Zmarł Andrzej Turski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Miał 70 lat

IAR / PAP
Beata Krowicka 31.12.2013
Dziennikarz telewizyjny Andrzej Turski
Dziennikarz telewizyjny Andrzej Turski, foto: PAP/Jacek Turczyk

Andrzej Turski był gospodarzem "Panoramy” w TVP 2. Wcześniej był związany z Polskim Radiem.

Ostatnio pojawiła się informacja, że dziennikarz rozstaje się z "Panoramą". Turski tłumaczył swą decyzję zmęczeniem i wiekiem.

W ostatnich latach ciężko chorował, na początku grudnia miał zawał. Od tego czasu przebywał w stanie śpiączki farmakologicznej.

Od końca lat 60. związany był z Polskim Radiem. Zaczął w Redakcji Młodzieżowej, której w latach 70. został kierownikiem, a następnie redaktorem naczelnym. Od 1982 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III, a od 1983 roku - dyrektora-redaktora naczelnego Programu I Polskiego Radia.
Współpracę z Telewizją Polską zaczął w 1986 roku. Wspólnie z Józefem Węgrzynem był jednym z inicjatorów powstania "Teleexpressu". Turski był między innymi redaktorem naczelnym TVP1 i wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W latach 1989-2007 prowadził autorski program publicystyczny "7 Dni Świat", a od 2002 do 2013 roku współprowadził "Panoramę".

Andrzej Turski ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1974-1990 należał do PZPR.

Dobrze pamiętają go starsi radiosłuchacze. Mówił do nich w audycjach Studia Rytm , a potem Radiokuriera . Jego pasją była muzyka. Był miłośnikiem gry na gitarze.

– Muzyka to było moje hobby, bardzo kochałem gitarę, ale wiedziałem, że nie będę muzykiem. Wiedziałem, że moja przyszła praca będzie związana z przedmiotami humanistycznymi. Kiedy nastąpił ostry konflikt między grą a pracą, musiałem dokonać bolesnego wyboru i skończyłem w ogóle grę na gitarze w 1968 r. – opowiadał Turski w "Trójkowym Wehikule Czasu".

Dziennikarz został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Andrzej Turski od lat zmagał się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową.

"Wielki głos i wielka inteligencja"

Andrzej Turski był mistrzem krótkiej formy, obecnie tak powszechnej w informacji radiowej i telewizyjnej.
W 2005 roku Andrzej Turski zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Był dwukrotnie laureatem telewizyjnego Wiktora oraz Super Wiktora.

 

TVN24/x-news

Jak podkreśla Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, Turski zmienił radio, wprowadził w nim nowe standardy - był współtwórcą nowoczesnego radia.
Zwraca uwagę, że to właśnie Turski stworzył standard tzw. "radia szybko mówionego" - mówienia szybkiego, ale precyzyjnego, z dobrą dykcją i dobrze ustawionym głosem. Ten standard, jak dodaje, powielany jest dzisiaj w radiu, ale też w telewizji.
Andrzej Siezieniewski podkreśla, że Andrzej Turski był wybitnym dziennikarzem, ale też serdecznym i życzliwym człowiekiem. Był też, jak zaznacza, człowiekiem bardzo wymagającym i bezkompromisowym na gruncie profesjonalnym.

- Słuchał innych opinii, potrafił słuchać i wyciągać wnioski co u szefa jest cechą bardzo istotną - wspomina Wiktor Legowicz z radiowej Trójki.

Dziennikarka Trójki Beata Michniewicz wspomina, że Turski był szefem wymagającym, ale nie groźnym.

Robert Lidke, szef naczelnej redakcji gospodarczej PR także wspomina ciekawe metody pracy Turskiego.

- Mówił o pewnych półkach, które ma w głowie i te półki to są różnego rodzaju chwyty dziennikarskie - wspominał Lidke w "Aktualnościach Jedynki". W odpowiednich momentach wyciągał odpowiednią "półkę" i wyjaśniał dziennikarzowi, co powinien zrobić w danej sytuacji.

Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice i przyjaciel Andrzeja Turskiego wspomina, że jego zmarły kolega potrafił połączyć talent i pracowitość.
- Był obdarzony przez los wspaniałym, wyróżniającym go głosem, ale także wielką inteligencją - mówił Jonas na antenie TVP Info.

IAR, PAP, bk

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 5
 1. victor mars
  2014-01-02 12:38
  Z wielkim smutkiem Rossyjskie Kaliningradcy dowiedzieliśmy się, że Pan Andrzej nas opuścił. Był bezpośredni, inteligentny i niezależny człowiek, prawdziwy Polak, i my w Rossji zawsze byłi zainteresowany jego osobistą opinię, które powiedział w telewizji. A takze znawcy dobrej muzyki pamiętają go z Chocholow i ze Studia Rytm . Bardzo mi przykro.
 2. szeleszczyciel
  2013-12-31 22:45
  Tak, to rzeczywiście był człowiek z klasą. Szkoda takich ludzi. Bardzo lubiłem go widziec i słuchać w telewizji. Niech ciało odpoczywa, dusza niech ma światłość i życie wiekuiste.
 3. zima
  2013-12-31 18:54
  Odszedł kolejny wspaniały człowiek, człowiek z klasą. Będę Go wspominać. Żal.
 4. klips14
  2013-12-31 15:58
  Witam Szczerze ubolewam nad śmiercią tak dobrego człowieka legendy jeszcze za życia. Wielki szacunek dla jego dorobku. Łączył pokolenia przy radiu Ps. Jak nazwa się ten utwór który leciał w radiowej "Jedynce" jako ulubiony Pana Turskiego
 5. wiechosta
  2013-12-31 14:50
  Bardzo smutno kończy się nam ten rok. Pan Turski to dla mnie ścisła czołówka polskiego dziennikarstwa

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Sterniczki: związkowcy walczą nie tylko o swoje prawa

Sterniczki: związkowcy walczą nie tylko o swoje prawa

Związek zawodowy "Solidarność" ogłosił pogotowie strajkowe i postawił rządowi ultimatum. Oczekuje rozpoczęcia negocjacji przed 31 stycznia. Z premier Ewą Kopacz związkowcy chcą dyskutować o emeryturach pomostowych, umowach śmieciowych, patologiach w agencjach pracy tymczasowej i elastycznym czasie pracy.

Szef polskiej dyplomacji powinien przeprosić Rosjan?

Szef polskiej dyplomacji powinien przeprosić Rosjan?

Rosja domaga się od szefa polskiej dyplomacji przeprosin za jego wypowiedź dotyczącą wyzwalania Auschwitz. Czy rzeczywiście Grzegorz Schetyna - mówiąc w Polskim Radiu, że dokonali tego Ukraińcy - obraził Rosję? Dyskutowali o tym goście audycji "Śniadanie w Trójce".

Bądź z nami w kontakcie: