Wiadomości

Chiny Ludowe i Tajwan otworzą wzajemnie swoje przedstawicielstwa

11.02.2014 18:02
W Nankinie odbyła się pierwsza runda bezpośrednich rozmów przedstawicieli Tajwanu i Chin. Uzgodniono, że w najbliższym czasie w Pekinie i Tajpej powstaną specjalne przedstawicielstwa obydwu nieuznających się ośrodków chińskiej władzy.
Przedstawiciel Tajwanu Wang Yu-chi (L) i Chin komunistycznych Zhang Zhijun, podczas rozmów w Nankinie
Przedstawiciel Tajwanu Wang Yu-chi (L) i Chin komunistycznych Zhang Zhijun, podczas rozmów w NankinieFoto: PAP/EPA
Posłuchaj
00'50 Rozmowy chińsko-tajwańskie. Z Pekinu Tomasz Sajewicz (IAR)
więcej

Były to pierwsze po 1949 roku oficjalne rozmowy wysokich rangą urzędników Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Chińskiej czyli Tajwanu.

Spotkali się szefowie biur odpowiedzialnych za kontakty po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jak podaje Agencja Prasowa Xinhua, w opinii wysłannika Tajwanu Wang Yu-chi dzisiejsze spotkanie to sytuacja trudna do wyobrażenia jeszcze kilka lat temu.

Obydwie strony zgodziły się na pogłębianie współpracy gospodarczej. Jednym z pierwszych praktycznych elementów kooperacji ma być rozwiązanie kwestii opieki medycznej dla chińskich studentów na Tajwanie i tajwańskich w ChRL.

Chińskie władze twierdzą, ze chciałyby normalizacji stosunków z Tajwanem na płaszczyźnie politycznej, podczas gdy władze w Tajpej na razie wolą skupić się na pogłębianiu relacji ekonomicznych. Tajwańska delegacja będzie w kontynentalnych Chinach do piątku.

Dwa chińskie państwa

Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Ma Jing-cu - wybranego w 2008 r. i 2012 r. - relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od 1949 r., co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach szerokiej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej. Jednak popularność Ma znacznie spadła i według analityków jego Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang) najpewniej przegra wybory samorządowe pod koniec br. Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta Ma coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do utraty niepodległości kraju.

Od 2008 r. handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku. Tajpej zanotowało nadwyżkę w wysokości 116 mld USD. Tajwańskie firmy zainwestowały setki miliardów dolarów w Chinach kontynentalnych dzięki takim firmom jak Foxconn zatrudniającym miliony pracowników produkujących IPhone'y, Playstation i inne.

Według analityków nie należy spodziewać się, że podczas rozmów poruszone zostaną tematy uznawane za drażliwe przez obie strony. Zdaniem ekspertów ds. wojskowości Chiny posiadają ok. 1600 rakiet wycelowanych w Tajwan; ChRL nie wyklucza użycia siły, by odzyskać "zbuntowaną prowincję".

Po przegranej wojnie domowej z komunistami, w 1949 roku, na Tajwanie schronił się chiński rząd, kierowany przez przywódcą Kuomintangu Czang Kaj Szeka. Od tego czasu wyspa jest faktycznie niepodległa. Władze w Pekinie nie uznają tego faktu i uważają ją za swą zbuntowaną prowincję.

Do 1971 Tajwan reprezentował Chiny w ONZ.  Zbliżenie Chin komunistycznych i USA na początku lat 70. oraz naciski władz w Pekinie odwróciły sytuację i spowodowały, że obecnie Republika Chińska (Tajwan) uznawana jest tylko przez około 20 państw, głównie w rejonie Azji i Pacyfiku. W Europie Tajwan jest uznawany jedynie przez Watykan.  Jednak od 2002 roku Tajwan, obok Chin,  jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO).

mc

''

Zobacz więcej na temat: Chiny handel tajpej Tajwan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ocieplenie na linii Chiny-Tajwan

Co najmniej jedna złota karta kredytowa, roczny dochód od 22 000 dolarów i czysta kartoteka - to niektóre kryteria kwalifikujące chińskich turystów do wyjazdu na Tajwan.
Posłuchaj
00'49 Ocieplenie na linii Chiny-Tajwan - relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu
więcej

Od kwietnia tego roku po raz pierwszy w historii na Tajwan z kontynentalnych Chin będą mogli wyjechać turyści indywidualni. O inicjatywie władz informują chińskie media. To kolejny przejaw ocieplenia stosunków na linii Pekin - Tajpej.

