Budowle słynnego hiszpańskiego architekta się sypią

IAR
Michał Chodurski 30.12.2013
Fragment Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji autorstwa S.Calatravy. Widok w nocy
Fragment Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji autorstwa S.Calatravy. Widok w nocy, foto: wikipedia cc/José Luis Navarro Lizandra

Budynki wzniesione całkiem niedawno, autorstwa światowej sławy architekta Santiago Calatravy, nie wytrzymują próby czasu.

Oddany przed zaledwie sześciu laty Pałac Sztuki w Walencji został zamknięty dla publiczności, bo od fasady budynku odpadają ciężkie, ceramiczne elementy. Wzniesienie budynku kosztowało prawie 500 mln euro.

Pałac Sztuki jest częścią tzw. Miasteczka Sztuki i Nauki - wizytówki Walencji, które miało przyciągać miliony turystów. Budowa kompleksu kosztowała łącznie miliard 300 mln euro - trzy razy tyle, ile pierwotnie planowano, a autorem projektu i głównym wykonawcą całości był także  Santiago Calatrava.

Teraz władze Walencji żądają, aby architekt poniósł koszty naprawy budynku i przypominają, że od innej budowli odpada farba, a w jeszcze innej miasto musiało na własny koszt wymienić źle założone szyby.

Wcześniej Calatrava miał wielokrotnie kłopoty z prawem. Do sądu podały go m.in. władze Wenecji, bo zbudowany przez niego most jest śliski i niedostosowany dla inwalidów. Architekt musiał też zapłacić 3 mln euro kary za błędy w budowie i wykończeniu muzeum w Oviedo, na północy Hiszpanii.

Urodzony w 1951 roku w Walencji Santiago Calatrava jest autorem licznych budowli, o bardzo nowoczesnej futurystycznej formie, wzniesionych w wielu krajach świata, m.innymi w USA, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech czy Francji.

mc

''

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Publicyści spierają się o rząd: Schetyna z zawodu minister?

Publicyści spierają się o rząd: Schetyna z zawodu minister?

- Gołym okiem widać, że to rząd na przetrwanie - mówi w radiowej Trójce Łukasz Warzecha z tygodnika "W Sieci”. - Mnie spodobała się filozofia tworzenia rządu, czyli łączenia różnych nurtów w PO - odpowiada Wiesław Dębski z Wirtualnej Polski.

Bogdan Borusewicz: PiS jest rozczarowany, bo do rozpadu Platformy nie dojdzie

Bogdan Borusewicz: PiS jest rozczarowany, bo do rozpadu Platformy nie dojdzie

- PiS miał nadzieję, że po ukonstytuowaniu nowego rządu Platforma się rozpadnie, i takie były złowieszcze przewidywania. Prawo i Sprawiedliwość jest rozczarowane, że do tego na pewno nie dojdzie - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.ocenia Bogdan Borusewicz.

Bądź z nami w kontakcie: