Wiadomości

Niemcy: ADAC fałszował testy opon?

11.02.2014 06:26
Ciemne chmury zebrały się nad największym europejskim automobilklubem. W atmosferze skandalu z funkcji ustąpił właśnie jego prezes.
Niemcy: ADAC fałszował testy opon?
Foto: flickr/Helgi Halldórsson/Freddi
Posłuchaj
00'59 Niemcy: afera w ADAC - relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
więcej

Problemy ADAC zaczęły się w styczniu kiedy dziennikarze ujawnili, że klub sfałszował dane dotyczące prestiżowego głosowania na ulubiony samochód Niemców. Początkowo zapewniano, że zawyżono jedynie całkowitą liczbę oddanych głosów. Teraz okazało się, że także wyniki plebiscytu zostały zmanipulowane.

Wszystko wskazuje na to, że w minionych latach także dochodziło do nieprawidłowości. Dziennikarze ustalili, że śmigłowce ratunkowe należące do klubu były wykorzystywane przez szefostwo do prywatnych podróży. Media podejrzewają też manipulacje przy przeprowadzanych od lat testach opon.

Specjaliści z niemieckiego automobilklubu zajmują się także testami fotelików dziecięcych. Publikowane co roku raporty stanowią źródło informacji na temat bezpieczeństwa dostępnych na rynku modeli.

ADAC to niezwykle wpływowa i bogata instytucja. Do klubu należy blisko 19 milionów niemieckich kierowców. Ujawniony skandal, to głęboka rysa na budowanym od lat wizerunku firmy.

IAR,kh

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2014-02-11 20:22 Zgłoś
Jak to Niemcy kłamią??? A tak cenią swój porządek i w dodatku chcą go narzucić innym; metodycznie i konsekwentnie

Czytaj także

Lodówki, pralki, opony. Sprawdź zanim kupisz

30.10.2012 22:08
Obowiązkowe oznaczenia z informacją o efektywności paliwowej, poziomie hałasu oraz przyczepności na mokrej nawierzchni pojawią się na oponach sprzedawanych w Polsce od 1 listopada.
Lodówki, pralki, opony. Sprawdź zanim kupisz
Foto: Glow Images/East News

Mają być dostępne w formie m.in. nalepek na bieżniku, podobnych do tych, jakie informują o klasie energetycznej lodówki czy pralki.

- Wymogi te będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej  - poinformował Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

/

Dotyczą  opon, zarówno letnich jak i zimowych, które wyprodukowano po 1 lipca 2012 r. i przeznaczone są do użytku w samochodach osobowych i ciężarowych oraz przyczepach (typy C1, C2 i C3).

UOKiK/polskieradio.pl, tj

Zobacz więcej na temat: opony Polska Unia Europejska

Czytaj także

Czas wymienić opony na zimowe. Polacy stawiają na bezpieczeństwo przed ceną

14.11.2013 13:26
Sezon na wymianę opon w pełni. Spora część kierowców decyduje się kupować opony zimowe przez Internet. Co i gdzie kupują Polacy?
Czas wymienić opony na zimowe. Polacy stawiają na bezpieczeństwo przed ceną
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
13'19 Bardzo Ważny Projekt/ Trójka/ Niemcy na celowniku KE i wymiana opon na zimowe
więcej

Portal Allegro przeprowadził ankietę wśród swoich użytkowników. Dokładnie 47 proc. ankietowanych stwierdziło, że kupuje opony przez internet. Blisko 53 proc. zadeklarowało, że nabywa je po za siecią. – Oferta Internetu jest nieporównywalnie bogatsza od sklepów stacjonarny. Obecnie w sieci jest dostępnych blisko 200 tys. ofert – wylicza Anna Tokarek z portalu Allegro.pl.

Przedstawicielka portalu zauważa, że internet oferuje bardzo konkurencyjne ceny oraz niewątpliwie oszczędza czas i wysiłek.

Obecnie liderem w internecie jest firma Oponeo.

Z ankiety wynika także, że kupujący w pierwej kolejności zwracają uwagę na bezpieczeństwo, w drugiej zaś na cenę.

Więcej o wymianie opon oraz o tym, że Niemcy są na celowniku Komisji Europejskiej z powodu zbyt dużej nadwyżki w handlu zagranicznym dowiesz się słuchając audycji „Bardzo Ważny Projekt”.

abo

Zobacz więcej na temat: motoryzacja Trójka