Wiadomości

Chiny Ludowe i Tajwan otworzą wzajemnie swoje przedstawicielstwa

11.02.2014 18:02
W Nankinie odbyła się pierwsza runda bezpośrednich rozmów przedstawicieli Tajwanu i Chin. Uzgodniono, że w najbliższym czasie w Pekinie i Tajpej powstaną specjalne przedstawicielstwa obydwu nieuznających się ośrodków chińskiej władzy.
Audio
  • 00'50
    Rozmowy chińsko-tajwańskie. Z Pekinu Tomasz Sajewicz (IAR)
Przedstawiciel Tajwanu Wang Yu-chi (L) i Chin komunistycznych Zhang Zhijun, podczas rozmów w Nankinie
Przedstawiciel Tajwanu Wang Yu-chi (L) i Chin komunistycznych Zhang Zhijun, podczas rozmów w NankinieFoto: PAP/EPA

Były to pierwsze po 1949 roku oficjalne rozmowy wysokich rangą urzędników Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Chińskiej czyli Tajwanu.

Spotkali się szefowie biur odpowiedzialnych za kontakty po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jak podaje Agencja Prasowa Xinhua, w opinii wysłannika Tajwanu Wang Yu-chi dzisiejsze spotkanie to sytuacja trudna do wyobrażenia jeszcze kilka lat temu.

Obydwie strony zgodziły się na pogłębianie współpracy gospodarczej. Jednym z pierwszych praktycznych elementów kooperacji ma być rozwiązanie kwestii opieki medycznej dla chińskich studentów na Tajwanie i tajwańskich w ChRL.

Chińskie władze twierdzą, ze chciałyby normalizacji stosunków z Tajwanem na płaszczyźnie politycznej, podczas gdy władze w Tajpej na razie wolą skupić się na pogłębianiu relacji ekonomicznych. Tajwańska delegacja będzie w kontynentalnych Chinach do piątku.

Dwa chińskie państwa

Za rządów obecnego prezydenta Tajwanu Ma Jing-cu - wybranego w 2008 r. i 2012 r. - relacje między obu krajami poprawiły się i są najlepsze od 1949 r., co doprowadziło do zwiększenia ruchu turystycznego i ożywienia relacji handlowych i inwestycji po obu stronach szerokiej na 160 km Cieśniny Tajwańskiej. Jednak popularność Ma znacznie spadła i według analityków jego Partia Nacjonalistyczna (Kuomintang) najpewniej przegra wybory samorządowe pod koniec br. Zwolennicy opozycji twierdzą, że przyjazna Chinom polityka prezydenta Ma coraz bardziej narusza demokratyczne swobody na Tajwanie i może wręcz prowadzić do utraty niepodległości kraju.

Od 2008 r. handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku. Tajpej zanotowało nadwyżkę w wysokości 116 mld USD. Tajwańskie firmy zainwestowały setki miliardów dolarów w Chinach kontynentalnych dzięki takim firmom jak Foxconn zatrudniającym miliony pracowników produkujących IPhone'y, Playstation i inne.

Według analityków nie należy spodziewać się, że podczas rozmów poruszone zostaną tematy uznawane za drażliwe przez obie strony. Zdaniem ekspertów ds. wojskowości Chiny posiadają ok. 1600 rakiet wycelowanych w Tajwan; ChRL nie wyklucza użycia siły, by odzyskać "zbuntowaną prowincję".

Po przegranej wojnie domowej z komunistami, w 1949 roku, na Tajwanie schronił się chiński rząd, kierowany przez przywódcą Kuomintangu Czang Kaj Szeka. Od tego czasu wyspa jest faktycznie niepodległa. Władze w Pekinie nie uznają tego faktu i uważają ją za swą zbuntowaną prowincję.

Do 1971 Tajwan reprezentował Chiny w ONZ.  Zbliżenie Chin komunistycznych i USA na początku lat 70. oraz naciski władz w Pekinie odwróciły sytuację i spowodowały, że obecnie Republika Chińska (Tajwan) uznawana jest tylko przez około 20 państw, głównie w rejonie Azji i Pacyfiku. W Europie Tajwan jest uznawany jedynie przez Watykan.  Jednak od 2002 roku Tajwan, obok Chin,  jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO).

mc

''

Zobacz więcej na temat: Chiny handel tajpej Tajwan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Niemczech najbardziej szpiegują Rosja i Chiny"

18.07.2012 15:38
Rosja i Chiny to kraje, które prowadzą najintensywniejszą działalność szpiegowską w Niemczech - przekonuje niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji w rocznym raporcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajwan połączony z Chinami?

05.08.2013 10:58
Chińskie władze zatwierdziły narodowy program rozwoju autostrad. W ciągu najbliższych 15 lat mają powstać m.in. dwie autostrady łączące kontynentalne Chiny z Tajwanem. Władze Tajwanu przekonują, że projekt jest wyłącznie pomysłem władz w Pekinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć Chiny: Tajwan

06.02.2014 18:36
Zbliża się pierwsza oficjalna wizyta ważnego tajwańskiego urzędnika w Chinach kontynentalnych. Do tej pory politycy z Tajwanu przyjeżdżali do Pekinu tylko nieoficjalnie, w ramach kontaktów międzypartyjnych.
rozwiń zwiń