Antysemickie plakaty w Lublinie. Aresztowania

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 21:10
Czterej mężczyźni podejrzani o udział w grupie przestępczej zajmującej się drukowaniem i rozklejaniem w Lublinie plakatów o treściach antysemickich zostali aresztowani. Wśród nich jest pracownik Muzeum na Majdanku. Zarzuty w tej sprawie usłyszało łącznie sześć osób.
Audio
  • Prokurator Beata Kępka o zatrzymaniach ws. antysemickich plakatów w Lublinie/IAR
Jeden z zatrzymanych za rozwieszanie antysemickich plakatów
Jeden z zatrzymanych za rozwieszanie antysemickich plakatów Foto: KGP w Lublinie

- Wobec dwóch pozostałych podejrzanych mężczyzn prokurator zastosował poręczenia majątkowe, a wobec jednego także dozór policyjny - poinformowała Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Propagowali faszyzm?

Pięciu mężczyzn usłyszało zarzuty dotyczące działania w grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na propagowaniu faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych oraz znieważaniu innych osób. Szósty jest podejrzany o pomocnictwo do popełnienia takich czynów.
Kępka powiedziała, że niektórzy z podejrzanych częściowo przyznali się do zarzutów. - Złożyli wyjaśnienia, których treści ze względu na dobro śledztwa nie ujawniamy - zaznaczyła.

Materiały
Materiały antysemickie zarekwirowane przez lubelską policję / fot. KGP W Lublinie

>>> Papież Franciszek: chrześcijanin nie może być antysemitą  >>>

Według policji od grudnia 2010 r. członkowie grupy - współdziałając ze sobą w różnych konfiguracjach - przygotowali i rozwiesili w Lublinie około 10 różnego rodzaju plakatów o treściach antysemickich.
Złapani na gorącym uczynku
Trzech mężczyzn - 35-letniego Krzysztofa K., 34-letniego Bartłomieja K. i 34-letniego Łukasza P. mieszkańców Lublina - policja zatrzymała na gorącym uczynku w nocy ze środy na czwartek, kiedy zawiesili na przystankach autobusowych przy ul. Doświadczalnej w Lublinie dwa plakaty o formacie A4.

>>> Antysemityzm w Europie ma się dobrze. Jest raport UE >>>
Widniały na nich napisy "Syjoniści won z Lublina!" i "Nasze ulice! Nasze kamienice!". Znajdowała się na nich też grafika odwołująca się do symbolu Gwiazdy Dawida i wizerunki 10 osób - pracowników różnych lubelskich instytucji kultury oraz organizacji zajmujących się m.in. badaniem historii i dziedzictwa żydowskiego w Lublinie czy problematyką mniejszości narodowych.
Zatrzymano też 50-letniego Krzysztofa K., który jest pracownikiem Muzeum na Majdanku. Według dotychczasowych ustaleń śledztwa używał on służbowej drukarki do drukowania plakatów, w co najmniej w dwóch przypadkach.
pp/PAP/IAR

