Wiadomości

Owsiak spotkał się w sądzie z blogerem. Pozew za "króla żebraków i łgarzy"

04.02.2014 21:05
Jerzy Owsiak stawił się na rozprawie w sądzie rejonowym w Złotoryi, aby zeznawać w sprawie blogera, którego pozwał o pomówienia.
Jerzy Owsiak na sali Sądu Rejonowego w Złotoryi, gdzie rozpoczął się proces z prywatnego oskarżenia Owsiaka przeciwko blogerowi
Jerzy Owsiak na sali Sądu Rejonowego w Złotoryi, gdzie rozpoczął się proces z prywatnego oskarżenia Owsiaka przeciwko blogerowiFoto: PAP/Wojtek Kamiński

MatkaKurka, bo takim pseudonimem Piotr W. posługuje się w internecie, napisał o Owsiaku szereg obraźliwych tekstów. - Mam poczucie humoru, ale nie można ot tak pisać, że jestem hieną cmentarną i wyprowadziłem 46 mln zł - powiedział dyrektor Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Trzeba sędziemu i dziennikarzom opowiedzieć o działalności fundacji, bo nie jest ona już tak prosta, jak 22 lata temu - dodał Owsiak.

Wpisy na temat szefa WOŚP pojawiły się na blogu w styczniu 2013 roku. MatkaKurka zatytułował swe teksty: "Jerzy Owsiak - król żebraków i łgarzy, złoty melon sekty WOŚP", "Guru Owsiak w 11 lat wyjął 46 Złotych Melonów" oraz "Jerzy Owsiak, król żebraków i łgarzy pracuje na nowy tytuł - hiena cmentarna".
Jak poinformował przewodniczący Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Złotoryi Jacek Kielar, sąd przesłuchał we wtorek oskarżonego blogera, wyjaśnienia zaczął składać jako świadek także Owsiak.
Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zdążył złożyć pełnych zeznań, bo po pięciu godzinach rozprawy sąd odroczył ją do 14 marca. Wówczas zostaną rozpatrzone także inne wnioski stron, gdyż bloger m.in. domaga się ujawnienia sprawozdań finansowych Fundacji WOŚP oraz założonej przez nią spółki Złoty Melon.


TVN24/x-news

- Idziemy walczyć z totalnym kłamstwem, które zostało rozpętane przeciwko nam. Dlatego wytoczyliśmy sprawę - powiedział Owsiak dziennikarzom przed wejściem na salę sądową.
Bloger Piotr W. w październiku 2013 r. na pierwszym tzw. pojednawczym posiedzeniu sądu w tej sprawie przyznał, że jest autorem wpisów na temat szefa WOŚP oraz że w zamierzeniu miały one mieć charakter obraźliwy.
Piotr W. w 2013 r. został już prawomocnie skazany za wpis obrażający premiera i prezydenta RP. Sąd uznał go za winnego, ale nie wymierzył kary, ustalając okres próby na rok.
Za pomówienie za pomocą środków masowego komunikowania art. 212 Kodeksu karnego przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo więzienia do lat dwóch.

PAP, x-news.pl, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śmierć bliźniąt we Włocławku. Jurek Owsiak znalazł pomoc prawną dla rodziców

22.01.2014 17:28
- Jesteśmy po rozmowach z mecenas Jolantą Budzowską. Ci, którzy pracują w szpitalach i mają do czynienia z wszelkiego rodzaju sytuacjami prawnymi, wiedzą kto to jest. To właśnie ona zajmie się tą sprawą - mówił w radiowej Jedynce Jurek Owsiak, szef Fundacji WOŚP.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Według ojca dzieci, w szpitalu doszło do zaniedbań, które doprowadziły do śmierci bliźniąt
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Według ojca dzieci, w szpitalu doszło do zaniedbań, które doprowadziły do śmierci bliźniąt Foto: PAP/Tytus Żmijewski
Posłuchaj
09'16 Jurek Owsiak o sprawie śmierci bliźniąt we Włocławku i internetowych aukcjach WOŚP (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Do tragedii doszło w piątek w wojewódzkim szpitalu specjalistycznym we Włocławku. Bliźnięta zmarły w 8. miesiącu ciąży matki, przed planowanym cesarskim cięciem. Ojciec dzieci oskarża szpital. Jego zdaniem, winę ponoszą lekarze, którzy zwlekali z przeprowadzeniem zabiegu.

Jak wynika ze wstępnych wyników przeprowadzonej sekcji zwłok, bezpośrednią przyczyną śmierci nienarodzonych dzieci była niewydolność oddechowo-krążeniowa.

- Zależy nam na pełnym wyjaśnieniu tej sprawy, między innymi po to, żeby drugi raz się to nie powtórzyło. Z drugiej strony pamiętajmy, że dziennie rodzi się w Polsce 1200-1300 dzieci i sytuacja z Włocławka jest w pewnym sensie potwierdzeniem, że wszystko jest dobrze. Ale jeśli już coś takiego się zdarzyło, to zróbmy wszystko, żeby więcej się nie powtórzyło - podkreślał w "Popołudniu z Jedynką" Jurek Owsiak.

