Wiadomości

Zmarł Andrzej Turski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Miał 70 lat

31.12.2013 17:17
Andrzej Turski był gospodarzem "Panoramy” w TVP 2. Wcześniej był związany z Polskim Radiem.
Dziennikarz telewizyjny Andrzej Turski
Dziennikarz telewizyjny Andrzej TurskiFoto: PAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
38'58 Andrzej Turski opowiada o tym, jak miłość do gitary przegrała z miłością do radia (Trójkowy Wehikuł Czasu/Trójka)
01'07 Dziennikarze Trójki wspominają Andrzeja Turskiego (IAR)
00'21 Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice: był obdarzony wspaniałym głosem, ale też wielką inteligencją (IAR)
00'24 Robert Lidke, szef naczelnej redakcji gospodarczej PR: to przykład doskonałego szefa (IAR)
03'01 Rozmowa Henryka Szrubarza i Wiesława Molaka z Andrzejem Turskim przeprowadzona z okazji jubileuszu PR w 2009 r.
05'46 25. wydanie stworzonej przez Andrzeja Turskiego i Zbigniewa Gieniewskiego audycji ”Radiokurier” (20.12.1971)
więcej

Ostatnio pojawiła się informacja, że dziennikarz rozstaje się z "Panoramą". Turski tłumaczył swą decyzję zmęczeniem i wiekiem.

W ostatnich latach ciężko chorował, na początku grudnia miał zawał. Od tego czasu przebywał w stanie śpiączki farmakologicznej.

Od końca lat 60. związany był z Polskim Radiem. Zaczął w Redakcji Młodzieżowej, której w latach 70. został kierownikiem, a następnie redaktorem naczelnym. Od 1982 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III, a od 1983 roku - dyrektora-redaktora naczelnego Programu I Polskiego Radia.
Współpracę z Telewizją Polską zaczął w 1986 roku. Wspólnie z Józefem Węgrzynem był jednym z inicjatorów powstania "Teleexpressu". Turski był między innymi redaktorem naczelnym TVP1 i wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W latach 1989-2007 prowadził autorski program publicystyczny "7 Dni Świat", a od 2002 do 2013 roku współprowadził "Panoramę".

Andrzej Turski ukończył filologię polską i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1974-1990 należał do PZPR.

Dobrze pamiętają go starsi radiosłuchacze. Mówił do nich w audycjach Studia Rytm , a potem Radiokuriera . Jego pasją była muzyka. Był miłośnikiem gry na gitarze.

– Muzyka to było moje hobby, bardzo kochałem gitarę, ale wiedziałem, że nie będę muzykiem. Wiedziałem, że moja przyszła praca będzie związana z przedmiotami humanistycznymi. Kiedy nastąpił ostry konflikt między grą a pracą, musiałem dokonać bolesnego wyboru i skończyłem w ogóle grę na gitarze w 1968 r. – opowiadał Turski w "Trójkowym Wehikule Czasu".

Dziennikarz został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Andrzej Turski od lat zmagał się z cukrzycą, przeszedł także długą walkę z chorobą nowotworową.

"Wielki głos i wielka inteligencja"

Andrzej Turski był mistrzem krótkiej formy, obecnie tak powszechnej w informacji radiowej i telewizyjnej.
W 2005 roku Andrzej Turski zdobył tytuł Mistrza Mowy Polskiej. Był dwukrotnie laureatem telewizyjnego Wiktora oraz Super Wiktora.

 

TVN24/x-news

Jak podkreśla Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, Turski zmienił radio, wprowadził w nim nowe standardy - był współtwórcą nowoczesnego radia.
Zwraca uwagę, że to właśnie Turski stworzył standard tzw. "radia szybko mówionego" - mówienia szybkiego, ale precyzyjnego, z dobrą dykcją i dobrze ustawionym głosem. Ten standard, jak dodaje, powielany jest dzisiaj w radiu, ale też w telewizji.
Andrzej Siezieniewski podkreśla, że Andrzej Turski był wybitnym dziennikarzem, ale też serdecznym i życzliwym człowiekiem. Był też, jak zaznacza, człowiekiem bardzo wymagającym i bezkompromisowym na gruncie profesjonalnym.

