Wiadomości

Spoglądaj w niebo! W 2014 roku niezwykłe zjawiska astronomiczne

05.01.2014 14:55
Pierwsze niezwykłe zjawiska astronomiczne będzie można zaobserwować już za kilka tygodni. Pod koniec stycznia Księżyc zbliży się bardzo do Ziemi, dzięki czemu zobaczymy go jeszcze większego.
Księżyc
KsiężycFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'16 Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim o Super księżycu (IAR)
00'26 Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim o zbliżeniu Księżyca do Wenus (IAR)
00'19 Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim o deszczu meteorów (IAR)
więcej

Super Księżyc będzie można zobaczyć 30 stycznia oraz 12 lipca, 10 sierpnia i 9 września.

Warto obserwować Srebrny Glob, gdyż znajdzie się w bardzo bliskiej odległości kilka planet z naszego Układu Słonecznego. I tak: 21 lutego Księżyc zbliży się do Saturna. 26 lutego zbliży się do Wenus, która jest trzecią co do jasności ciałem niebieskim. Obok jasnego Księżyca będzie można bardzo łatwo ją odnaleźć. Zjawisko będzie dostrzegane gołym okiem, nad ranem. Ponownie Księżyc zbliży się do Saturna 21 marca i 17 kwietnia, w te dni należy obserwować niebo od godz. 23.

Wieczorem 6 lipca będzie można obserwować zbliżenie Księżyca i Marsa. 15 sierpnia dojdzie do zbliżenia dwóch planet Wenus i Jowisza.
- Oprócz rojów meteorów, które cyklicznie możemy obserwować, czeka nas też unikatowe wydarzenie astronomiczne związane z kometą 209P/LINEAR - mówi Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim. 24 maja Ziemia zbliży się materiału wyrzuconego przez tę kometę, co zaowocuje obfitym deszczem meteorów. Spodziewać się możemy w ciągu godziny nawet 400 spadających gwiazd. - Ameryka Północna to najlepsze miejsce do obserwacji tego zjawiska - informuje Kalicka.
Najbliższy cykliczny rój meteorów Orionidów można zaobserwować już 21 stycznia. Kolejne to: Leonidy 17 listopada i Geminidy 14 grudnia.
W tym roku będą cztery zaćmienia: dwa Słońca i dwa Księżyca, ale żadne z nich nie będzie widoczne w Polsce.

IAR/asop

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spójrz w niebo. Niezwykłe spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem

18.06.2013 09:01
Najbliższe wieczory to czas, kiedy możemy podziwiać spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem.
Spójrz w niebo. Niezwykłe spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem
Foto: NASA

Spica to najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny.

- We wtorek wieczorem do Spiki zbliży się Księżyc. Formalnie, oba ciała najbliżej siebie będą o godzinie 22.20 naszego czasu. Obu obiektów należy wtedy wypatrywać około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Dodał, że niespełna dobę później dojdzie do następnego spotkania. Tym razem Srebrny Glob przejdzie w odległości 3.5 stopnia od Saturna.

- Obie koniunkcje doskonale będzie widać gołym okiem, ale do ich obserwacji warto też użyć lornetki lub lunety. Nawet przy powiększeniu na poziomie 10-20-krotnym dojrzymy usianą kraterami tarczę Księżyca i niewielki zalążek pierścieni Saturna - zapowiedział astronom.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mr

Czytaj także

Na niebie Superksiężyc. Księżyc o wiele większy!

22.06.2013 21:30
Srebrny glob w nocy z 22 na 23 czerwca wydawał się większy i jaśniejszy niż zwykle.
Na niebie Superksiężyc. Księżyc o wiele większy
Foto: NASA
Posłuchaj
00'38 Relacja Rafała Motriuka (IAR): o Superksiężycu
więcej

Księżyc krąży po eliptycznej, czyli jajowatej orbicie. I czasem jest bliżej Ziemi, a czasem dalej. Superksiężyc to nazwa Księżyca, który znajduje się w perygeum, czyli w miejscu najbliższym Ziemi, a do tego jest w pełni.

Zobacz także: Superksiężyc można zobaczyć jeszcze w niedzielę! >>>
- W takich warunkach Księżyc wydaje się o 14% większy i o 30% jaśniejszy niż wtedy, gdy jest najbardziej oddalony od naszej planety - tłumaczy brytyjska astronom Heather Couper.
W obserwacjach mogła przeszkodzić pogoda: w całej Polsce miało być sporo chmur. Na następne takie zjawisko trzeba będzie poczekać do sierpnia przyszłego roku.

IAR/agkm

Czytaj także

Księżyc, Spica i Saturn. Wieczorne spotkanie na niebie

12.08.2013 12:02
W poniedziałek wieczorem, zanim na dobre rozpocznie się spektakl związany z Perseidami, będzie można podziwiać spotkanie Księżyca, Saturna i Spiki.
Księżyc, Spica i Saturn. Wieczorne spotkanie na niebie
Foto: fot. Twtunes/Wikimedia Commons/CC

12 sierpnia w godzinach wieczornych Księżyc, będący dwa dni przed pierwszą kwadrą znajdzie się pomiędzy Spiką i Saturnem. Spica to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie - jej jasność wynosi 1.1 magnitudo. Saturn to dla odmiany jedna z najjaśniejszych planet. Sezon na jego obserwacje właśnie się kończy, lecz blask planety wciąż jest spory i wynosi 0.7 magnitudo.

Na obserwacje tej ciekawej koniunkcji najlepiej wyjść około godziny 21:00-21:15, czyli godzinę po zachodzie Słońca. Cała trójka ciał będzie świeciła nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, najwyżej Saturn - około 10 stopni, a najniżej Spica, bo tylko niespełna 5 stopni. To już ostatnie spotkanie tych trzech ciał w tym sezonie. Za miesiąc Saturn i Spica znajdą się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich obserwacje nie będą możliwe.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj