licznych budowli, o bardzo nowoczesnej futurystycznej formie, wzniesionych w wielu krajach świata, m.innymi w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech czy Francji.

mc

''

Zobacz więcej na temat: architektura Hiszpania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sopot: Krzywy Domek wśród najdziwniejszych budynków świata

27.01.2013 08:52
Listę jedenastu architektonicznych atrakcji sporządziła amerykańska stacja telewizyjna CNN.
Krzywy Domek przy ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie
„Krzywy Domek” przy ulicy Bohaterów Monte Cassino w Sopocie Foto: PAP/Roman Jocher
Posłuchaj
00'42 Relacja Beaty Płomeckiej, IAR
więcej

Dziwny czy cudaczny? To w nowoczesnej architekturze może znaczyć właściwie wszystko. Budynki powstałe w nieskrępowanej fantazji architektów, mogą być intrygujące, albo brzydkie, zachwycać, lub wprawiać w zakłopotanie, ale z pewnością zwracają uwagę.

Stacja CNN wybrała 11 takich nietypowych atrakcji. Krzywy Domek w Sopocie, o odbiegającej od schematu architekturze, jest jedną z nich.

Na liście osobliwych budynków jest też symbol Brukseli - Atomium, zbudowane w 1958 roku z okazji Wystawy Światowej, surrealistyczne Muzeum i Teatr Salvadora Dalego w Hiszpanii, Kunsthaus w Austrii, Tańczący Dom w Pradze i Muzeum Guggenheima w Bilbao.
IAR, tj

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Czytaj także

Walencja zamyka radio i telewizję publiczną

07.11.2013 21:54
Kryzys w Hiszpanii sięgnął publicznych środków masowego przekazu. Lokalny rząd w Walencji, regionie na wschodzie kraju, zapowiedział zamknięcie istniejącej od 24 lat, publicznej stacji radiowej i telewizyjnej.
Walencja zamyka radio i telewizję publiczną
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'48 Relacja Ewy Wysockiej z Barcelony (źr. IAR): samorząd Walencji zamyka radio i telewizje publiczne
więcej

Liczący 1700 osób zespół nie zamierza jednak opuszczać miejsc pracy. Władze regionu chciały zwolnić 1000 pracowników Kanału 9. Ci jednak podali sprawę do sądu i ten przyznał im rację.

Jednak lokalny rząd uznał, że nie stać go na utrzymanie stacji. Jego lider Carlos Fabra, ogłosił jej zamknięcie. - Nie mamy wyjścia. Nie możemy jej utrzymać. Ważniejsza jest edukacja i opieka zdrowotna – powiedział.

Długi Kanału 9 wynoszą miliard 200 mln euro. Telewizja zatrudnia trzy razy więcej osób niż pracuje w ogólnohiszpańskich stacjach. Jednak jak zapewnia jej dyrekcja, w tym roku, po raz pierwszy od powstania miała przynieść zyski. Do tego, odkąd ogłoszono upadłość, liczba widzów Kanału 9 wzrosła trzykrotnie.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

''

Czytaj także

Od stycznia więcej biedy w Hiszpanii

27.12.2013 20:59
Nowy Rok przyniesie Hiszpanom podwyżki. Podczas ostatniego w tym roku posiedzenia rząd zdecydował, że wzrośnie cena energii elektrycznej i bilety kolejowe.
Co czwarty Europejczyk żyje w ubóstwie
Co czwarty Europejczyk żyje w ubóstwieFoto: Glow Images/East News

Postanowiono też zamrozić minimalną płacę. W przyszłym roku, podobnie jak w tym, wyniesie ona 645 euro.

Waloryzacja emerytur poniżej inflacji
Spośród krajów eurolandu niższą od Hiszpanii, minimalną płacę, mają tylko Grecja i Portugalia. Siłę nabywczą stracą też hiszpańskie emerytury, których rewaloryzacja - zgodnie z dzisiejszą decyzją rządu - wyniesie w 2014 roku 0,25 proc., czyli kilkakrotnie mniej niż zapowiadana, przyszłoroczna inflacja.

Bilety kolejowe o 2 proc. w górę
O 2 proc. rosną ceny biletów kolejowych, a o 2,5 proc. więcej trzeba będzie zapłacić za prąd. Koncerny energetyczne, których deficyt przekroczył 26 mld euro, chciały podnieść ceny o 11 proc., jednak rząd się temu sprzeciwił.

Prąd w Hiszpanii zdrożał w ciagu 5 lat o 60 proc.

Eksperci ostrzegają, że styczniowa podwyżka prądu będzie pierwszą, ale nie ostatnią w nadchodzącym roku. Przypominają, że od 2008 cena energii elektrycznej wzrosła w Hiszpanii o 60 proc. - najwięcej w Europie.

Zobacz więcej na temat: energia elektryczna Hiszpania

Czytaj także

Prima aprilis po hiszpańsku. Uważaj - zostaniesz oszukany!

28.12.2013 15:10
Nie łatwo być Hiszpanem. Szczególnie w "Dzień świętych niewiniątek". Wszędzie czają się pułapki, drobne oszustwa, czy "życzliwi".
Dzień świętych niewiniątek, czyli Hiszpanie obchodzą prima aprilis
"Dzień świętych niewiniątek", czyli Hiszpanie obchodzą prima aprilisFoto: EPA/Manuel Lorenzo
Posłuchaj
00'47 "Dzień świętych niewiniątek", czyli prima aprilis po hiszpańsku. Relacja Ewy Wysockiej (IAR)
więcej

Uwaga! Nie opieraj się o ścianę w metrze, czy autobusie. bo możesz wyjść na ulicę z przyczepioną do pleców, wyciętą z papieru lalką. Uważaj na "życzliwych", którzy częstują cię słodkościami czy papierosem. Możesz dostać wybuchającym papierosem albo gumą do żucia, która skleja zęby.

28 grudnia Hiszpanie obchodzą "Dzień świętych niewiniątek" - czyli tamtejszy prima aprilis. Podobnie jak w Polsce, rodziny i znajomi robią sobie wzajemnie psikusy. Z wyjątkową uwagą trzeba czytać gazety i oglądać telewizyjne wiadomości.
Można na przykład uwierzyć, że ogłaszana przez rząd, 2,5-procentowa podwyżka prądu, obejmie tylko wybranych. Jedna z gazet doniosła na przykład, że posiadacze apartamentów w górach czy nad morzem zapłacą dwa razy tyle.

Kibice Realu Madryt zostali zaś poinformowani o powrocie słynnego napastnika, Raula Gonzalesa.
Wszystko to niewiarygodne, zmyślone wiadomości.

"Dzień świętych niewiniątek" znany także jako Dzień Niewinnych Dzieci Betlejemskich tudzież Świętych Młodzianków Męczenników. Jest to święto chrześcijańskie, które zostało ustanowione na pamiątkę biblijnej Rzezi Niewiniątek dokonanej na rozkaz króla Heroda.

IAR/asop

''