- Słuchał innych opinii, potrafił słuchać i wyciągać wnioski co u szefa jest cechą bardzo istotną - wspomina Wiktor Legowicz z radiowej Trójki.

Dziennikarka Trójki Beata Michniewicz wspomina, że Turski był szefem wymagającym, ale nie groźnym.

Robert Lidke, szef naczelnej redakcji gospodarczej PR także wspomina ciekawe metody pracy Turskiego.

- Mówił o pewnych półkach, które ma w głowie i te półki to są różnego rodzaju chwyty dziennikarskie - wspominał Lidke w "Aktualnościach Jedynki". W odpowiednich momentach wyciągał odpowiednią "półkę" i wyjaśniał dziennikarzowi, co powinien zrobić w danej sytuacji.

Andrzej Jonas, redaktor naczelny The Warsaw Voice i przyjaciel Andrzeja Turskiego wspomina, że jego zmarły kolega potrafił połączyć talent i pracowitość.
- Był obdarzony przez los wspaniałym, wyróżniającym go głosem, ale także wielką inteligencją - mówił Jonas na antenie TVP Info.

IAR, PAP, bk

Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
victor mars2014-01-02 12:38 Zgłoś
Z wielkim smutkiem Rossyjskie Kaliningradcy dowiedzieliśmy się, że Pan Andrzej nas opuścił. Był bezpośredni, inteligentny i niezależny człowiek, prawdziwy Polak, i my w Rossji zawsze byłi zainteresowany jego osobistą opinię, które powiedział w telewizji. A takze znawcy dobrej muzyki pamiętają go z Chocholow i ze Studia Rytm . Bardzo mi przykro.
szeleszczyciel2013-12-31 22:45 Zgłoś
Tak, to rzeczywiście był człowiek z klasą. Szkoda takich ludzi. Bardzo lubiłem go widziec i słuchać w telewizji. Niech ciało odpoczywa, dusza niech ma światłość i życie wiekuiste.
zima2013-12-31 18:54 Zgłoś
Odszedł kolejny wspaniały człowiek, człowiek z klasą. Będę Go wspominać. Żal.
klips142013-12-31 15:58 Zgłoś
Witam Szczerze ubolewam nad śmiercią tak dobrego człowieka legendy jeszcze za życia. Wielki szacunek dla jego dorobku. Łączył pokolenia przy radiu Ps. Jak nazwa się ten utwór który leciał w radiowej "Jedynce" jako ulubiony Pana Turskiego
wiechosta2013-12-31 14:50 Zgłoś
Bardzo smutno kończy się nam ten rok. Pan Turski to dla mnie ścisła czołówka polskiego dziennikarstwa

Czytaj także

Nie żyje Andrzej Turski

31.12.2013 16:51
W wieku 70 lat zmarł Andrzej Turski, dziennikarz radiowy i telewizyjny. W latach 1982-83 pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III. - Był moim pierwszym szefem i zawsze pozostanie dla mnie Panem Andrzejem, bo ogromnie go szanowałam - wspominała Grażyna Dobroń.
Andrzej Turski
Andrzej TurskiFoto: PAP/Stach Leszczyński
Posłuchaj
00'24 Dziennikarz Polskiego Radia Robert Lidke o Andrzeju Turskim (IAR)
00'14 Wiktor Legowicz wspomina Andrzeja Turskiego (IAR)
00'21 Andrzej Jonas o Andrzeju Turskim (IAR)
03'01 - Razem ze Zbyszkiem Gieniewskim wymyśliliśmy ”Radiokurier” – mówił Andrzej Turski, wspominając początki swej pracy w Polskim Radiu. [Rozmowa Henryka Szrubarza i Wiesława Molaka z Andrzejem Turskim przeprowadzona z okazji jubileuszu PR (18.04.2009)]
03'11 Grażyna Dobroń o Andrzeju Turskim: był bardzo dobrym człowiekiem (Do południa/ Trójka)
więcej

Andrzej Turski od końca lat 60. związany był z Polskim Radiem. Zaczął w Redakcji Młodzieżowej, której w latach 70. został kierownikiem, a następnie redaktorem naczelnym. Od 1982 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III, a od 1983 roku - dyrektora-redaktora naczelnego Programu I Polskiego Radia.

Pan Andrzej...