Komentarze7
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-01-25 01:02 Zgłoś
Nie zapominajmy jednak, że wielu polskich Żydów (wśród tych żydowskich obojętnych, lub nawet nieprzyjaznych mas) było godnymi obywatelami naszego kraju.
Oberek2014-01-24 18:50 Zgłoś
Użytkownik Weredyk napisał
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Dlaczego ludzie na całym świecie nie lubią Żydów? Za co na całym świecie powinniśmy lubić Żydów? Czy Żydzi organizują w Jerozolimie, albo chociaż w Ber-Szewie Festiwale Kultury Polskiej? (Mazurki, kiełbasa z ogniska, piwo pszeniczne śląskie, wiersze Norwida, Mickiewicza, albo chociaż Leśmiana itp.)
Nie lubia Zydow dlatego ze nie maja oni ZADNEGO poczucia przynaleznosci do spoleczenstwa w ktorym przebywaja czasami od wielu pokolen. Widac to w USA, UK i wszystkich innych krajach. Polak w drugim pokoleniu w USA to najpierw Amerykanin, pozniej Polak. Zyd w szesnastym pokoleniu zawsze bedzie Zydem dla ktorego USA jest tylko krajem do wykorzystania w taki czy inny sosob.
Nie za to nie lubią Żydów, raczej za to, że dla Żydów reszta to goje a wobec gojów nie obowiązują ich przykazania - można okraść, oszukać... i nie mieć wyrzutów sumienia... i nie mają
Weredyk2014-01-24 17:21 Zgłoś
Użytkownik szeleszczyciel napisał
Dlaczego ludzie na całym świecie nie lubią Żydów? Za co na całym świecie powinniśmy lubić Żydów? Czy Żydzi organizują w Jerozolimie, albo chociaż w Ber-Szewie Festiwale Kultury Polskiej? (Mazurki, kiełbasa z ogniska, piwo pszeniczne śląskie, wiersze Norwida, Mickiewicza, albo chociaż Leśmiana itp.)
Nie lubia Zydow dlatego ze nie maja oni ZADNEGO poczucia przynaleznosci do spoleczenstwa w ktorym przebywaja czasami od wielu pokolen. Widac to w USA, UK i wszystkich innych krajach. Polak w drugim pokoleniu w USA to najpierw Amerykanin, pozniej Polak. Zyd w szesnastym pokoleniu zawsze bedzie Zydem dla ktorego USA jest tylko krajem do wykorzystania w taki czy inny sosob.
Oberek2014-01-24 17:15 Zgłoś
Syjonizm – r.ch polityczny i społeczny, dążący do stworzenia żydowskiej siedziby narodowej na terenie Palestyny. R.ch zapoczątkowany pod koniec XIX wieku miał wiele nurtów i postaci, powszechnie utożsamiany z syjonizmem politycznym, interpretowanym w różny sposób: jako nacjonalizm żydowski, rasistowski, jako r.ch narodowowyzwoleńczy, wreszcie jako r.ch religijny. Czyli syjonizm to RASISTOWSKI NACJONALIZM ŻYDOWSKI. - Czy zatem syjonizm jest w Polsce chroniony? - A z jakiej racji, bo nacjonalizm polski jest pałowany? ...A w poniedziałek Kneset będzie obradował w Krakowie...
szeleszczyciel2014-01-24 17:05 Zgłoś
Izrael jest jednym z najbardziej rasistowskich państw na świecie. Sam Ben Gurion mówił, że gdyby był Palestyńczykiem, nienawidziłby Żydów, którzy przyszli i wzięli, po prostu przyszli i wzięli ziemie palestyńskich chłopów. Syjoniści, pierwsi terroryści w brytyjskiej Palestynie, wyhodowali niechcący terrorystów palestyńskich. Won z syjonistami!
szeleszczyciel2014-01-24 17:00 Zgłoś
Przyjrzałem się ulotkom; tam jest tylko napisane: SYJONIŚCI WON Z LUBLINA! Nie każdy Żyd jest syjonistą, a syjoniści są dość wrednym gatuniem Żydów, to znane jest na całym świecie. W ostanich czasach we Francji Dieudonné, komik, świetny zresztą, zabrał się za syjonistów. Od razu go władza francuska zaczęła gnębić, na szczęście jest internet, "jutuba" i ludzie go bardzo słuchają. Sławna się stała we Francji, Szwajcarii i Belgii, a także już w Kanadzie jego "la quenelle" : )))) Syjoniści tego strasznie nie lubią.
szeleszczyciel2014-01-24 16:23 Zgłoś
Dlaczego ludzie na całym świecie nie lubią Żydów? Za co na całym świecie powinniśmy lubić Żydów? Czy Żydzi organizują w Jerozolimie, albo chociaż w Ber-Szewie Festiwale Kultury Polskiej? (Mazurki, kiełbasa z ogniska, piwo pszeniczne śląskie, wiersze Norwida, Mickiewicza, albo chociaż Leśmiana itp.)

Czytaj także

Swastyki na fasadzie gdańskiej synagogi. 18-latek oskarżony

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 12:46
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście oskarżyła 18-letniego gdańszczanina o zniszczenie zabytku i propagowanie nazizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antysemityzm przez internet. Zarzuty prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 15:59
Prokuratura Okręgowa w Kielcach oskarżyła 35-letniego autora wpisów na portalu internetowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja wytyka UE ksenofobię, rasizm i antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:56
Raport MSZ Rosji krytykuję m.in Polskę, której wytyka wobec Rosjan, dyskryminację na tle religii, płci i orientacji seksualnej, a także łamanie praw kobiet, imigrantów, uchodźców i Romów.
rozwiń zwiń