Do tej pory obywatele kontynentalnych Chin mogli wyjeżdżać na Tajwan wyłącznie za pośrednictwem biur podróży. Od kwietnia na wyspę wpuszczani będą także turyści indywidualni, jednakże nie więcej niż 500 dziennie. Przed wyjazdem z Chin będą musieli oni udokumentować iż nie byli karani, zarabiają więcej niż równowartość 22 000 dolarów rocznie, a także są właścicielami mieszkania.

Ostre kryteria finansowe mają zapobiec nielegalnej emigracji na wyspę. Turyści indywidualni z Chin będą mogli pozostać na Tajwanie przez 15 dni. Od 1 stycznia władze Tajwanu do 4000 osób zwiększyły dzienny limit dla turystów z Chin przyjeżdżających w grupach zorganizowanych. Od stycznia do listopada ubiegłego roku Tajwan odwiedziło ponad 1,5 mln obywateli Chin kontynentalnych.

sm

Czytaj także

Siatka chińskich szpiegów na Tajwanie. Generał oskarżony

Co najmniej 10 szpiegów komunistycznych Chin infiltrowało tajwańskie urzędy zajmujące się bezpieczeństwem narodowym - alarmują media w Tajpej.
Posłuchaj
01'06 Chińscy szpiedzy na Tajwanie - korespondencja Tomasza Sajewicza
więcej

Rewelacje ujawnił dziennik "China Times", powołując się na emerytowanego agenta tajwańskich służb.

Zaledwie w ubiegłym tygodniu na Tajwanie ujawniono największą aferę szpiegowską w jego historii. O przekazywanie tajemnic państwowych Pekinowi oskarżono 51-letniego generała Lo Hsien-che. Mężczyzna, zwerbowany do współpracy podczas pobytu w Tajlandii przez agentkę chińskiego wywiadu, przez co najmniej 6 lat przekazywał chińskim władzom tajne informacje dotyczące Tajwanu.

Emerytowany agent tajwańskiego wywiadu uważa, iż w tajwańskiej administracji działało około 10 szpiegów, a aresztowanie generała Lo to tylko wierzchołek góry lodowej. Część osób, które podejrzewano o szpiegowanie na rzecz Chin uniknęła zatrzymania, gdyż nie udało się zgromadzić przeciwko nim wystarczających dowodów współpracy z Pekinem. Innych agentów nie dekonspirowano, gdyż tajwańskie służby wykorzystywały ich do przekazywania błędnych informacji. Ujawnienie afery szpiegowskiej wywołało na Tajwanie dyskusje dotyczące relacji z Chinami.

Od ponad 2 lat nowe władze Tajwanu obrały kurs szybkiego ocieplenia stosunków z Pekinem. Obecnie pojawiają się głosy, iż Tajwan w przypadku ewentualnego ataku z Chin kontynentalnych może być całkowicie bezbronny, gdyż chińskie służby dysponują dużą wiedzą na temat tajwańskiej armii i systemów bezpieczeństwa.

IAR/to

Czytaj także

"W Niemczech najbardziej szpiegują Rosja i Chiny"

18.07.2012 15:38
Rosja i Chiny to kraje, które prowadzą najintensywniejszą działalność szpiegowską w Niemczech - przekonuje niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji w rocznym raporcie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Funkcjonariusze obcych służb wywiadowczych oficjalnie przebywają w Niemczech najczęściej jako dyplomaci bądź dziennikarze. Prócz sfery polityki i gospodarki interesuje ich działalność istniejących w Niemczech organizacji i przebywających w tym kraju osób, będących w opozycji do rządów w swoich ojczyznach.

Rosyjskie służby utrzymują w przedstawicielstwach na terenie RFN "silną i ponadproporcjonalną w skali europejskiej reprezentację". "Główną bazą" działalności rosyjskich służb jest ambasada Rosji w Berlinie, a większość funkcjonariuszy ma status dyplomatów.

Według raportu w minionych pięciu latach w krajach członkowskich UE i NATO zdemaskowano też co najmniej 15 tzw. nielegałów z Rosji, czyli oficerów wywiadu, posługujących się fałszywą tożsamością.

Urząd Ochrony Konstytucji ocenia, że informacjom zebranym metodami wywiadowczymi "tradycyjnie przypisuje się w Rosji dużą wartość" i stanowią one dla aparatu państwowego ważną pomoc w podejmowaniu decyzji.
W centrum zainteresowania chińskich służb wywiadowczych są natomiast żyjący na terenie Niemiec przeciwnicy komunistycznego reżimu w Pekinie oraz szpiegostwo gospodarcze.

Według tego dokumentu w Niemczech aktywni są też szpiedzy z krajów Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Czytaj także

Tajwan połączony z Chinami?

05.08.2013 10:58
Chińskie władze zatwierdziły narodowy program rozwoju autostrad. W ciągu najbliższych 15 lat mają powstać m.in. dwie autostrady łączące kontynentalne Chiny z Tajwanem. Władze Tajwanu przekonują, że projekt jest wyłącznie pomysłem władz w Pekinie.
Tajwan
TajwanFoto: Google Maps
Posłuchaj
00'43 Tomasz Sajewicz o pomyśle połączenia drogowego Chin z Tajwanem (IAR)
więcej

Od czasu objęcia urzędu prezydenta Tajwanu przez pro-pekińskiego polityka Ma Ying Jeou doszło do gwałtownego ocieplenia relacji Pekinu i Tajpej. Pomysł połączenia obydwu brzegów autostradą na pewno wzbudzi jednak protesty części mieszkańców Tajwanu.

Według chińskich planów, pod Cieśniną Tajwańską ma powstać 122-kilometrowy tunel. Jeśli zostanie zbudowany, będzie to najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie.

IAR/mk

''

Zobacz więcej na temat: Chiny Tajwan

Czytaj także

Zrozumieć Chiny: Tajwan

06.02.2014 18:36
Zbliża się pierwsza oficjalna wizyta ważnego tajwańskiego urzędnika w Chinach kontynentalnych. Do tej pory politycy z Tajwanu przyjeżdżali do Pekinu tylko nieoficjalnie, w ramach kontaktów międzypartyjnych.
Tajpej, stolica Tajwanu
Tajpej, stolica TajwanuFoto: flickr.com/Fishtail@Taipei
Posłuchaj
25'31 06.02.14 Zrozumieć chiny: Tajwan
więcej

Chińska Republika Ludowa i Republika Chińska na Tajwanie nie uznają się nawzajem, uważając samych siebie za jedynych zwierzchników całego terytorium. Również państwa trzecie utrzymują stosunki dyplomatyczne wyłącznie z Pekinem, albo z Tajpej uznając je za stolicę. Chiny konsekwentnie sprzeciwiają się nawet używaniu nazwy „Tajwan” lub „Republika Chińska” na arenie międzynarodowej.

- Chińska Republika Ludowa odrzuca zdecydowanie możliwość przyjęcia Republiki Chińskiej do ONZ. Do 71 roku to właśnie Tajpej reprezentowała Chiny w Radzie Bezpieczeństwa, a potem to się zmieniło. Tajwan wielokrotnie próbował wrócić do grona członków ONZ, ale przez opór Pekinu jest to niemożliwe – podkreślał Wojciech Jakóbiec.

Ocieplenie stosunków chińsko-tajwańskich

Od kilku lat można zaobserwować coraz bardziej wyraźne ocieplenie stosunków między Tajwanem, a Chinami. Wciąż jednak na wschodnim wybrzeżu Chin kontynentalnych przygotowanych jest ponad 800 rakiet wycelowanych w Tajwan. Wkrótce po raz pierwszy dojdzie do oficjalnych rozmów na terenie ChRL. Czy top pierwszy krok do zjednoczenia?

- Myślę, że prędzej czy później dojdzie do zjednoczenia Chin. Z punktu widzenia Pekinu nie ma mowy o porzuceniu tego zamiaru. Problem polega na tym, że oficjalnie nigdy nie zakończyła się wojna domowa między Kuomintangiem, a komunistami. Myślę, że rozwiązanie zbrojne jest mało prawdopodobne, ponieważ jest za dużo do stracenia – podkreślał Wojciech Jakóbiec.

W audycji Tomasza Sajewicza i Wojciecha Jakóbca również przegląd najciekawszych publikacji z chińskiej prasy.

PR24/ Anna Mikołajewska

Zobacz więcej na temat: Chiny Pekin Tajwan