- Był moim pierwszym szefem i chociaż mogliśmy zwracać się do niego po imieniu, dla mnie pozostał Panem Andrzejem. To dlatego, że bardzo go szanowałam. Miał ogromną wiedzę, był też fantastycznym człowiekiem, wiedział o nas wszystko, znał nasze mocne i słabe strony. Dlatego był fantastycznym szefem. Dawał też cenne uwagi, nauczyłam się od niego bycia uważną, ale nauczyłam się również dobrego montażu i otwartości na ludzi. Po zakończonej audycji mówił co było dobrze, a co nie, słuchał od deski do deski, nic nie umykało jego uwadze – wspominała dziennikarka Trójki Grażyna Dobroń.

- Być Trójkowiczem to brzmi dumnie. Trójka jest dziś elitarną i jedyną w swoim rodzaju rozgłośnią skupiającą rozmiłowanych w muzyce, dobrej rozrywce i mądrym słowie słuchaczy - powiedział w "Panoramie" Andrzej Turski zapowiadając materiał o urodzinach Trójki.

Andrzej
Andrzej Turski z reporterem Trójki Janem Niebudkiem na premierze przedstawienia "Trójka do potęgi" (fot. W. A. Jurzyk)

 

Jego głos znają dziś przede wszystkim widzowie telewizyjnej "Panoramy”, ale pamiętają go dobrze także starsi radiosłuchacze. Mówił do nich w audycjach Studia Rytm, a potem Radiokuriera, który wymyślił na spółkę z nieżyjącym już Zbigniewem Gieniewskim.

Ale jeszcze wcześniej Andrzej Turski grał na gitarze – której brzmienie słychać w nagraniach Chochołów i Pesymistów oraz w zapomnianej grupie Czterech. Ta ostatnia rozpadła się wkrótce po zrealizowaniu znakomitych i zadziwiających wersji utworów Jana Sebastiana Bacha w aranżacji na gitary elektryczne!

Pasja muzyczna i miłość do gitary

- Muzyka to była moja pasja i hobby. Wiedziałem jednak, że kiedy dojdzie do wyboru drogi życiowej, nie będzie to granie - opowiadał w "Trójkowym Wehikule Czasu" Andrzej Turski.

Muzyczna przygoda Andrzeja Turskiego rozpoczęła się od... banjo. - Jeszcze jako harcerz w szkole średniej grałem na banjo, ale takim 6-strunowym, na którym grało się jak na gitarze. Później pojechałem na muzyczny obóz do Przemyśla, na którym instruktorami byli ówcześni Czerwono-Czarni. Na tym obozie powstały Alibabki - wspominał.

Andrzej Turski, zaangażowany już muzycznie, zdecydował się jednak na studia polonistyczne. - Muzyka to było moje hobby, bardzo kochałem gitarę, ale wiedziałem, że nie będę muzykiem. Wiedziałem, że moja przyszła praca będzie związana z przedmiotami humanistycznymi. Kiedy nastąpił ostry konflikt między grą a pracą, musiałem dokonać bolesnego wyboru i skończyłem w ogóle grę na gitarze w 1968 r. - opowiadał.

"Zaczynałem od robienia herbaty"

Pracę w radiu rozpoczął w połowie 1968 r. - Studio Rytm, to była mała redakcja, której szefem był Andrzej Korzyński. Zaoferował mi pracę na pół etatu i tak się zaczęło, z dnia na dzień. Zaczynałem od robienia herbaty, dosłownie. Z czasem okazało się jednak, że mam znacznie większy talent do tej pracy niż do gitary, więc całkowicie już zrezygnowałem z grania. Na szczęście zawodowo rozwijałem się dość szybko - mówił Andrzej Turski w "Trójkowym wehikule czasu".

Od 1987 roku zaczął pracować w Telewizji Polskiej, był tam między innymi redaktorem naczelnym TVP1, wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, przez lata prowadził program 7 Dni Świat, współprowadził Panoramę. W ostatnich latach ciężko chorował, na początku grudnia miał zawał, od tego czasu przebywał w stanie śpiączki farmakologicznej.

W grudniu tego roku przeszedł zawał serca. Od tamtego czasu był w stanie śpiączki farmakologicznej. Andrzej Turski zmarł w Warszawie, miał 70 lat.

(mp, ei)

Zobacz więcej na temat: Andrzej Turski Trójka