Wiadomości

Zawiercie: policja poszukuje 26-letniej Joanny Zielińskiej

17.01.2014 13:01
Studentka wyszła z domu w środę rano i do tej pory nie wróciła.
Joanna Zielińska
Joanna ZielińskaFoto: slaska.policja.gov.pl
Posłuchaj
00'14 Nadkomisarz Andrzej Świeboda z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu o poszukiwaniach Joanny Zielińskiej (IAR)
więcej

Zaginiona kobieta, 15 stycznia planowała podróż pociągiem do Częstochowy, w celu odebrania dokumentów z Akademii im. Jana Długosza - wyjaśnia nadkomisarz Andrzej Świeboda z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Na uczelnię jednak nie dotarła.

Zabrała ze sobą dokumenty osobiste i czerwony telefon komórkowy marki Nokia.

Rysopis zaginionej: wzrost 160 cm, twarz owalna, mały nos, uszy przylegające, niebieskie oczy, długie włosy koloru ciemny blond.

Joanna Zielińska w dniu zaginięcia ubrana była w kurtkę z kapturem koloru czarnego, granatowe dżinsy, czarne kozaki i szal koloru bordowego.

Wszystkie osoby mające informacje na temat zaginionej bądź miejsca jej przebywania proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu pod numerem tel. 32 6738 255, bądź z najbliższą jednostką policji tel. 112

IAR,PR Katowice,zawiercie.slaska.policja.gov.pl,kh

Zobacz więcej na temat: policja śląskie zaginieni
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruda Śląska: zaginęła 17-letnia Nikola Nowak [zdjęcie]

04.12.2013 21:56
Zaginiona Nikola Nowak wyszła z domu przy ulicy Leśnej w Rudzie Śląskiej Halembie 15 listopada około godziny 5.45. Do tej pory nie wróciła, ani nie nawiązała kontaktu z rodziną.
Ruda Śląska: zaginęła 17-letnia Nikola Nowak [zdjęcie]
Foto: katowice.slaska.policja.gov.pl

/

Nikola Nowak ma 160 cm wzrostu, waży 60 kg. Ma czarne krótkie włosy, oczy piwne, twarz okrągłą, uszy małe przylegające, nos mały prosty.

W dniu zaginięcia ubrana była w: uczniowskie umundurowanie ćwiczebne koloru czarnego, buty wysokie czarne oraz kurtkę puchową koloru białego w fioletową kratkę. Miała plecak z podręcznikami.
Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby proszone są o kontakt z policjantami Wydziału Kryminalnego KMP Ruda Śląska tel. całodobowy +48 32 244 9 255 albo +48 32 244 9 382, lub z najbliższą jednostką policji - tel. 997 i 112.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
ruda.slaska.policja.gov.pl, kk

Zobacz więcej na temat: policja śląskie zaginieni

Czytaj także

Zaginęło dziecko? Dzięki Child Alert informacja natychmiast trafia do mediów

13.01.2014 13:12
13 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Amber Alert, w Polsce znany jako Child Alert. To uruchomiony m.in. przez polską policję system, dzięki któremu w chwili zaginięcia dziecka informacje o tym są natychmiast rozpowszechniane w mediach.
Komisja Europejska apeluje do państw członkowskich, aby  numer alarmowy 112 działał sprawniej.
Komisja Europejska apeluje do państw członkowskich, aby numer alarmowy 112 działał sprawniej. Foto: policja.gov.pl

Amber Alert powstał w USA po tym, gdy w 1996 roku porwana i brutalnie zamordowana została dziewięcioletnia Amber Hagerman. Mieszkańcy Arlington w Teksasie, skąd pochodziła dziewczynka, doprowadzili do utworzenia AMBER, czyli America's Missing Broadcast Emergency Response, systemu szybkiej informacji o zaginionych dzieciach, wykorzystującego rożne dostępne media, takie jak np.: telewizja, internet, radio, tablice reklamowe, elektroniczne znaki drogowe, telefonia komórkowa.

>>> Poszukiwania Iwony Wieczorek. "Wprost": sprawa zaginięcia Iwony leżała na półce przez pierwszy tydzień >>>
Ważny numer: 995
Stało się to inspiracją do zainicjowania podobnych systemów, które obecnie funkcjonują pod różnymi nazwami w każdym stanie w USA oraz w kilkunastu krajach Unii Europejskiej oraz na terenie Kanady i Meksyku. 20 listopada 2013 roku uzyskanie gotowości operacyjnej systemu pod nazwą Child Alert ogłosiła także Polska. System, którego ważnym elementem jest bezpłatny ogólnopolski numer alarmowy 995, będzie obsługiwany przez ekspertów Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

>>> USA: zaginął 20-latek. Odnalazł się dzięki... zdjęciu w gazecie >>>
Rodzice, którym zaginęło dziecko, jak najszybciej informują o tym policję, a ta podejmuje decyzję, czy uruchomić Child Alert. O tym, czy system w konkretnym przypadku zostanie uruchomiony, decydują okoliczności zaginięcia dziecka. Tak się dzieje np., gdy dziecko musi przyjmować leki lub zostało uprowadzone i grozi mu niebezpieczeństwo.
Jak dotąd w Polsce jeszcze nie zdecydowano o wykorzystaniu Child Alert.
Co robić gdy zaginie dziecko?
Jak tłumaczył komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński, w sytuacji, kiedy zaginie dziecko, należy dzwonić na numery alarmowe 112 lub 997 lub kontaktować się z najbliższą jednostką policji. W ramach systemu, po ogłoszeniu alertu o zaginięciu dziecka, automatycznie będzie też uruchamiany numer 995, pod którym będzie można zgłaszać informacje dotyczące poszukiwanych dzieci, aby policja na bieżąco mogła je weryfikować.
Informacja w mediach
Także w Polsce partnerami systemu są firmy, które mogą publikować takie komunikaty, przede wszystkim media. Informacje mają ukazywać się m.in. w internecie i na nośnikach reklamy zewnętrznej - tablicach i ekranach w autobusach, na przystankach, dworcach, lotniskach, a także na elektronicznych znakach drogowych. Informacje dostaną także posiadacze telefonów komórkowych.

Smutne statystyki
Każdego roku na policję zgłaszanych jest kilkanaście tysięcy zaginięć, z czego kilka tysięcy dotyczy dzieci i młodzieży. Z policyjnych statystyk wynika, że od stycznia do końca września 2013 roku zaginęło 6485 niepełnoletnich, w tym 5292 w wieku 14-17 lat, 811 w wieku 7-13 oraz 382 dzieci do 7. roku życia.
pp/PAP

Czytaj także

Otwock: zaginął Jacek Skrobisz

16.01.2014 10:03
48-letni mężczyzna 7 stycznia wyszedł z domu i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną, nie stawił się też w miejscu pracy.
Jacek Skrobisz
Jacek SkrobiszFoto: www.policja.waw.pl

Jacek Skrobisz ma 184 cm wzrostu, szczupłą sylwetkę, włosy krótkie - ciemny blond. Twarz pociągła, oczy piwne.

Ubrany był w jasnoniebieskie spodnie jeansowe, zieloną kurtkę - typu wojskowego, bluzę polo w kolorze khaki oraz obuwie sportowe.

Wszystkie osoby, które mogą posiadać informację o tym, gdzie przebywa mężczyzna lub widziały go po godzinie 8.00 od dnia zaginięcia, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Otwocku pod numerem telefonu 22 779 40 91 lub z najbliższą jednostką policji.

policja.waw.pl,kh

Zobacz więcej na temat: policja zaginieni