Szef WOŚP ogłosił, że dotychczas zakończone aukcje internetowe w ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyniosły blisko 3 mln złotych. Na tą sumę składają się m.in. wpływy z dwóch licytacji, w które zaangażowana była radiowa Jedynka.

Do wylicytowania wciąż jest kubek z autografami prowadzących "Sygnały dnia".

Rozmawiał Mariusz Syta.

pg/ag

Czytaj także

Owsiak odpowiada na zarzuty. Szef WOŚP nie boi się kontroli

22.01.2014 23:32
Oświadczam, że wszystkie wydatki Fundacji WOŚP są prawidłowe; jako jej prezes jestem gotów do natychmiastowej kontroli finansowej - napisał w oświadczeniu Jerzy Owsiak.
Jerzy Owsiak podczas XX Finału WOŚP
Jerzy Owsiak podczas XX Finału WOŚPFoto: WOŚP

W oświadczeniu przesłanym mediom Owsiak odniósł się do zarzutów, które od jakiegoś czasu formułowane są pod adresem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Brakuje słów, którymi mógłbym opisać szaloną kampanię nienawiści, która od kilku tygodni toczy się w prawicowych mediach, a podsycana jest przez polityków PiS, skierowaną przeciwko mnie, mojej żonie, oraz fundacji - napisał Owsiak. Przypomniał, że fundację prowadzi jako wolontariusz i podkreślił, że jego życie prywatne "nie opływa w nadmierne i wyjątkowe dostatki".

- 22 lata historii fundacji dzieją się na tle 30 lat mojej bardzo intensywnej pracy zawodowej. Jej treść to wieloletnia moja współpraca z Telewizją Polską, z Polskim Radiem, z TVN oraz Canal+ - przypomniał Owsiak. Dodał, że prowadzi również wykłady, angażują go duże firmy. - Ten komfort pozwala mi +nie zdychać+ dla kasy, tylko pracować tyle, aby praca była przyjemnością i pozwalała mi także oddawać całe swoje siły dla WOŚP - zaznaczył.

Jerzy Owsiak poinformował, że mieszka w 115-metrowym mieszkaniu, które zostało kupione na kredyt. Podkreślił, że płace w Fundacji WOŚP regulowane są możliwościami. Uznał, że porównywanie najniższej średniej płacy w Polsce do zarobków specjalisty w dziedzinie księgowości czy osoby odpowiedzialnej za zakup sprzętu medycznego "jest idiotyzmem".

Ataki na fundację uznał ze grę wyborczą. - Proszę sobie przypomnieć, co już rok temu mówili niektórzy politycy PiS o naszych działaniach, dyskredytując je na każdym kroku. Jako politycy nie wpłynęli w żaden sposób na poprawę stanu medycyny dziecięcej czy geriatrii w Polsce. Za to my robimy swoje (...) - napisał Owsiak.

Owsiak nie boi się kontroli

- Ja, Jerzy Owsiak, niniejszym oświadczam, że wszystkie wydatki fundacji są prawidłowe i nigdy i w żaden sposób nie miałem osobistego udziału w nieprawidłowym pozyskiwaniu jakichkolwiek pieniędzy z fundacji. Oświadczam także, że jako Prezes Zarządu Fundacji WOŚP jestem gotów do natychmiastowej kontroli finansowej, skarbowej czy jakiejkolwiek innej, dokonanej przez powołane do tego urzędy państwowe - napisał szef WOŚP, dodając, że zaprasza także do wspólnej kontroli Fundację Lux Veritatis, właścicieli Telewizji Republika, "Gazety Polskiej Codziennie" czy Fundację Caritas.

Od kilku lat, co roku w okolicy Finału WOŚP, nasilają się ataki na Orkiestrę i na Owsiaka. Kwestionowane są rozliczenia finansowe fundacji, pojawiają się zarzuty, że nie wszystkie pieniądze zabrane podczas zbiórki są właściwie wykorzystywane. Krytykujący najczęściej wywodzą się ze środowisk prawicowych - Owsiaka i WOŚP krytykują przede wszystkim posłowie PiS i SP oraz prawicowi publicyści.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj

Czytaj także

Kto wystąpi na 20. Przystanku Woodstock?

29.01.2014 17:42
Zapraszam do dzisiejszej audycji SIE KRĘCI, w której kolejne wieści dotyczące organizacji 20. Przystanku Woodstock, oraz przede wszystkim - ogłosimy kolejnego artystę, którego w tym roku zobaczycie na dużej scenie.
Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak Foto: Wikimedia Commons

Nie zabraknie rzecz jasna aktualności związanych z 22. Finałem WOŚP, a wszystko to w oprawie muzyki z poprzednich edycji Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Zapraszam - start jak co tydzień, tuż po godzinie 22:00, na antenie radiowej Trójki. Do usłyszenia!!!

Jurek Owsiak

Do słuchania audycji "Sie kręci" zapraszamy w każdą środę o 22.00


Zobacz więcej na temat: Jurek Owsiak muzyka