Eutanazja dzieci w Belgii? Apel o modlitwę

IAR / PAP
Petar Petrovic 01.02.2014
Eutanazja dzieci w Belgii? Apel o modlitwę
foto: flickr/proimos

Prymas Belgii, arcybiskup Andre-Joseph Leonard wzywa do wspólnej modlitwy jako wyraz sprzeciwu wobec rozszerzenia prawa do eutanazji na chore dzieci.

Dzień postu i czuwania wyznaczono na czwartek 6 lutego. Ma to związek z zaawansowanymi pracami legislacyjnymi w belgijskim parlamencie, mającymi umożliwić uśmiercanie nieletnich.
Swój apel arcybiskup Leonard wystosował krótko po tym, jak ustawa o eutanazji dzieci została przyjęta w komisji Izby Deputowanych. W ciągu dwóch tygodni tekst ma być głosowany na sesji plenarnej.
Zielone światło dla nowych przepisów Senat dał już w grudniu.
27.11.2013 / (BE VTM/x-news)

Prymas Belgii liczy na to, że wspólna modlitwa poruszy sumienia ustawodawców i zwykłych Belgów, by sprzeciwili się planowanym zmianom. Zwolennicy nowej ustawy uznają to z kolei za zbyt dużą ingerencję hierarchy w debatę polityczną.

Protesty duchownych
Kościół Katolicki nie jest jedyną wspólnotą religijną w Belgii sprzeciwiającą się eutanazji chorych dzieci. W listopadzie, razem z arcybiskupem Leonardem, swój protest wyrazili także wielki rabin Brukseli, przedstawiciele Kościoła prawosławnego, Kościołów protestanckich oraz wspólnoty muzułmańskiej.

>>> Owsiak: nie jestem i nigdy nie byłem za eutanazją >>>

10.10.2013 / (Fakty TVN/x-news)

1 432 przypadki eutanazji
Zgodnie z prawem z 2002 roku w Belgii eutanazja jest dopuszczalna, jeżeli pełnoletni świadomy swoich czynów pacjent domaga się śmierci "dobrowolnie, w sposób przemyślany i czyni to wielokrotnie" i jeżeli nie jest poddany naciskom zewnętrznym. Jego choroba musi być nieuleczalna, a cierpienie fizyczne lub psychiczne "stałe i niedające się wytrzymać, bez możliwości jego złagodzenia".

>>> Eutanazja po holendersku: w domu pacjenta >>>
W 2012 r. w Belgii zarejestrowano 1 432 przypadki eutanazji, co stanowiło 2 proc. wszystkich zgonów. Była to też najwyższa liczba eutanazji od 2002 r.
Sąsiadująca z Belgią Holandia zezwala na eutanazję dzieci, ale dopiero od 12. roku życia. Od 2002 r. w kraju tym odnotowano pięć przypadków eutanazji osoby niepełnoletniej. Belgijski projekt ustawy idzie dalej, bo nie zawiera żadnego ograniczenia dotyczącego wieku dziecka.
pp/IAR/PAP

''

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: